Προς το περιεχόμενο

Στησιμο για επαγγελματικο home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόσος ντόρος αφού μιλάνε οι δύο παρατάξεις για ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό κοινό. Καλή η τέχνη της ηχοληψίας αλλά μην ξεχνάμε ότι πλέον υπάρχει και κόσμος που ό,τι μουσική έχει ακούσει στη ζωή του είναι από youtube, από λάπτοπ και από κινητό. Και φυσικά πολλά παιδιά που δεν πατάνε σε στούντιο ούτε για πρόβες γιατί δεν τους περισσεύει χρήμα.

 

Ίδιες απαιτήσεις έχουν όλοι? Θα διαλέξουν ανάμεσα στα δύο σαν να είναι εντελώς ισότιμα? Ούτε όλοι οι επαγγελματίες είναι ίδιοι: επαγγελματίας είναι αυτός που πληρώνεται, τέλος. Η ποιότητα της δουλειάς είναι άλλο θέμα (στο κάτω κάτω υπάρχουν προβάδικα του κώλου και ματσό χομπίστες με homeστουντιάρες) και καθένας στοχεύει διαφορετικά. Ούτε χαλάει την πιάτσα το home studio γιατί ΔΕΝ είναι η ίδια πιάτσα!

 

Είναι έτσι βρε παιδιά ή εγώ είμαι ο παράλογος? Απέξω πάντως έτσι φαίνεται.

 

peace!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θες να λεγεσαι επαγγελματιας, εκτος απ'το να πληρωνεσαι πρεπει και να σκεφτεσαι σαν επαγγελματιας.

 

Και αυτο

 

γιατι να δωσει καποιος ενα καρο λεφτα και να βγαλει τον καλυτεροτερο ηχο οταν πιθανοτατα τα τραγουδια του θα καταληξουν σε ενα youtube σε ενα i tunes σε ενα mp3 η σε ενα my space???ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ?????

 

δεν ειναι σε καμια περιπτωση επαγγελματικος τροπος σκεψης, ειτε δουλευεις με τον Jimi Hendrix ειτε με τη γιαγια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικολα παντα το κανω αυτο και ενημερωνω το πελατη.Ακομα και στα πιο απλα πραγματα,οπως οπταν μου λεει καποιος εχω ενα στερεο μιξ και θελω να γραψω φωνες αλλα το θελω σε ποιοτητα cd!και φυσικα εξηγω και λεω πως εχει το πραγμα!!

 

και συνεχιζω.............................επειδη εδω και 9 σελιδες λεμε μπουρδες κυριολεκτικα,προσπαθωντας να αποπδειχθει τι?οτι δεν μπορω να κανω ηχογραφησεις?και να παιρνω λεφτα, τι?οταν ποσταρετε εξοπλισμο που οχι μονο δεν εχετε οι ιδιοι αλλα ουτε καν το μεγαλυτερο ποσοστο στα στουντιο στην ελλαδα τι προσπαθητε να αποδειξετε???

 

Αν λοιπον κανουμε μια υποθεση και πουμε οτι ολοι εχουν αυτο τον εξοπλισμο που ποσταρατε,και γω ειμαι ενας γυφτοηχοληπτης,θελω να μου πει καποιος καποιον/ους λογους που να εχουν λογικη,γιατι να δωσει ενα καρο λεφτα στο στουντιο για να κανει κατι σοβαρο με την εννοια του υπερτατου ηχου οταν................1ον υπαρχει φτωβεια στην ελλαδα 2ον κλεινουν οι δισκογραφικες η μια πισω απ την αλλη,3ον κλεινουν επισης οι εταιρειες διακινησης και αυτες η μια πισω απ την αλλη?και φυσικα το κυριοτερο ολων!!!!!!!!!!!γιατι να δωσει καποιος ενα καρο λεφτα και να βγαλει τον καλυτεροτερο ηχο οταν πιθανοτατα τα τραγουδια του θα καταληξουν σε ενα youtube σε ενα i tunes σε ενα mp3 η σε ενα my space???ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ?????

 

Επισης να ρωτησο το εξης.................αν ο τιτλος ελεγε,εχω αυτα τα μηχανηματα και παιρνω 8 ευρω + φ.π.α. (μην το ξεχναμε αυτο καραδοκει και το σδοε) πιο θα ηταν το προβλημα?χωρις να αναβθμισω εξοπλισμο!!!

Εχετε δει πολλα home studio  εδω μεσα με εξοπλισμο 20.000 ευρω???οχι για να ξερω???

 

Γιατι λοιπον εδω και 9 σελιδες λεμε μπουρδες και δεν ασχολειται κανενας με το θεμα?

Μιλαμε για φ.π.α. μιλαμε για το πως θα βγαλω τα εξοδα μου,πραγματα που δεν νομιζω οτι θα επρεπε να απασχολουν καποιον αλλο εκτος απο εμενα!!!

 

 

Πολυ σωστα κανεις και ενημερωνεις τον πελατη.

 

Κατα την αποψη μου περαν απο μερικα ποστ με διαθεση χιουμορ, που αλλωστε καποιος ζητησε συγνωμη (δεν θυμαμαι τον μελος) η συζητηση πιστευω ειναι εποικοδομητικη.

 

 

Εγω πιστευω οτι απλα επισημανες που εχει φτασει ο τροπος αναπαραγωγης της μουσικης και οτι σε καμια περιπτωση δεν εχεις αυτην τη φιλοσοφια. Αλλωστε αυτο διαφοροποιει μια επαγγελματικη δουλεια απο μια ερασιτεχνικη, αρχες οπως η δειγματοληψια και ακουστικη ενος χωρου (το πιο βασικο hardware κατα την αποψη μου) ειναι αναγκαιο κακο-καλο για να υπαρξει ποιοτικο αποτελεσμα.

 

Εννοειται οτι αυτος ο τροπος δουλειας-ηχογραφησης δεν απευθυνεται σε ολους, οχι μονο λογω οικονομικης δυσκολιας αλλα και βαρυτητας. Η μουσικη πανω απο ολα ειναι χομπυ και εαν προκυψει ως επαγγελμα εχει καλως. Υπαρχουν μουσικοι που απλα θελουν να αποτυπωσουν τις δημιουργιες τους και τιποτα παραπανω.

 

Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οτι εχουμε μπαντες που μας ειπαν οτι θελουν να ηχογραφησουν και τους ρωταω τι θελουν να κανουν με αυτη την ηχογραφηση. Μου αναφερουν οτι θελουν να τη δωσουν σε ενα μαγαζι για να τους ακουσουν η οτι απλα θελουν να γραψουν την ιδεα τους και να δουν πως ακουγεται. Τοτε απλα του δινω το zoom recorder και γραφουν την προβα τους. Σε καμια περιπτωση δεν υποτιμω την αναγκη τους να ηχογραφησουν αλλα απλα τους εξηγω οτι για αυτο που θελουν να κανουν ενα 'zoom' ειναι αρκετο.

 

Νικος

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να λεγεσαι επαγγελματιας, εκτος απ'το να πληρωνεσαι πρεπει και να σκεφτεσαι σαν επαγγελματιας.

 

Και αυτο

 

δεν ειναι σε καμια περιπτωση επαγγελματικος τροπος σκεψης, ειτε δουλευεις με τον Jimi Hendrix ειτε με τη γιαγια σου.

 

Γιατί, από πότε αυτός που απευθύνεται στα χαμηλότερα κομάτια της αγοράς δεν είναι επαγγελματίας? Η Squire πουλάει καμιά κιθάρα ή όλοι παίζουν με αμερικάνες PRS? Η Harley Benton, η Bugera, η Joyo? Πουλάνε τίποτα? Λες να γκρινιάζει ο Soldano στα φόρουμ?

 

Για να μην παρεξηγηθούμε, ρωτάω πως έχει η αγορά στο συγκεκριμένο τομέα στην Ελλάδα, γιατί δε γνωρίζω και αυτό που διαβάζω δε στέκει από μόνο του. Αν και οι σοβαροί μουσικοί γράφουν στα απαυτά τους την ποιότητα και πάνε στο πιο φτηνό που βρούνε ΟΚ τότε.

 

Για ενημερώστε λίγο πώς έχει το θέμα και γιατί τύποι σαν το george χαλάνε τη δική σας αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα κανεις και ενημερωνεις τον πελατη.

 

Κατα την αποψη μου περαν απο μερικα ποστ με διαθεση χιουμορ, που αλλωστε καποιος ζητησε συγνωμη (δεν θυμαμαι τον μελος) η συζητηση πιστευω ειναι εποικοδομητικη.

 

 

Εγω πιστευω οτι απλα επισημανες που εχει φτασει ο τροπος αναπαραγωγης της μουσικης και οτι σε καμια περιπτωση δεν εχεις αυτην τη φιλοσοφια. Αλλωστε αυτο διαφοροποιει μια επαγγελματικη δουλεια απο μια ερασιτεχνικη, αρχες οπως η δειγματοληψια και ακουστικη ενος χωρου (το πιο βασικο hardware κατα την αποψη μου) ειναι αναγκαιο κακο-καλο για να υπαρξει ποιοτικο αποτελεσμα.

 

Εννοειται οτι αυτος ο τροπος δουλειας-ηχογραφησης δεν απευθυνεται σε ολους, οχι μονο λογω οικονομικης δυσκολιας αλλα και βαρυτητας. Η μουσικη πανω απο ολα ειναι χομπυ και εαν προκυψει ως επαγγελμα εχει καλως. Υπαρχουν μουσικοι που απλα θελουν να αποτυπωσουν τις δημιουργιες τους και τιποτα παραπανω.

 

Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οτι εχουμε μπαντες που μας ειπαν οτι θελουν να ηχογραφησουν και τους ρωταω τι θελουν να κανουν με αυτη την ηχογραφηση. Μου αναφερουν οτι θελουν να τη δωσουν σε ενα μαγαζι για να τους ακουσουν η οτι απλα θελουν να γραψουν την ιδεα τους και να δουν πως ακουγεται. Τοτε απλα του δινω το zoom recorder και γραφουν την προβα τους. Σε καμια περιπτωση δεν υποτιμω την αναγκη τους να ηχογραφησουν αλλα απλα τους εξηγω οτι για αυτο που θελουν να κανουν ενα 'zoom' ειναι αρκετο.

 

Νικος

 

 

Πραγματικα βρε νικολα εισαι ο μονος που πραγματικα με πιανει!!Θελω να δηλωσω και κατι ασχετο...........το στουντιο σου ειναι πολυ καλο!!!!!!!

Ακριβως αυτα που ειπες..............μερικα πραγματα δεν ειναι αποψη αλλα ειναι διαπιστωση,και  οχι φυσικα δικη μου αλλα του πελατη!!!τι να του πω δηλαδη οτι ο τροπος που γραφεις σε κανει ερασιτεχνη?να τον προσβαλω?για πιο λογο?

Υπαρχουν πολλοι που μου αφηνουν project για edit και mix και οταν ερχονται να το παρουν ολοι λενε,στο στουντιο το δουλεψες ε?(επειδη φυσικα δεν τους κρυβω οτι συνεργαζομαι και με στουντιο,οπως το λενε εδω μεσα) και λεω φυσικα και οχι!εδω το εκανα,δεν ξερω αν αυτο ακουγετε υπερβολικο,αλλα αν δουμε το γεγονος πως ερχονται πραγματικα απο την αλλη  ακρη τις αττικης,νομιζω οτι λεει κατι!!!

Οκ μπορει εγω να λεω κατι ακραιο............αυτο που ακουνε να ειναι χαλια και να μην το καταλαβαινουν,οπως ειπε καποιος οτι δεν ξεχωριζουν το midi απο το audio,αλλα εγω θα πω τι λεει ολος ο κυκλος μου ο οποιος δεν ειναι μουσικος η ηχοληπτικος!!

ακουσε γιωργο μου λενε........εμεις ουτε εχουμε σπουδασει ουτε ξερουμε μουσικη κ.λ.π.εσυ εχεις σπουδασει ομως εμας δεν μας νοιαζει αν ο ηχος ειναι συμπιεσμενος η ειναι κακος η η ενορχηστρωση εχει λαθοι η το οτιδηποτε αλλο,εμεις ακουμε κατι και εφοσον περναμε καλα μας φτανει!!!

Ολα λοιπον μαζι αυτα + ολα τα αλλα που εγραψα σε προηγουμενο ποστ,δεν τα ειπα σαν απποψη,αλλα σαν διαπυστωση!!!

 

Ολα αυτα ειναι δεδομενα,δεν ειναι αποψη μου!!και γω στεναχωριεμαι οπως ολοι οι επαγγελματιες,αλλα δεν ειναι στο χερι μου να το αλλαξω!!

Και ερχομενο στο ζουμι που λενε,επειδη κανω και ενορχηστρωσεις κ.λ.π. θα διατυπωσω μια ερωτησει ενος πελατη μου που μου ζητησε μια συγκεκριμενη ενορχηστρωση για κατι που ειχε γραψει!!

Εφτιαξα λοιπον το κοματι σε παρτες,εκεινος θελει να το υλοποιησει και μου λεει...........πως να το κανω?εννοωντας πως δεν θελει να μεινει στο χαρτι αλλα και στο πως να το εκτελεση!με μουσικους η με δειγματα???

Εγω τι να πω?οταν στο κοματι μεσα τα κρουστα και τα τυμπανα ειναι 32 καναλια!!!!μιλαμε για μια μεγαλη ορχηστρα!!!

Το προβλημα φυσικα δεν ειναι τα καναλια οπως καποιος μπορει να καταλαβει αλλα το πληθος των μουσικων που θα χρειαστει να παιξουν!!

Σε αυτη την συζητηση οταν μιλανε για στουντιο φερνουν στο μυαλο τους μονο μπαντες,ενω υπαρχουν και μουσικη που ειναι τριο,κουαρτετο με ακουστικα οργανα μεμονωμενοι μουσικοι!!

Οταν λοιπον εγω λεω σε καποιον παμε να γραψουμε εστω τα τυμπανα στο κανονικο στουντιο το σκεφτεται και τις περισσοτερες φορες δεν το κανει!!γιατι?

οκ!!μπορει οπως καποιος ειπε να ειναι λιγα ευρουδακια παραπανω,αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι!!γιατι αυτος η καποιο ακουστικο σχημα δεν εχει ντραμερ,αρα για να βγει ενα κοματι στο στουντιο τα 30-40 ευρω που θα εδινε σε μενα εδω γινονται αυτοματα 80,οταν λοιπον αυτος θα πληρωσει ενα σεσιονα ντραμερ θα του δωσει τουλαχιστον ενα 70αρι,ενα 20αρικο για την μεταφορα του και ενα 50αρικο για την τεχνη του!

αυτοματως λοιπον βλεπουμε πως τελικα δεν ειναι λιγα ευρω παραπανω αλλα ειναι σχεδον και περισσοτερο το 3πλασιο ποσο,και οταν αυτος θελει να γραψει 10 κοματια ανεβαινει πολυ το κοστος!!

Δεν νομιζω πως αυτο τον κανει ερασιτεχνη,αν αναλογιστη κανεις πως το 95% των cd σημερα ολοι οι ορχηστρα  σχεδον που παιζει ειναι δειγματα!!αυτους γιατι δεν τους λεει κανεις ερασιτεχνες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόσος ντόρος αφού μιλάνε οι δύο παρατάξεις για ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό κοινό. Καλή η τέχνη της ηχοληψίας αλλά μην ξεχνάμε ότι πλέον υπάρχει και κόσμος που ό,τι μουσική έχει ακούσει στη ζωή του είναι από youtube, από λάπτοπ και από κινητό. Και φυσικά πολλά παιδιά που δεν πατάνε σε στούντιο ούτε για πρόβες γιατί δεν τους περισσεύει χρήμα.

 

Ίδιες απαιτήσεις έχουν όλοι? Θα διαλέξουν ανάμεσα στα δύο σαν να είναι εντελώς ισότιμα? Ούτε όλοι οι επαγγελματίες είναι ίδιοι: επαγγελματίας είναι αυτός που πληρώνεται, τέλος. Η ποιότητα της δουλειάς είναι άλλο θέμα (στο κάτω κάτω υπάρχουν προβάδικα του κώλου και ματσό χομπίστες με homeστουντιάρες) και καθένας στοχεύει διαφορετικά. Ούτε χαλάει την πιάτσα το home studio γιατί ΔΕΝ είναι η ίδια πιάτσα!

 

Είναι έτσι βρε παιδιά ή εγώ είμαι ο παράλογος? Απέξω πάντως έτσι φαίνεται.

 

peace!

 

Δεν ξέρω γιατί το youtube, mp3, myspace κλπ ειναι δικαιολογία για να μην έχεις όσο καλύτερο ήχο γίνεται.

Ίσα ίσα, σε uncompressed wave, στα στούντιο μόνιτορς όλα καλά ακούγονται. Αλλά στα ηχειάκια του laptop από το Youtube στα 128, οι Muse θα ακούγονται ακόμα γαμώ και η χάλια παραγαγωγή θα είναι pink noise.

An insanely exciting indie label

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου