Προς το περιεχόμενο

By the Sea


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ντάξει, μιλάμε για άλλα επίπεδα  :) Δεν έχω κλασική μουσική παιδεία για μουσική τέτοιου επιπέδου αλλά θα πω τη γνώμη μου που ίσως να εμπεριέχει κάποια αφέλεια. Αυτό που μάρεσε ήταν πως μου έδινε τη αίσθηση ότι οι μελωδίες μπλέκονται η μία με την άλλη (κυριώς ήταν το πρώτο μισό) σε μία "σκαλωτή" διαδοχή, σαν να προχωράς από επίπεδο σε επίπεδο με την μελωδίου του προηγούμενου να συνηχεί αρμονικά με αυτη του επόμενου, δεν ξέρω πως να το γράψω :) Επίσης η μελωδία από 3.40 κάπου και μετά και έπειτα ο τρόπος που ξαναμπαίνεις, ρισπέκτ!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ντάξει, μιλάμε για άλλα επίπεδα  :) Δεν έχω κλασική μουσική παιδεία για μουσική τέτοιου επιπέδου αλλά θα πω τη γνώμη μου που ίσως να εμπεριέχει κάποια αφέλεια. Αυτό που μάρεσε ήταν πως μου έδινε τη αίσθηση ότι οι μελωδίες μπλέκονται η μία με την άλλη (κυριώς ήταν το πρώτο μισό) σε μία "σκαλωτή" διαδοχή, σαν να προχωράς από επίπεδο σε επίπεδο με την μελωδίου του προηγούμενου να συνηχεί αρμονικά με αυτη του επόμενου, δεν ξέρω πως να το γράψω :) Επίσης η μελωδία από 3.40 κάπου και μετά και έπειτα ο τρόπος που ξαναμπαίνεις, ρισπέκτ!

Σε ευχαριστώ πολύ αν και υπερβάλλεις λίγο ;D.

το κομμάτι αυτό ξεκίνησε πριν από 3 περίπου χρόνια (η αρχική μελωδία) και ολοκληρώθηκε τώρα οπότε είχα χρόνο να το χτίσω ( καλά δεν ασχολήθηκα και παρα πολύ καιρό). Χαίρομαι που σου δίνει την αίσθηση αυτή της συνέχειας και της διαδοχής των μελωδιών :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα απο τη σκοπιά μου δεν υπερβάλλω, αλλά στην τελική ακόμη και αν το βλέπεις έτσι, η υπερβολή είναι το μέτρο της πραγματικότητας που έλεγε και ένα φιλαράκι  ;)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πραγματικά πανέμορφο Γιώργο.

ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι επ' ευκαιρίας.

Έχεις γράψει ότι δεν προτιμάς τις dreadnought.

 

Θα εκτιμούσα πολύ αν μπορείς να γράψεις τις αιτίες, καθώς και τις δικές σου προτιμήσεις σχετικά με τύπους ακουστικών, και γιατί τις προτιμάς .

 

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και απο μένα, και το όργανο αυτό επίσης εκπληκτικό, σίγουρα σε εμπνέει και με το πραπάνω :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πραγματικά πανέμορφο Γιώργο.

ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι επ' ευκαιρίας.

Έχεις γράψει ότι δεν προτιμάς τις dreadnought.

 

Θα εκτιμούσα πολύ αν μπορείς να γράψεις τις αιτίες, καθώς και τις δικές σου προτιμήσεις σχετικά με τύπους ακουστικών, και γιατί τις προτιμάς .

 

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.

Σε ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που σου άρεσε.

Λοιπόν δεν προτιμώ καθόλου τις dreadnought δύο λόγους

Ο πρώτος είναι ότι το σχήμα της μου είναι πολύ άβολο στο παίξιμο, δεν μου κάθεται καθόλου καλά και με κουράζει.

Ο δεύτερος και κυριώτερος είναι ο ήχος της. Οι περισσότερες dreadnought είναι κουρδισμένες με μπάσα-πρίμα και πιο υποτονικά μεσαία και φτιαγμένες κυρίως για συνοδεία (με πένα) περισσότερο, όπου δεν χρειάζονται πολλά μεσαία αλλά μπασα-πρίμα για να δίνουν τον ρυθμό και να μην μπλέκονται με τη φωνή.

Όσες έχω παίξει δεν ταιριαζαν καθόλου στο παίξιμο με δάχτυλα, εκτός από μία που είχε ελαφρώς διαφορετικό ήχο και αίσθηση.

Στο fingerstyle χρειάζεται πιο ισορροπημένος ήχος με δυνατά μεσαία ώστε να βγαίνουν καλά οι δακτυλισμοί. Αυτό μπορεί να βγει με μια μικρότερη κιθάρα το πολύ μέχρι μινι τζαμπο σαν την δικιά μου. Παίζουν ρόλο βέβαια και τα ξύλα. Η δικιά μου πχ έχει κέδρο που έχει δυνατά μεσαία, αντί για έλατο. Φαντάζομαι μια gibson j200 με maple θα είναι τραγική στο fingerstyle.

Για μένα το καλυτερο μέγεθος- σχήμα για ακουστική είναι η OM (orchestral model) Που έβγαλε η martin και κάνει τα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και απο μένα, και το όργανο αυτό επίσης εκπληκτικό, σίγουρα σε εμπνέει και με το πραπάνω :D

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

 

τσ τσ τσ τσ τσ.. :-X

 

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου