Προς το περιεχόμενο

Tc Electronics Ditto Looper - Το πιο "Πρακτικό" Looper?!


Reborn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασικά, λόγω G.A.S, μετά από ένα χρόνο ηρεμίας έψαχνα για διάφορα πετάλια, καθώς και για ένα looper και νάτο!Πέφτω στο νέο ditto looper της tc electronics το οποίο είναι μια σταλιά σε σχέση με τα looper της αγοράς και φέρει κάποια χαρακτηριστικά που μου έκαναν τεράστια εντύπωση(δε συζητώ καν για την τιμή του  ;D )!Αυτό που μου αρέσει ιδίως στο συγκεκριμένο πετάλι είναι πως αντικειμενικά και χωρίς παρεξήγηση μπορείς να το βάλεις "παντού" ;D

 

(Από το επίσημο Site http://www.tcelectronic.com/ditto-looper/)

"The guitar player's looper - made for guitarists by guitarists

 

Dirt simple looping - and nothing but looping

 

- True bypass and Analog-Dry-Through

- 5 minutes of looping

- Undo / Redo function

- Unlimited overdubs

- 24 bit uncompressed high quality audio

- Ultra-small footprint

 

Νομίζω πως σε λίγες μέρες μπαίνει στην αγορά...Και δεν ακούγεται καθόλου άσχημο...!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ήδη στο μάτι (φετίχ τα μικρά και χρήσιμα πετάλια!) αλλά δύσκολο να το δούμε πριν τον Μάρτιο. Φαίνεται όντως εξαιρετικό, πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Καλημερα σας.

 

Επαναφερω το θεμα μιας που απεκτησα το εν λογω πεταλι και ειπα να σας πω την αποψη μου.

Το αγορασα εδω στο Μοναχο για 99€. Τοσο το εβγαλε σε προσφορα και ο Θωμας. (Στον οποιο Θωμα πηγα πριν απο περιπου δυο μηνες αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια την οποια θα πουμε καποια αλλη στιγμη).

Το πεταλι μας λοιπον,

το ποιο?

Το πεταλι μας!

Αυτο σιγουρα δεν ειναι πεταλι.....ειναι τοσο μικρο που εγω που φοραω 46 νουμερο παπουτσι φοβαμαι μη κολησει αναμεσα στο τρακτερωτο του παπουτσιου μου....  ;D

 

Λοιπον. Ειναι παρα πολυ μικρο, παναλαφρο αλλα φαινεται στιβαρο. Ε δε θα κανουμε και τραμπολινο επανω...

Παιρνει κανονικα τον μετασχηματιστη που χρησιμοποιω εγω, τον ευρεως γνωστο και ως one spot, οποτε μη πεσετε στην παγιδα και αγορασετε αλλον.

Απο εκει και περα τα πραγματα ειναι απλα, ευκολα και γρηγορα.

Πατας μια φορα - γραφεις.

Ξαναπατας, σταματαει το γραψιμο και ξεκιναει να παιζει.

Αν ξαναπατησεις μια φορα αρχιζει να γραφει επανω στο γραμμενο και τη διαρκεια που ηδη ειχες. Αν ξαναπατησεις το ιδιο και το ιδιο και δεν εχει τελος.

Αν πατησεις δυο φορες σταματαει.

Αν πατησεις παρατεταμενα κανει undo και redo. Ειναι παρα πολυ απλο πολυ ευχρηστο και δεν εχει πολλα κουμπια που εμενα προσωπικα με εκνευριζουν.

ενα volume εχει ολο κ ολο και αυτο ειναι. Για μενα που ηθελα απλα κανενα κρουστο να παιζω και κανενα ακορντακι ειναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ.

 

Ελπιζω να βοηθησα, και καλη σας μερα απο το ομορφο Μοναχο, το οποιο απο προχθες ζει σε ρυθμους Oktoberfest και νομιζω πως ολοι ειναι λιγο λιαρδα απο τις μπυρες.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Mια ερώτηση ισως και ολιγον χαζή. Σκέφτομαι το ditto για lives που κάνω μονος μου με ακουστική κιθάρα. Θα  ηταν λίγο πιο ζωηρό σε καποια κομμάτια που ταιριαζει να προσθετω λουπες και απο πανω να παιζω ριφς.

 

Γινεται να συνδεθει ακουστική κιθαρα-ditto looper -κονσολα και pa μαγαζιου?

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηγνωμη μου ειναι πως αν το θελεις για εξασκηση μπωρεις με πολλους τροπους εφοσον εχεις κοντα σου pc - κινητο - μπ3 να φιαξεις backing tracks και να παιζεις.....αν και παλι εμενα μου φαινεται πολυ σκετο χωρις μετρονομο drum patterns etc.

Ειδικα τωρα που ολα τα πεταλια σαν αυτο εχουν πολυ μνημη και παιρνουν και sd.

Σκεψου το καλα και ριξε και μια ματια στο Digitech solo που εχει τα παντα.

και παλι ομως δεν καταλαβενω δεν μπωρεις να αποθηκευσης κατι εκει μεσα για παντα ετσι δεν ειναι?Επισης δεν παιρνει μπαταρια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηθικούς λόγους θέλω οτι ακούγεται να παίζεται εκείνη την στιγμή. Δεν θέλω να ετοιμάσω αλλες λουπες με οργανα για να γεμίσει. Θέλω απλώς στα τραγούδια που σηκώνει να φτιαχνω τον ρυθμο -χτυπώντας τις χορδες η ακομα και το σώμα της κιθαρας- , να παίζω την μελωδία και απο πάνω τις δευτερς φωνες κτλ.

 

Πιο πολύ θα είναι κατι σαν αυτοσχεδιασμός για να μην είναι μονοτονο το Live. (3 ωρες ένα ατομο μονο με κιθαρα)

 

Εγω απλώς ρωταω (επειδη μεγαλη εμπειρια απο πεταλια δεν εχω) αν η πιο πανω συνδεσμολογια θα δουλεψει χωρις να συνδέω το πεταλακι σε καποιον ενισχυτη αλλα αμέσως στο pa. Λογικα ξέρω πως ναι, αλλα για να σιγουρευτω ας μου πει καποιος που ξερει.

 

Τωρα για καποιο καλύτερο λουπερ σιγουρα ενα με μνημες είναι ανώτερο αλλά δεν ξέρω αν μου χρειάζεται.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη λύση είναι το καινούργιο jamman express xt. Λιγο μεγαλύτερο σε μέγεθος απο το ditto, αλλα με περισσότερο recording time- επίσης, δουλεύει και με μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηθικούς λόγους θέλω οτι ακούγεται να παίζεται εκείνη την στιγμή. Δεν θέλω να ετοιμάσω αλλες λουπες με οργανα για να γεμίσει. Θέλω απλώς στα τραγούδια που σηκώνει να φτιαχνω τον ρυθμο -χτυπώντας τις χορδες η ακομα και το σώμα της κιθαρας- , να παίζω την μελωδία και απο πάνω τις δευτερς φωνες κτλ.

 

Πιο πολύ θα είναι κατι σαν αυτοσχεδιασμός για να μην είναι μονοτονο το Live. (3 ωρες ένα ατομο μονο με κιθαρα)

 

Εγω απλώς ρωταω (επειδη μεγαλη εμπειρια απο πεταλια δεν εχω) αν η πιο πανω συνδεσμολογια θα δουλεψει χωρις να συνδέω το πεταλακι σε καποιον ενισχυτη αλλα αμέσως στο pa. Λογικα ξέρω πως ναι, αλλα για να σιγουρευτω ας μου πει καποιος που ξερει.

 

Τωρα για καποιο καλύτερο λουπερ σιγουρα ενα με μνημες είναι ανώτερο αλλά δεν ξέρω αν μου χρειάζεται.

Νομιζω οτι γιαυτο που θελεις δεν θα σε καλυψει το ditto ειναι ενα πολυ απλο πεταλι καθαρα για εξασκηση στα πεταχτα.

ΟΙ μνημες ας υπαρχουν και αχρείαστες να ειναι (που αποκλείεται να συμβει)

επιμενω κανε υπομονη και τσιμπα το digitech solo .....πολλα σκαλια ανωτερο με παρα πολλες επιλογες με τισ καταλληλες εισοδους εξοδους κτλ.

και ειλικρινά το θεωρώ ακριβο το ditto για αυτα που προσφερει.

Σε περιπου αυτα τα λεφτα βρισκεις πολυεφφε με λουπα 4 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε και το jamman express σε σύγκριση με το Ditto, να ρωτήσω κάτι;

 

Τα συγκεκριμένα δύο είναι τα φθηνότερα της αγοράς (με ακριβώς την ίδια τιμή).

Το jamman υπερέχει σε τρία σημεία: 10 min recording time, jamsync και μπαταρία.

Ίσως για τον OP λοιπόν να είναι καλύτερη επιλογή το jamman.

 

Εγώ θεωρώ ότι δεν θα κάνω ποτέ χρήση αυτών των features οπότε έχει κάποιος άποψη ποιο είναι καλύτερο αν βγάλουμε από την κουβέντα αυτά τα στοιχεία;

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για απλο λουπερακι το jamman express xt τωρα που επιτελους κυκλοφορησε (ιδια φιλοσοφια με το ditto, αλλα με καλυτερα specs σε πολλους τομεις - νομιζω οτι πια το ditto βγαινει απο το χαρτη). Αλλα με τα 99 ευρω που κοστιζει βρισκεις ενα boss μεταχειρισμενο, με μνημες και drum patterns, οποτε ειναι αναλογα τι χρειαζεται ο καθενας.

 

οσον αφορα συνδεσμολογια, γενικως ενα looper βγαζει οτι του βαζεις. Συνδεεται οπουδηποτε θα συνδεες μια κιθαρα ας πουμε (και σε ενισχυτη και σε κονσολα).

 

Οι μνημες μπορει να βοηθησουν και σε λαιβ, πχ στροφη ρεφρεν (περνας απο τη μια λουπα στην αλλη). Αλλα γενικα το λουπερ ειναι σαν να μαθαινεις οργανο, θελει αρκετη εξασκηση για να χρησιμοποιηθει ανετα σε λαιβ, αλλα μπορει και να κανει πολλα πραγματα..

 

πχ. μερικα βιντεακια απο το youtube μου απο παραστασεις χορου οπου επαιξα ολη τη μουσικη live με μια κιθαρα (χωρις τιποτε προηχογραφημενο), ενα πολυεφε (pod xt) και ενα λουπερ, καρφι σε κονσολα (νομιζω το απλο bossακι στο πρωτο)..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου