Προς το περιεχόμενο

Danelectro Tuna Melt - Αλλαγή casing


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Danelectro Tuna Melt tremolo

 

dj5.jpg

 

και σκέφτομαι να το "ξεκοιλιάσω" και να τοποθετήσω το κύκλωμά του σε ένα μεταλλικό κουτι για 3 λόγους:

1) θα είναι πιο ανθεκτικό

2) θα βάλω true bypass switch

3) θα βάλω πιο μεγάλα ποτενσιόμετρα για να κάνω καλύτερα και πιο εύκολα τις ρυθμίσεις. Τα original είναι πολύ μικρά και όταν παίζω live δεν μπορώ να δω εύκολα σε ποια θέση τα έχω ρυθμισμένα...

 

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω το σχηματικό από το πετάλι και έτσι δε ξέρω πως να κάνω αυτή την αλλαγή...

 

Καμία ιδέα??? :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο ανθεκτικο δεν θα γινει,εχω το grilled ch. 5 χρονια & δεν εχει παθει τιποτα (ειδικα αν το εχεις μονιμα "πακτωμενο" σε πεταλιερα).

η μετατροπη σε tbp δεν θα σου δωσει τιποτα (γενικα τα περι tbp ειναι τριχες κατσαρες...ειδικα σε πεταλια με καλα buffers οπως τα Danelectro).

Τωρα για τα κουμπια,η βαλε στο ηδη υπάρχον καποια μεγαλυτερα η ακομα καλύτερα παρε ακομα ενα και εχε το μονιμα σε διαφορετικη ρυθμιση :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα πλάκα αυτό το θέμα με ενδιαφέρει και εμένα. Εγώ έχω το coolcat (το πιο γλυκό chorus που βρήκα). Το πρόβλημα εμένα είναι ότι είναι 18Volt. Τις μπαταρίες της τρώει υπερβολικά γρήγορα και δεν μπορώ να βρώ τροφοδοτικο. Καμμια πατέντα κανεις; Απο άλλες αλαγές το footswitch θέλω να αλάξω γιατι το βλέπω πολυ μαλακο για να αντέξει τόσο πάτημα. Α κενα βγάλω το made in china από πάνω γιατι παει άσχημα όταν όλος ο εξοπλισμός είναι Αμερική-Αγγλία... :wink: Το tuna-melt έχει πλαστική θήκη;;; Γιατι έτσι μου φαίνεται στην φώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να σας γλυτωσω απο τον κοπο και τα δυο πεταλια (οπως και τα BOSS) ΔΕΝ γινονται bypass & ουτε βεβαια αλλαζει ο διακοπτης τους :wink: (το Coolcat δεν εχει κανενα προβλημα στο διακοπτη ετσι ειναι σχεδιασμενος να ειναι μαλακος ωστε να μην κανει ΘΟΡΥΒΟ..)

Για τα 18 volt δεν μπορεις δυστυχως να κανεις τιποτα εκτος απο το να παρεις ενα τροφοδοτικο ..18 volt :lol: (τροφοδοτικα υπάρχουν παντου σιγουρα στο ΡΑΔΙΟ ΚΑΤΟΥΜΑ στην Κλαυθμωνος θα βρεις)

ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ & modulation effects ΔΕΝ πανε μαζι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Cool Cat, απο προσωπικη εμπειρια θεωρω οντως υποχρεωτικη τη χρηση τροφοδοτικου. Μην πας να βρεις 18volt απο εταιτεια με εφφε και πεταλια γιατι δυσκολα θα βρεις και θα κοστισει και μια περιουσια. Σε ενα καλο μαγαζι με ηλεκτρικα, οπως τον Κατουμα που αναφερθηκε, θα βρεις αυτο που θες πολυ φτηνα.

Εγω παρηγγειλλα ενα σ'ενα μαγαζι στην ηλιουπολη και την επομενη μερα το ειχα με 14 ευρω.

Και κατι αλλο...Καποια στιγμη ανοιξε το πεταλι και με υπομονη θα βρεις το trimpot που εχει διπλα στα knobs. Δοκιμασε ρυθμισεις. Μπορει να βρεις κατι ενδιαφερον. Και πριν αρχισεις, σημειωσε την αρχικη του θεση.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για τα κουμπια' date='η βαλε στο ηδη υπάρχον καποια μεγαλυτερα[/quote']

Πού να βρω κουμπιά που να ταιριάζουν στον άξονα αυτών των μικρών ποτενστιομέτρων...??

 

η ακομα καλύτερα παρε ακομα ενα και εχε το μονιμα σε διαφορετικη ρυθμιση :wink:

 

Πιο εύκολη μου φαίνεται αυτή η λύση...:lol:

 

 

Α κενα βγάλω το made in china από πάνω γιατι παει άσχημα όταν όλος ο εξοπλισμός είναι Αμερική-Αγγλία... :wink:

 

8O 8O Το εννοείς αυτό ή κάνεις πλάκα??? Σε ενοχλεί το "Made in China"???

 

Το tuna-melt έχει πλαστική θήκη;;; Γιατι έτσι μου φαίνεται στην φώτο.
Ναι και γενικά δεν είναι κατασκευή η οποία αντέχει και πολύ...κακοποίηση :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποια πεταλάκια απο την dan . Το βύσμα τροφοδοσίας μπες-βγές συχνά αρχίζει και ξεκολάει απο την πλακέτα με αποτέλεσμα σε ένα να μου ξεκολήσει κομμάτι απο αυτήν . Το μόνο που έκανα ήταν να αντικαταστήσω το βύσμα της τροφοδοσίας με μία ένα άλλο ποιο στιβαρό .

Πολύ απλό ήταν , άνοιξα το κουτί , αποσύνδεσα απο την πλακέτα το βύσμα της τροφοδοσίας , έπειτα πήρα ένα βύσμα εξωτερικό θηλυκό το βίδωσα πίσω στην τρύπα (ανοίγωντάς την λίγο ) . Με 2 καλωδιάκια σύνδεσα το βύσμα επάνω στην πλακέτα και τέλος 10 λεπτά δουλεία ήταν .

Αν θέλετε και φωτό ευχαρίστως !!!!!! μόνο πέιτε μου πώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν τι ρυθμίσεις μπρορώ να κάνω και τι ήχους μπρορώ να βρω. Για πες καμμια λεπτομέρια...

 

Σε λεπρομερεις κινησεις αλλαζει το range του depth. Σε ακραια κινηση προς τα αριστερα (αν θυμαμαι καλα) μπαινει και μια παραμορφωση στον ηχο.

Η συμβουλη μου ειναι η εξης:

1)Λυσε με προσοχη το πεταλι μεχρι να μπορεσεις να βγαλεις το κρεμ καπακι που πατανα τα knobs.

2)Χωρις το καπακι τωρα, ξανασυνδεσε το πεταλι οπως ηταν.

3)Συνεδεσε το με κιθαρα και ενισχυτη και παιξε ταυτοχρονα με το trimpot.

4)Αν βρεις κατι που να σου αρεσει, αστο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφέρω αυτό το παλιό μου θέμα γιατί μου ξαναήρθε η όρεξη να εγχειρήσω το Tuna Melt μου...

 

Μήπως το έχει κάνει κανείς για να με βοηθήσει στο πώς θα μεταφέρω τα "εντόσθιά" του σε "ανθρώπινο" κουτί, με "ανθρώπινα" knobs?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου