Προς το περιεχόμενο

2 windows σε ενα pc ????


AntonyPath25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα μου πει καποιος τι εναι το os ?

γιατι εκανα φορματ και στον αλο σκληρο και το αποτελεσμα ειναι:

Οταν ειναι και οι 2 σκληροι πανω δεν δουλευει τπτ

ενας εανς μονοi τουs δουλευουν Οκ

Οταν ειναι και οι 2 βγαζει μαυρη οθωνη με ενα μνμ που εχει σχεση με Boot

Oso gia to Os υπηρχε μια επιλογη στα bios που την ενεργοποιησα αλα δεν βοηθησε αντιθετα δεν ξεκηναγε καθολου το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

υποθέτω πως δε ρωτάς αυτό αλλά:

os=operating system, δλδ windows/unix/linux/dos/macos κλπ

καταρχήν μην πανικοβάλεσαι, δεν αξίζει για τους η/υ, κάθε λίγο και λιγάκι...

οπότε απλά σημείωσε κάπου ακριβώς το μήνυμα που σου δίνει περί boot, και reply it here

απλά κάτι θα ξέχασες να κάνεις υποθέτω, dont worry :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mou βγαζει αυτο το μνμ σε μαυρη οθωνη:

 

Βοοt failure

Reboot and select Proper Boot Device

or Insert Boot Media in selected Boot device

Press Any key when ready

 

παταω κουμπι και παλι το ιδιο και ξανα ......... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς να έχεις αφήσει και τους δύο δίσκους με τα jumpers τους στο master.

Αν τους έχεις στο ίδιο κανάλι (controller) βάλε τον ένα Cable Select (Αυτόν που έχει τα Windows) και τον άλλο Slave. Πρόσεξε να μην έχεις επιλέξει το 'Master or Single'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουνε και οι 2 windows

και το προβλημα τωρα ειναι οτι αν βαλω τον καινουργειο σκληρο cs ή slave

ανοιγει το pc αλα με δε με ρωταει με πια windows να ξεκοινησει

και ξεκιναει κατευθειαν με τον παλιο σκληρο

Αλα στο my computer ton βλεπει

Τι να κανω :cry: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πρέπει να κάνεις multiboot τους 2 σκληρούς....Μια προχειρη λύση είναι να επιλέγεις εσυ απο το bios ποιόν σκληρό να bootarei το οποίο είναι ψιλοβαρετό...Το άλλο είναι να κάνεις multiboot....

 

To έχω κάνει με Linux, αλλά δεν τό έχω δοκιμάσει με Windows....Θα ψάξω να σου βρώ link...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anthony έχεις χάσει πολύτιμο χρόνο χωρίς λόγο. Διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά τα παρακάτω:

 

α) Για να έχεις δύο ή περισσότερες εγκαταστάσεις windows δεν χρειάζεσαι επιπλέον δίσκο (ή δίσκους). Απλά χρειάζεσαι χώρο στους δίσκους που ήδη έχεις. Για να απλοποιήσουμε τα πράγματα, θα υποθέσουμε ότι έχεις ένα μόνο δίσκο με χωρητικότητα 80 GB.

 

β) Πρώτα εγκαθιστάς την πρώτη εγκατάσταση Windows δίνοντας της (π.χ.) 20 GB. ¶ρα απομένουν 60 GB.

 

γ) Αφού τελειώσεις, ξεκινάς τη δεύτερη εγκατάσταση. Τώρα δίνεις άλλα 20 GB. ¶ρα απομένουν 40 GB. Σε αυτή τη φάση (με τη δεύτερη εγκατάσταση) θα εγκατασταθεί αυτόματα (χωρίς να κάνεις τίποτε εσύ) ένας boot manager. Αυτό είναι ένα μικρό πρόγραμμα που θα ξεκινά στην αρχή (όταν ανάβεις τον υπολογιστή σου) και θα σε ρωτάει ποια από τις δύο εγκαταστάσεις Windows θέλεις να τρέξεις.

 

δ) Μπορείς να το κάνεις όλο αυτό άλλες δύο φορές στον ογδοντάρη δίσκο του παραδείγματός μας. Στο τέλος θα έχεις τέσσερις εγκαταστάσεις Windows, ενώ (τόσο την τρίτη όσο και την τέταρτη φορά) θα προστεθούν οι αντίστοιχες εγγραφές στον boot manager (μόνες τους) ώστε να μπορείς να κάνεις την επιλογή σου την ώρα της εκκίνησης.

 

Έτσι γίνεται η δουλειά. Ιδού και μερικά σημαντικά σημεία:

 

α) Κάθε μία από τις εγκαταστάσεις θα απαιτήσει τα δικά της update, τις δικές της εγκαταστάσεις drivers και το δικό της activation. Δηλαδή, θα χρειαστείς πολλές-πολλές ώρες για να τα κάνεις όλα αυτά. Δυστυχώς, η ιδέα του να κάνεις την πρώτη εγκατάσταση και μετά να την κλωνοποιήσεις όσες φορές θέλεις, δεν λειτουργεί.

 

β) Κάθε ένα από τα εικοσάρια partition θα έχει το δικό του γράμμα, και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Επίσης, το πρώτο partition θα λέγεται πάντοτε C και αν πάθει κάτι, θα χάσεις όλες τις εγκαταστάσεις που έχεις κάνει.

 

γ) Οι άλλοι δίσκοι που ίσως έχεις (ή θα αποκτήσεις) θα είναι θεάσιμοι από όλες τις εγκαταστάσεις, και τα γράμματά τους θα μπορείς να τα αλλάξεις αν επιθυμείς.

 

δ) Από όλη αυτή τη χρονοβόρα διαδικασία δεν θα κερδίσεις τίποτε στην ουσία.

 

Τέλος (άποψή μου) δεν πρόκειται να τα καταφέρεις, δεδομένης της προφανούς απειρίας σου με αυτά τα πράγματα αλλά και της έλλειψης ευχέρειας με τα αγγλικά. Οπωσδήποτε - αν επιμένεις - γνώριζε ότι υπάρχει πολύ σοβαρή πιθανότητα να τα ξεσκίσεις όλα κάνοντας μία ατσαλιά, οπότε πάρε ένα πολύ καλό backup.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Εyeprotocol χωρις να σε ηρωνευομαι αλα οτι μου ειπες το γνωριζω εδω και πολυ καιρο εχω κανει πανω απο 20 φορματ στο ρc μου.

(δεν το παιζω καποιος ουτε σε ηρωνευομαι το ξαναλεω)

 

Οπως Λεσ κι εσυ

δ) Στο τέλος θα έχεις τέσσερις εγκαταστάσεις Windows, ενώ (τόσο την τρίτη όσο και την τέταρτη φορά) θα προστεθούν οι αντίστοιχες εγγραφές στον boot manager (μόνες τους) ώστε να μπορείς να κάνεις την επιλογή σου την ώρα της εκκίνησης.

 

Δεν μπορω να κανω αυτην την επιλογη !!μπανει κατευθειαν και λειτουργει ο C .Ενω αν τον βγαλω τελειως τον C και βαλω τον αλλον δουλυει κανονικα !!!!Το θεμα ειναι υπαρχει καποια ρυθμησει που θα εμφανισει αυτη τη λητουργεια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν θές ακριβώς αυτό που εξήγησε ο Wow!, σωστά αυτά που είπε

 

απλά να προσθέσω κάτι για όσους χρειάζονται πολλά bootable drives

"Δυστυχώς, η ιδέα του να κάνεις την πρώτη εγκατάσταση και μετά να την κλωνοποιήσεις όσες φορές θέλεις, δεν λειτουργεί. "

ευτυχώς γίνεται κι αυτό, η διαδικασία είναι διαφορετική αλλά όχι πιο δύσκολη από ένα copy paste πρακτικά, για αρκετά προχωρημένους από θέμα γνώσεων πάντως, θέλει λίγη προσοχή δλδ

 

AntonyPath25, ψάξε λίγο παραπάνω στο internet για τη ρύθμιση, πιθανόν να θέλει update το bios, πιθανόν να υπάρχει και να μην την έχεις βρει, ψάξτο το θέμα και πάλι υπομονή, δεν αξίζει να χαλιέσαι, χαλαρά, εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω αρκετά για να σου λύσω απευθείας το πρόβλημα χωρίς να το χω μπροστά μου, μου ρχονται πολλά που δεν απαντιώνται αν δεν είσαι μπροστά στην οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία ερώτηση. Ποιος ο λόγος της ύπαρξης δύο λειτουργικών συστημάτων της ίδιας εταιρίας (MS Windows δηλαδή) στο ίδιο pc? Εγώ για να κρατάω backup έχω βάλει το partitionmagic και χώρισα τον σκληρό μου σε 3 μέρη. Αρχικά είχα βάλει στο ένα Windows, στο άλλο SuSe για να τρέχω ορισμένα "δύσκολα προγράμματα" και το τρίτο το είχα για Backup να κρατάω αρχεία σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιο από τα άλλα δύο μέρη format. Νομίζω όμως πως τζάμπα θα φορτώσεις το pc σου και το διπλό λειτουργικό νομίζω πως θα μειώσει τις επιδόσεις σημαντικά.

arpe Diem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου