Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή πεταλιέρας MultiFX


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να αγοράσω πεταλιέρα. Στην αρχή έλεγα να πάρω κάτι φτηνό με drum machine + looper που θα χρησιμεύει για εξάσκιση αλλά στις αγγελίες βλέπω συχνά πως με λίγα παραπάνω χρήματα - σχεδόν διπλάσια 150-200€ - μπορώ να βρω πολύ αξιόλογα πράγματα, ίσως χωρίς τα προαναφερθέντα.

 

Επειδή έχω διαβάσει πολλά θέματα και έχω αρχίσει να χάνομαι, θα σας πω τι σκέφτομαι χοντρικά και πείτε μου τη γνώμη σας.

 

Αποφάσισα να δώσω κάτιτις παραπάνω και να μπορώ να το χρησιμοποιώ και για καμια πρόβα ή τυχόν μελλοντικά σε live.

 

Θέλω να μπορώ να αποθηκεύω συγκεκριμένες ρυθμίσεις π.χ. το κανάλι της λάσπης: ενισχυτής + καμπινα + delay + reverb + chorus + wah σε ένα κουμπάκι και το παρόμοιο σεταπ καθαρό σε άλλο κουμπάκι για άμεση αλλαγή, να μην χρειάζεται να χωρέψω samba στην πεταλιέρα για να προλαβαίνω να αλλάζω ήχο μέσα στο τραγούδι ή εάν θέλω 5 ήχους σύνολο να μην τους φτιάχνω ανάμεσα στα τραγούδια (επαγγελματίας δεν είμαι απλά βαριέμαι...). Εν ολίγοις 4-5 κουμπάκια με συγκεκριμένους δικούς μου ήχους.

 

Να έχει αξιοπρεπείς ήχους γενικά, όχι να νομίζω ότι παίζω σε λάμπα αλλά ούτε και να δακρύζουν τα αφτιά μου όταν πατάω τα διστόρσια ςςς γηέα.

 

Στα υπ'όψην μου έχω τα RP355, G9.2tt και εφ'όσον δω πως δε μου κάνουν αυτά ή κάτι παρόμοιο σ'αυτά τα χρήματα, αναλαμβάνει δράση ο κινέζος: NUX MG-10 και ξεμπέρδεψα 8)

 

Περιμένω απόψεις - προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτή --> http://www.thomann.de/gr/zoom_g5.htm που τα καλύπτει όλα όσα είπες (έχει και drum machine και looper) αλλά είναι 50 ευρώ πάνω από το budget σου!

 

Τι μουσική παίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω σχεδόν τα πάντα από ποπ-καφρομέταλ άρα θα παίζω και τα πάντα, σαν κύριο μέρος ας πούμε ροκ. Αυτό δε με ενδιαφέρει τόσο όσο το να βρω κάτι σχετικά φθηνό και πολυλειτουργικο. Το να αγοράσω καιρνούργια στα 250€... :-\ Πάντως όπως μου το είπες  θα αρχίσω να βάζω τίποτα στην άκρη γιατί και εμένα που άρεσε αλλά δεν θυμάμαι αν υπήρχαν και πράγματα που με χάλασαν, το χρώμα σίγουρα πάντως :P . Ευχαριστώ για την πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boss gt10 μτχ. Δεν εχει drums machine ομως αλλα κατα τα αλλα αν ασχοληθεις(οπως απαιτει καθε πολυεφε) θα παρεις πολυ αξιολογους ηχους.

Αληθεια τι εμπειρια εχεις με πολυεφε; Πως σκοπευεις να το συνδεεις;

Θα παρεις φουλ εξωμειωση rig αποτην πεταλιερα πανω σε τελικο/pa η θα παιζεις μονο τα εφε της πανω σε ενισχυτη με 4cm;

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ καλή λύση είναι κι αυτή --> http://smart.noiz.gr/details.php?id=124469 (δεν έχω σχέση με τον πωλητή)

 

Από εκεί και πέρα ίσως βρεις κάποιο Pod (ΧΤ, Χ3, HD) στα 200 ευρώ που θα ήταν επίσης πολύ καλή λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος μιας line 6 pod xt live θα σου καταθέσω την γνώμη μου μιας και αναφέρθηκε.Την έχω κάποιους μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη.Είναι αρκετά εύχρηστη και για Live είναι ότι πρέπει με αρκετά καλά εφέ και καλές προσομοιώσεις ενισχυτών.Την δικιά μου την πήρα από τις αγγελίες στα 150 ευρώ και αν την βρεις τόσο πιστεύω είναι καλό deal.Βέβαια ότι και να πάρεις θέλει να διαβάσεις καλά το manual για να βγάλεις άκρη.Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει Looper και δε ξέρω αν σου κάνει.

That's all 8)

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θέλεις looper 40 sec και intelligent Harmonizer(ala Mallmmsteen) η Boss ME 70 είναι μονόδρομος....

Οικονομική γυρω στα 180 μεταχειρω και τα σπαει...Δεν προτεινω να δωσεις 300+ για πεταλιέρα γι αυτο δεν προτεινω GT 100 κτλ..Οικονομικά και τα σπάς  ;)

Boss ME-70 Electric Guitar Multi Effects Pedalboard Demo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτή --> http://www.thomann.de/gr/zoom_g5.htm που τα καλύπτει όλα όσα είπες (έχει και drum machine και looper) αλλά είναι 50 ευρώ πάνω από το budget σου!

 

Τι μουσική παίζεις;

 

Ωραιο εργαλείο φαίνεται  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια rp500, όπως αυτή που σου πόσταρε ο metalmike, θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

kkmspm: Έχω ένα POD 2 στο οποίο έχω βρει 2 καλά κανάλια που μ'άρεσαν αλλά μάλλον θα το δώσω γιατί θέλω να πατάω κουμπάκια και να είμαι έτοιμος και όχι να γυρνάω knobs και να ψάχνω πρισετς πάνω-κάτω.

 

Για εξάσκηση θα τη συνδέω στο στερεοφωνικό μου το οποίο βγάζει πολύ αξιόλογο ήχο, έχει σαμπ-γούφερ 16εκ, ένα απλό μάλλον μεσαίας απόκρισης και ένα τβίτερ(!) ή σε ένα Vox Mini3 που έχω. Σε πρόβα και μακάρι μελλοντικά σε ζωντανό πρόγραμμα θα πηγαίνει καμπίνα ή σε ότι θα υπάρχει.

 

Θα ήθελα να παίρνω τον ήχο μου μόνο από την πεταλιέρα αλλά απ'ότι διάβασα σε κάθε ενισχυτή-καμπίνα που το συνδέεις μπορεί να πάρεις άλλο ήχο  :-\

 

metalmike: Ευχαριστώ την έχω δει όπως και την G9.2tt στα 170€ από Θεσ/νίκη δηλαδή λίγο κάτω από την 500 με τα μεταφορικά-αντικαταβολή και διάβασα πολλά άρθρα και για τις 2. Είμαι ανοιχτός ακόμα, την ΜΕ-70 δεν την έψαξα γιατί τη βρήκα στα 200€ :-X

 

Σκέφτηκα κάτι (σπάνιο πράγμα, δώστε βάση :P ) να πάρω ένα φθηνό με 2 κουμπιά και ένα expression και να βάλω όσα πρισετς χρειάζομαι με τη σειρά στα user presets. Π.χ. έχω να παίξω 5 τραγούδια και χρειάζομαι 7 διαφορετικές ρυθμίσεις, ξεκινάω Bank A: 1,2,3,4 / Bank B: 1,2,3. Έτσι κάνω τη δουλειά μου χωρίς να τα σκάσω και εάν δω ότι αργότερα χρειάζομαι κάτι πιο προχωρημένο παίρνω κάτι πιο ψαγμένο. Φασαρία βέβαια να ψάχνω τις τράπεζες εάν θέλω να πάω από το τελευταίο τραγούδι στο πρώτο... Στέκεται αυτό ή τζάμπα καίει η λάμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου