Προς το περιεχόμενο

Blackstar HT-1 vs VHT Special 6 Ultra


kidA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και έχω ένα θεματάκι το οποίο με προβληματίζει λίγο. Παίζω κάποια χρόνια ηλεκτρική κιθάρα και μέχρι σήμερα οι ενισχυτές που χρησιμοποιούσα ήταν solid state. Πριν λίγο καιρό αποφάσισα να κάνω την αλλαγή σε tube amp αλλά λόγου περιορισμένου budget καθώς και γνώσεων γύρω από τον τομέα των λαμπάτων ενισχυτών κατέληξα στα δυο μοντέλα που αναφέρονται στο thread. Το στυλ μουσικής που παίζω κυρίως είναι alternative rock με ambient στοιχεία. Θα ήθελα οπότε να έχει καλά cleans κ ένα σχετικά καλό high gain για λίγο πιο "βαριές" καταστάσεις ( π.χ. ήχο από ρεφρέν στο 2 + 2 = 5 από Radiohead). Ποιο μοντέλο από τα δυο πιστεύετε ταιριάζει περισσότερο στις απαιτήσεις μου? Επίσης, θα ήθελα να ήξερα αν τα συγκεκριμένα μοντέλα δέχονται καλά modulation και od πεταλάκια. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!  :)

 

υ.γ. Μην ξεχάσω να αναφέρω πως θα χρησιμοποιηθεί καθαρά για ηχογραφήσεις κ όχι για giging!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα φιλε μου.Οι ενισχυτες θα χρησιμοποιηθουν για ηχογραφηση στο σπιτι η καπου αλλου?δηλαδη εχει θεμα εντασης και πας σε τοσο λιγα βατ η δεν θες να ξεφυγει το budget?

Εγω ειμαι κατα της νοοτροπιας "μικρος ενισχυτης"..Ο ενισχυτης πιστευω ειναι η μεγαλυτερη επενδυση που μπορει καποιος να κανει αρα αφου λες οτι πας πρωτη φορα σε λαμπα γιατι να δωσεις λεφτα που σε λιγο καιρο το αφτι σου θα θελει κι αλλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε Adamo κ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! Η αλήθεια είναι πως και οι δυο λόγοι που ανέφερες με έκαναν να σκεφτώ λαμπάτους αυτής της κλίμακας. Οι ηχογραφήσεις θα γίνουν σε home studio οπότε πιστεύω πως μέχρι 5W είναι υπεραρκετά. Επίσης το budget που μπορώ να διαθέσω είναι κοντά στα 250 ευρώ ( ξέρω, υπερβολικά γελοίο ποσό αλλά στη φάση που είμαι μέχρι τόσα μπορώ). Όπως προανέφερα θα είναι η εισαγωγή μου στον κόσμο των λαμπάτων οπότε δε ψάχνω για το μοντέλο που θα έχω μια ζωή ( πόσο μάλλον στα λεφτά που είμαι διατεθειμένος να δώσω)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον VHT & ενα δυο πεταλακια distortion/fuzz/overdrive θα εισαι μια χαρα (ειδικα αν ψαχνεις ηχο  Radiohead που δεν εχει καμμια σχεση με amp od αλλα περισσοτερο με distortion απο πεταλια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις πίεση χρόνου, ψάξου στις αγγελίες του noiz (και οχι μόνο) για μεταχειρισμένο ενισχυτή της προκοπής.

 

Προσωπική μου άποψη? ΔΕΝ θα έδινα λεφτά για ενισχυτές gadget (a.k.a. της πλάκας)...Θα μάζευα παραπάνω χρήματα για κάτι (πολύ) καλύτερο, είτε θα κοίταγα για κάποιον (καλο)μεταχειρό.

 

Με το δίκαννο στο σβέρκο, θα επέλεγα άνετα τον VHT.

 

Welcome on board  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

 

Chris gti, Blackstar και VHT δεν έχουν το κύρος εταιριών που είναι δεκαετίες στο χώρο αλλά από κριτικές που έχω κοιτάξει τα σχόλια είναι πολύ θετικά! Η άποψη σου είναι απόλυτα σωστή απλά μακροπρόθεσμα δύσκολα θα καταφέρω να συγκεντρώσω μεγαλύτερο ποσό από αυτό που προανέφερα οπότε μάλλον είμαι με το δίκαννο στο σβέρκο!  ;D

 

Superfunk, επειδή με ενδιαφέρει ένας τέτοιος ήχος ο οποίος βέβαια δε θα πηγαίνει πολύ στη brit μεριά, πιστεύεις ένα bad monkey ή sd1 να κάνει τέτοια δουλειά ή πάμε για fulltone ocd? Τα πεταλάκια γενικά τα παίρνει καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, επειδή με ενδιαφέρει ένας τέτοιος ήχος ο οποίος βέβαια δε θα πηγαίνει πολύ στη brit μεριά, πιστεύεις ένα bad monkey ή sd1 να κάνει τέτοια δουλειά ή πάμε για fulltone ocd?

 

οπως σου ειπα και πριν οι RH χρησιμοποιουν κυριως distortion (Rat,Muff,Marshall Shredmaster) & οχι od pedals σαν και αυτα που γραφεις.

 

τωρα αν δεν καταλαβα καλα και με ρωτας αν μπορεις να βγαλεις ελαφρυ od με πεταλια τυπου TS τοτε το να δωσεις 200 ευρω για ενα πεταλι που θα κανει περισσοτερο απο τον....ενισχυτη παει πολυ,παρε ενα JOYO (Harley Benton)  Vintage OD με 30 ευρω και θα εισαι μια χαρα..    

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_vintage_overdrive.htm

 

in fact με 90 ευρω παιρνεις ολη τη σειρα δηλ. και αυτα

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_crunch_distortion.htm

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ultimate_drive.htm

 

και εισαι πασας στα Γιαννενα.. ;D

 

 

Τα πεταλάκια γενικά τα παίρνει καλά?

 

γιατι?υπαρχει ενισχυτης που να ΜΗΝ τα..παιρνει καλα? ;D..ενισχυτης ειναι,eq εχει (οπως αλλωστε και τα περισσοτερα πεταλια) μια χαρα τα φερνεις εκει που θες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι?υπαρχει ενισχυτης που να ΜΗΝ τα..παιρνει καλα? ;D..ενισχυτης ειναι,eq εχει (οπως αλλωστε και τα περισσοτερα πεταλια) μια χαρα τα φερνεις εκει που θες.

 

Οντως, συνεχεια ακουω σε κριτικες για τον ταδε ενισχυτη που παιρνει τα πεταλια αψογα,για τον αλλο που ειναι πεταλομηχανη κλπ κλπ.

Δεν ξερω-δεν εχω ακουσει ομως για ενισχυτη που δεν παιζει καλα με πεταλια(αν βεβαιως πρωτα απο ολα παιζει καλα απο μονος του).

Πραγματικα ενδιαφερων θα ειχε αν ξερει καποιος ενισχυτες που δεν συμπεριφερονται καλα με πεταλια od/dist/fuzz. :-\ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ενδιαφερων θα ειχε αν ξερει καποιος ενισχυτες που δεν συμπεριφερονται καλα με πεταλια od/dist/fuzz

 

παντως εγω ειχα/εχω ενισχυτες ολων των βασικων ..κατηγοριων (bf/sf & tweed Fenders,Plexi Marshalls & Vox) και ΟΛΟΙ μια χαρα επαιζαν με  od/dist/fuzz... :)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου