Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με tremolo floyd rose


Z3RatuL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας μάγκες!

 

 

Έχω μία Jacskon PS4 με Licenced under Floyd Rose Patent Tremolo και όποτε το χρησιμοποιώ χάνω κούρδισμα (ένα, δύο σηκώματα, ή βυθίσματα) σχεδόν αμέσως. Το λεβιεδάκι του έχει μπόσικα και ψιλοκουνιέται όταν το χρησιμοποιώ. Όπου πήγα δεν βρήκα αναταλακτικό και οι τεχνικοί που πήγα να ρωτήσω (αλώνησα όλην την Αθήνα και την Χαρ. Τρικούπη) μου λέγανε το μακρύ και το κοντό τους.

Αυτό που αποκόμησα πάντως, ήταν να πάρω αυθυεντικό Floyd Rose το 2.

Αξίζει ή θα 'χω τα ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας μάγκες!

 

 

Έχω μία Jacskon PS4 με Licenced under Floyd Rose Patent Tremolo και όποτε το χρησιμοποιώ χάνω κούρδισμα (ένα' date=' δύο σηκώματα, ή βυθίσματα) σχεδόν αμέσως. Το λεβιεδάκι του έχει μπόσικα και ψιλοκουνιέται όταν το χρησιμοποιώ. Όπου πήγα δεν βρήκα αναταλακτικό και οι τεχνικοί που πήγα να ρωτήσω (αλώνησα όλην την Αθήνα και την Χαρ. Τρικούπη) μου λέγανε το μακρύ και το κοντό τους.

Αυτό που αποκόμησα πάντως, ήταν να πάρω αυθυεντικό Floyd Rose το 2.

Αξίζει ή θα 'χω τα ίδια;[/quote']

 

Γεια σου μάγκα

 

Πες μας το μακρύ και το κοντό που σου είπαν οι τεχνικοί. :wink: :lol:

 

Το αυθεντικό Φλόυντ, 20 χρόνια προσπαθώ να το κάνω να χάσει στο κούρδισμα, και τίποτα το μαμημένο. 8)

 

Οπότε... :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλοι μου έλεγαν ότι δε δικαιολογείται να χάνει το κούρδισμα (ή και το ρύθμισμα πάνω στα τάστα από τις νότες)

 

 

 

¶λλος ότι το Floyd Rose δε ξέρουνε κατά πόσο θα κάνει δουλειά το αυθεντικό.

 

 

 

¶λλοι ότι παίζει ρόλο η κιθάρα (Παρόλο ότι έχει η PS 4 maple ξύλο).

 

 

 

¶λλος είπε να βάλω της Ibanez το tremolo. Αλλά για αυτό μου είπε ότι θα χρειαστεί σκάψιμο στη κιθάρα και μία άλλη πατέντα και φοβάμαι να το κάνω γιατί δεν τους έχω εμπιστοσύνη καθώς παλαιότερα την έχω πατήσει.

 

 

 

Το θέμα είναι πιο από τα δύο αξίζει να βάλω; Ή αν αξίζει καθόλου να βάλω ένα από τα δύο (Ibanez ή FR 2). Αν και φοβάμαι να μπεί χέρι στην κιθάρα για το Ibanez.

 

 

P.S: Η FR βγάζει δύο ποιότητες στο ίδιο μοντέλο (π.χ. το FR 2); Και αν έχει διαφορά το Pro με το 2 και το Original στη χρήση και στη ποιότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχην πριν μπεις στον κοπο να αλλαξεις το FR σου βεβαιωσου οτι αυτο που ηδη εχεις ειναι σεταρισμενο σωστα. Το FR ειναι οντως "δυσκολο" και μπελας στο σεταρισμα ειδικα αμα ειναι floating (σωστος εφιαλτης) αλλα απαξ και σεταριστει σωστα και οι χορδες τεντωσουν δεν χανει το κουρδισμα του ουτε με πυρηνικο πολεμο. Ψαξε στο google και θα βρεις ενα σωρο πολυ καλους οδηγους με οδηγιες για το πως να το σεταρεις σωστα.

 

 

Τωρα οσον αφορα την αλλαγη του εγω ψηφιζω FR original κυριως για λογους αντοχης και προστασιας του ηχου σου.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Floyd Rose 2 το έχω εγώ και μου κάνει μια χαρά δουλειά :D :wink:

Πόσο το πήρες και από που?? :D

 

Βασικά στάθηκα τυχερός.Το πήρα απο ένα ξεχασμένο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που ξεστόκαρε για να κλείσει και μου το άφησε 140 ευρώ :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου