Προς το περιεχόμενο

DIY Ξυλινο pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επειδη και εγω την εψαχνα τον τελευταιο καιρο για pedalboard και δεν μπορουσα να διαθεσω 150€ πηγα και πηρα απο το γνωστο φτηνο καταστημα, 2 ραφακια απο αυτη την ραφιερα (παναλαφρη) με μονο 7€! Με καποιες μετατροπες θα ειναι σουπερ! Φωτογραφιες απο αυριο που θα την αρχισω!

 

http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=13212

 

Παιρνεις και ολοκληρο το επιπλο και φτιαχνεις τεσσερις!!!  :P

(Βλεπω απο αυριο να εχει ελειψη)!!!! ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω περι των "χερουλιων" δεν ηξερα καν που να ψαξω  ;)

 

Τα ΙΚΕΑ παρτς ειναι μια καλη επιλογη για τετοιου ειδους εργασιες.Ειναι φτηνα,Υπαρχουν σε πληθωρα και το καλυτερο με αυτα ειναι οτι κατα 90% σου δινουν ετοιμο pedalboard  ;D

Απλως δεν το ξερουν ακομη  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να ενα thread οπου ειχε ξανασυζητηθει το θεμα. πουλανε στο ικεα ετοιμες (βασεις παπουτσιων νομιζω ειναι), σε μετριο και μεγαλο μεγεθος, ειναι στο στυλ pedaltrain και χρειαζονται μονο τα velcro. εγω ειχα παρει δυο, νομιζω 3 ευρω το ενα

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159319.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραφι Ikea Gorm, το βρισκεις σε δυο μεγεθη (φωτο) και πουλιεται μονο σε συσκευασια των δυο οποτε διαλεξε πιο μεγεθος σου αρεσει. Ή αγοραζεις το μεγαλο μεγεθος και το τροποποιεις οπως θες. Το μικρο ραφι χωραει δυο σειρες απο 7-8 πεταλια μεγεθους Boss/MXR.

gorm.jpg.9cf997cc96e4b8687ebb260896d3bc82.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Σειρα πλεον περνει το βαψιμο  :)

 

Μελαμινη και..........ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ ;D

 

Το ξεσκονισμα και το καθαρισμα πριν το βαψιμο ειναι το Α και το Ω για ενα καλο αποτελεσμα.

12420544.jpg

 

Η μελαμινη εχει το χαρακτηριστικο οτι ειναι "ΒΑΡΥ" χρωμα με αποτελεσμα οι πινελιες να αφηνουν ενα παχυ στρομα χρωματος καλυπτωντας τις οποιες ατελειες μπορει να εχει το ξυλο στο οποιο δουλευουμε.Προσωπικα το αραιωσα ΠΟΛΥ λιγο με white spirit γιατι ηθελα να κρατησω αυτη την πυχτη υποσταση που εχει απο μονο του ενα τετοιο χρωμα.

12420579.jpg

Το "φαγωμενο" MDF αποροφα σαν σφουγγαρι το χρωμα οπως φαινεται στην πισω πλευρα του pedalboard.Η λυση ειναι σε τετοιου ειδους καταστασεις να αφηνουμε να "κατσει" το πρωτο χερι που περασαμε και μετα σε διαφορετικο δοχειο να μιξαρουμε παλι χρωμα αλλα αυτη την φορα με περισσοτερο white spirit ωστε απλως να "καλυψει" τα κενα που δεν εχει καλυψει το πρωτο χερι

12420629.jpg

 

Στην παρακατω φωτογραφια (almost done) διακρινεται στα αριστερα καποια γκριζα σημεια.Ειναι αυτο που παρατηρουμε πιο πανω (με τις φαγωμενες μεριες του MDF).

12420640.jpg

Ακολουθωντας την ιδια τακτικη το ξαναπερασα αργοτερα και ειναι ετοιμο

 

Φορτωμενο πια με καποια προχειρα πεταλια και βιδωμενα πανω στο pedalboard εχουμε αυτη την εικονα  :P  ;D

12420658.jpg

 

Και αυτη επισης  ;D

12420676.jpg

 

  Τα χερουλια που μου υποδειξατε (και σας ευχαριστω και παλι) θα μπουν καποια στιγμη αργοτερα,πραγμα που δεν χρειαζεται να το δειξω φυσικα ;D

 

  Εχοντας ολοκληρωσει και αυτη την κατασκευη pedalboard εχω φτασει αισιως να μετραω στο ενεργητικο μου 8 τετοιου ειδους κατασκευες.Αλλες μικρες αλλες μεγαλυτερες,και με διαφορετικα ξυλα,με βαψιμο ή χωρις.Αυτο που εχω παρατηρησει σε ΟΛΕΣ ομως ειναι οτι το "καθιερωμενο" πια velcro δεν μπισταει με τιποτα.Ειτε θα κολλησει στην αρχη και θα εισαι ΟΚ για μερικες μερες οποτε μετα θα αρχισουν να "πεφτουν" τα πεταλια ή δεν θα κολλησει καθολου εξαρχης οποπτε και αναγκαστικα θα ανατρεξεις σε αλλη λυση.Εχω δοκιμασει φτηνα και ακριβα velcro (10 ευρω το μετρο) αλλα δεν κολλανε με τιποτα.

  Οποιος εχει καποια απαντηση γι'αυτο το θεμα αλλα και λυση παρακαλω να την εκφρασει  ;)

                                Cheers folks  ;)

 

Υ.Γ. Ποιος θα με εξυπηρετησει με κανα ραφακι απο τα ΙΚΕΑ ?  ;D ;D ;D

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Αυτο που εχω παρατηρησει σε ΟΛΕΣ ομως ειναι οτι το "καθιερωμενο" πια velcro δεν μπισταει με τιποτα.Ειτε θα κολλησει στην αρχη και θα εισαι ΟΚ για μερικες μερες οποτε μετα θα αρχισουν να "πεφτουν" τα πεταλια ή δεν θα κολλησει καθολου εξαρχης οποπτε και αναγκαστικα θα ανατρεξεις σε αλλη λυση.Εχω δοκιμασει φτηνα και ακριβα velcro (10 ευρω το μετρο) αλλα δεν κολλανε με τιποτα.

  Οποιος εχει καποια απαντηση γι'αυτο το θεμα αλλα και λυση παρακαλω να την εκφρασει  ;)

                             

Εννοείς  δεν κολλάνε οι επιφάνειες του velcro μεταξύ τους ή δεν κολλάνε στα πετάλια και στις σανίδες; Πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει με το δεύτερο οπού όπως είχα πει κατέληγα στο να τα καρφώσω στο ξύλο και να κάνω τρύπες ώστε να βιδωθούν στα πετάλια   και να μην υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσουν.Όσον αφορά το πρώτο το velcro που χρησιμοποίησα αν θυμάμαι καλά έκανε 2.5 ευρώ το μέτρο και είναι 5 εκατοστά σε πλάτος το οποίο το πήρα από κατάστημα με ραπτικά  και δεν έχω κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ηθελα να κανω καμια αλλαγη σε θεση πεταλιων και τραβαγα να ξεκολησουν απο το velcro τα πεταλακια,ξεκολουσε ολοκληρη η λωριδα του velcro απο το ξυλο.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ειναι πολύ πρακτικό .... εχει βγει και όμορφο μπορώ να πω .... εγω θα έβαζα και ένα κόκκινο δερματακι πάντως ....μπράβο χρηστάρα καλοδούλευτο ....

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου