Προς το περιεχόμενο

Πώς θα συνδέσω τα 5.1 ηχεία μου σε κάρτα με L και R Line out?


Seezo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους και χρόνια πολλά επί τη ευκαιρία!Ρε παιδιά, χάλασε μια φτηνιάρα κάρτα ήχου που είχα και ψάχτηκα για καινούρια.Τελικά κατέληξα στην Lexicon Alpha. Νομίζω είναι πολύ καλή και κάνει για αυτό που θέλω. Θα την παραγγείλω.Έχω ένα πρόβλημα όμως. Τα ηχεία μου είναι κάτι crative 5.1 και έχουν 3 καρφιά για να συνδεθούν στην κάρτα ήχου (2 μπροστινά ηχεία/ 2 πισω ηχεία/ κεντρικό μπροστά ηχείο μαζί με subwoofer). Η παλιά μου κάρτα είχε αντίστοιχες εξόδους, η νέα όμως δεν έχει, δείτε τη photo εδώ http://www.lexiconpro.com/DisplayImage.aspx?ImageURL=/Images/Product_LargeImages/Rear.jpg .Υπάρχει κάποιος αντάπτορας;Πώς θα λύσω αυτό το πρόβλημα; Θέλω τα ηχεία μου να δουλεύουν όλα όπως πρίν και όχι μόνο τα πλάγια αλλά όλα, και το subwoofer. Σκέφτηκα επίσης να πάρω μία ακόμη pci κάρτα των 15-20 ευρώ και να τα βάλω σε αυτή τα ηχεία έται ώστε να έχω για ηχογάφηση και line in την Lexicon Alpha και για έξοδο την δεύτερη. Είναι λάθος αυτό;

Θα ήθελα να κρατήσω τα ηχεία που έχω γιατί δεν είμαι σε φάση να τα αντικαταστήσω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κεντρικο ηχειο το ξεχνας ετσι κι αλλιως. Εαν χρησιμοποιησεις μονο το μαυρο (2 μπροστινα) και το πρασινο (2 πισω) καλωδιο των ηχειων δουλευει το subwoofer, εγω 4 χρονια ετσι τα εχω. Aνταπτορας απo στερεο μικρο καρφι κατευθειαν σε μεγαλο μονοφωνικο δεν ξερω αν υπαρχει ή που θα βρεις οποτε μπορει να χρειαστεις μια σειρα απο καλωδια και ανταπτορες, πραγμα που κοστιζει και δεν αξιζει. Μπορεις ομως να αγορασεις 2 μονοφωνικα μεγαλα καρφια και να ενωσεις τα δυο καναλια του καθε jack σε ενα μονοφωνικο αλλα διασταυρωμενα. Γυμνωνεις, ορμας και με 2 ευρω εισαι ετοιμος. Σου εκανα και προχειρο σχεδιακι

κοκκινο=κοκκινο

γκρι=ασπρο

πρασινο=γυμνο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό τον τρόπο ξεχνάς και το woofer

αλλά ουσιαστικά και το 5.1

άλλο είναι μία κάρτα φτιαγμένη για multimedia και άλλο μία για μουσικές εφαρμογές (ηχογράφηση κλπ)

Η ιδέα με την PCI κάρτα νομίζω είναι η σωστή

Θα έχεις την PCI όταν θέλεις να δεις μία ταινία και την Lexicon για όταν θέλεις να γράφεις μουσική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό τον τρόπο ξεχνάς και το woofer

αλλά ουσιαστικά και το 5.1

Το subwoofer δουλευει κανονικα εαν ειναι συδεμενα τα εμπρος και πισω ηχεια. Ειναι βεβαια σαν να εχεις 2+2.1 συστημα αλλα εφοσον χρειαζεσαι μια εξωτερικη καρτα ειναι ενας συμβιβασμος που δεν μπορεις να αποφυγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!Μου είναι πολύ χρήσιμες!!!bihlas87 να σαι καλα και για το σχεδιάκι ρε φίλε, είναι πολύ καλή βοήθεια!Τσεκάρετε αυτό όμως, http://www.amazon.com/Console-Adapter-Convert-Plugs-Single/dp/B0006U3ACY

και πείτε μου αν εγκρίνετε ή αν πρέπει να ακολουθήσω αυτά που ήδη ειπώθηκαν!Πάντος εγώ έψαχνα για κάτι σαν αυτό που είναι στο link που σας δίνω.Πείτε μου τη γνώμη σας αν δεν σας είναι κόπος!Να είστε καλά!Και πάλι σας ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικαράκι, σε ευχαριστώ πολύ!Σε χρόνο dt απάντησες.Θα ψάξω να το βρω εδώ, διαφορετικα (τώρα το θυμήθηκα) πρέπει να το είχε στο πακέτο με τα logitech 5.1 τα οποία τα έχει ο πατέρας μου στο σπίτι, είμαι σίγουρος ότι το έχει εκεί, οπότε θα τον πάρω τηλ και θα του πω να μου το στείλει.Να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου