Προς το περιεχόμενο

Stereo Delay setup με Gmajor, δύο κεφάλια, στέρεο καμπίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ,

 

έχω ένα  Gmajor, 2 κεφαλές, και μία στέρεο καμπίνα. Θέλω (μιας και με τη μία μόνο κεφαλή φαντάζομαι δεν γίνεται, δεν έχω ακούσει για τρόπο να προσθέτεις εφέ ανάμεσα σε καμπίνα και ενισχυτή εκτός απο loadbox) να έχω λίγο stereo seperation απο το ένα ηχείο στο άλλο.

 

Μπορεί η κιθάρα να πέσει απευθείας πάνω στο mono input του Gmajor, και το καθένα απο τα 2 του outputs να πάει σε ένα κεφάλι? ή επειδή είναι ρακ είναι μόνο για line level σήμα, δηλαδή πάει μόνο FX loop? Αν δεν γίνεται υπάρχει κάποιο delay pedal που να μπορώ να χρησιμοποιήσω?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω θα βαλεις την κιθαρα στο ενα κεφαλι να παρεις τον τονο σου, θα φυγει γραμμη απο τη λουπα (send) του κεφαλιου αυτου να παει στο mono input του effect και απο τα stereo output του θα παει  το ενα στο return του ενος κεφαλιου και το αλλο στο retrurn του αλλου κεφαλιου.

Ε μετα, συνδεση στη καμπινα και των δυο κεφαλων.

 

Για αυτη τη δουλεια, εχω κι ενα παλιο boss dm3 delay, που εχει καταπληκτικο ηχο, και εχει δυο εξοδους μια direct out και μια delay.

Βαζω το feedback στο μηδεν (μια επαναληψη δηλαδη) και το delay time καποια milisec.

volume τερμα φυσικα.

Μπορει να μπει το direct out του στη λουπα του ενος κεφαλιου και να σταλει το delay out στο return του αλλου κεφαλιου, οπως και πανω.

Δοκιμασε (αν βρεις delay παρομοια φαση τελικα), και στο input των κεφαλων. (για να εχεις και δυο διαφορετικες χροιες απο τα κεφαλια)

 

Power chοrds live θα θελεις να παιξεις ελλειψει 2ου κιθαριστα φανταζομαι. ;)

(Studio τα ντουμπλαρεις μονος σου για πιο καλο αποτελεσμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, ακριβώς, κι ευχαριστώ! Πως δεν μου ήρθε αυτό (να πάω κατευθείαν στο poweramp της δεύτερης) δεν μπορώ να καταλάβω!

 

thanks  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψη οτι στα lead το "κοβεις" αυτο το εφφε.

Δοκιμασε κι εσυ πως ακουγεται μεσα στην μπαντα το Lead με αυτο το εφφε και πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου