Προς το περιεχόμενο

2 windows σε ενα pc ????


AntonyPath25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορω να κανω αυτην την επιλογη !!μπανει κατευθειαν και λειτουργει ο C .Ενω αν τον βγαλω τελειως τον C και βαλω τον αλλον δουλυει κανονικα !!!!Το θεμα ειναι υπαρχει καποια ρυθμησει που θα εμφανισει αυτη τη λητουργεια !!!

 

Μα φίλε μου, δεν έχεις κάνει αυτό που γράφω! Εσύ έχεις εγκαταστήσει σε διαφορετικούς δίσκους (ενώ εγώ γράφω ότι μπορεί - και πρέπει - να γίνει σε έναν). Επίσης, μπέρδεψες τη φάση με προσθαφαιρέσεις δίσκων, ενώ έπρεπε να είναι όλοι παρόντες (οι δίσκοι) την ώρα της εγκατάστασης. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχουνε και οι 2 windows

και το προβλημα τωρα ειναι οτι αν βαλω τον καινουργειο σκληρο cs ή slave

ανοιγει το pc αλα με δε με ρωταει με πια windows να ξεκοινησει

και ξεκιναει κατευθειαν με τον παλιο σκληρο

Αλα στο my computer ton βλεπει

Τι να κανω :cry: :evil:

 

AntonyPath25 κατά την άποψή μου καλό θα ήταν να μην υπάρχουν ταυτόχρονα και οι δύο δίσκοι στο σύστημά σου.

 

Να πάς σε ένα κομπιουτερομάγαζο και να πάρεις ένα συρτάρι για σκληρό.

Έτσι, κάθε φορά που θα αλλάζεις τον σκληρό, θα έχεις ένα νέο PC.

 

Μπορείς να έχεις έναν για μουσική χωρίς antivirus,

drivers άχρηστους στην μουσική, ούτε κάν internet.

 

Ας έχεις έναν άλλον για internet ώστε και να αρπάξεις κανέναν ιό,

ο δίσκος με την μουσική σου θα είναι ανέπαφος.

 

Αν έχεις ταυτόχρονα και τους δύο σκληρούς, και ο ένας κολλήσει ιό,

θα σου χαλάσει και τον άλλο.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να έχεις έναν για μουσική χωρίς antivirus' date='

drivers άχρηστους στην μουσική, ούτε κάν internet.

[/quote']

 

Aυτο ακριβως ηθελα αλα κουραστηκα σας κουρασα και 'σας

να παει να μαμιθει !!!

 

Μα φίλε μου' date=' δεν έχεις κάνει αυτό που γράφω! Εσύ έχεις εγκαταστήσει σε διαφορετικούς δίσκους (ενώ εγώ γράφω ότι μπορεί - και πρέπει - να γίνει σε έναν). Επίσης, μπέρδεψες τη φάση με προσθαφαιρέσεις δίσκων, ενώ έπρεπε να είναι όλοι παρόντες (οι δίσκοι) την ώρα της εγκατάστασης. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;[/quote']

 

Δεν εχεις καταλαβει κατι λαθος εγω εχω ακουσει 500 αποψεις και εχω μπερδευτει !!!! ο ενας να εχουν διαφορετικο cd key ο αλος να ειναι διαφορετικο λειτουργικο αλος να ειναι διαφορετικοι σκληροι πιασ' τ' αυγο και κουρευτο !!!

thanx παντως και sorry για την ταλαιπωρια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AntonyPath25, απλά δε μπορούμε να το λύσουμε επειδή βρισκόμαστε σε forum και θέλει πραγματική επαφή με το pc ελλείψει κάποιου που τα χει στο μυαλό του επί τόπου, αλλά όχι ότι δε μπορούμε να το λύσουμε επειδή δεν γίνεται

 

εφόσον ξεκίνησες, εγώ ψηφίζω να συνεχίσεις, πάντα τα προβλήματα με pc είναι χρονοβόρα όταν τα πρωτοσυναντάς και έχουν διαδικασία ψαξίματος και μάθησης αλλά μετά θα το ξέρεις μια και καλή, επαναλαμβάνω όχι πως δε γίνεται

 

μια χαρά γίνεται, αυτήν την στιγμή έχω δύο σκληρούς μαζί κι αν bootάρω (αν και αυτό γίνεται μόνο μετά από διακοπή ρεύματος) μου βγάζει πάντα επιλογή για ποια windows από τα δύο να bootάρει (τα windows που το καθένα βρίσκεται σε διαφορετικό drive), γίνεται, ψάξε καλύτερα το bios σου και κάνε update εν ανάγκη

 

πάντως είμαι σίγουρος πως αν μπεις στο insomnia.gr που ασχολούνται περισσότερα άτομα με τα τεχνικά, θα σου βρουν λύση σε πέντε με δέκα λεπτά

απλά πάλι θα σε πρήξουν για περισσότερες λεπτομέρειες και θα θες και λίγη υπομονή μαζί τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια πληροφοριακα οσοι θελουν να κανουν το ιδιο υπαρχουν 2 τροποι απ' οτι καταλαβα

 

α) Οπως ειπε και ο Wow! εχουμε συνδεμενους ολους τους σκληρους πανω και διαλεγουμε που θα γινει το φορματ(δεν χριαζεται να ειναι στον ιδιο σκληρο σε διαφορετικα παρτσιον μπορει να ειναι και σε διαφορετικους.)

 

β)Αποσυνδεουμε τους περιτους σκληρους κανουμε το φορματ και επανασυνδεουμε και παμε star - run - C:\Boot.ini αν βγαζει αυτο :

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

 

απλα παμε και κανουμε copy αυτο:

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 1" /noexecute=optin /fastdetect

και paste κατω απο το προηγουμενο κειμενακι το τελικο δλδ θα ειναι ετσι:

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 1" /noexecute=optin /fastdetect

 

Αν δεν δουλέψει καί αυτό το πολύ πολύ να αλλάξουμε το 1 σε 2 εκεί πού λέει partition(1)

 

Αυτα! :D Special Thanx ston oneofthem !!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου