Προς το περιεχόμενο

SCOTT HENDERSON "Τα ξύλα παίζουν ρόλο στον ήχο της κιθάρας"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από συνέντευξή του σε κανάλι του youtube, o Scott Hendersοn δήλωσε πως παρόλο που ο θρυλικός κατασκευαστής John Suhr έφτιαξε πολλές κιθάρες με σχεδόν τις ίδιες προδιαγραφές για αυτόν, εξήγησε πώς έχουν αισθητά διαφορετικούς ηχητικούς χαρακτήρες.

 

«Για κάποιο λόγο, η seafoam green είναι η αγαπημένη μου κιθάρα για live», είπε. Την χρησιμοποιώ στα live εδώ και πολύ καιρό και μου αρέσει πολύ ο τρόπος που ακούγεται στη σκηνή. Χρησιμοποιώ μία ίδια σε vintage white όταν ηχογραφώ γιατί έχει περισσότερο μπάσο και αυτό είναι καλύτερο για ηχογράφηση, αλλά όχι τόσο καλό για τα live γιατί μερικές φορές στη σκηνή, το μπάσο είναι το τελευταίο πράγμα που χρειάζομαι."

 

Συζητώντας για τις κιθάρες Suhr, ο Henderson αναφέρθηκε στη διαδικασία επιλογής για τα όργανα του και πώς πάει, λέγοντας:

"Όταν ο John Suhr φτιάχνει μια κιθάρα για μένα, που είναι μόνο μια φορά το χρόνο ή μια φορά κάθε δύο χρόνια ή περισσότερα όπως κάθε τρία χρόνια αυτές τις μέρες, επειδή έχω αρκετές κιθάρες - φτιάχνει πέντε κιθάρες. Και με αφήνει να διαλέξω την αγαπημένη μου και πουλάει τις άλλες τέσσερις σε αντιπροσώπους».

 

"Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι παρόλο που αυτά τα όργανα έχουν τις ίδιες ακριβώς προδιαγραφές στο χαρτί, δεν υπάρχει τρόπος να αποφευχθούν οι διαφορές. Το θέμα είναι ότι παρόλο που είναι ο ίδιος τύπος ξύλου ή ο ίδιος ακριβώς τύπος ξύλου, το ίδιο ακριβώς υλικό, όλα ακούγονται διαφορετικά επειδή το ξύλο είναι ξύλο. Δεν ακούγονται δύο κομμάτια ξύλου το ίδιο. Είναι τρελό πόσο διαφορετικά ακούγονται. Όλα ακούγονται καλά εννοώ, δε νομίζω ότι έχω ακούσει ποτέ μια κιθάρα με κακό ήχο από τον Suhr, αλλά μπορεί κάποια κιθάρα να έχει λίγο πιο μεσαία, μπορεί να έχει λίγο περισσότερα πρίμα, μπορεί να έχει λίγο περισσότερο μπάσο. Απλά ακούγονται λίγο διαφορετικά."

 

"Εκτός από το σώμα, υπάρχει επίσης η επίδραση που έχει το υλικό του μπράτσου στον τόνο της κιθάρας. Ειδικότερα, είναι ο συνδυασμός ξύλου σώματος και μπράτσου που δημιουργεί ένα μοναδικό ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Ο Hendersοn προσθέτει επίσης ότι είχε την ευκαιρία να ακούσει πώς διαφορετικά μπράτσα μπορούν να ακούγονται διαφορετικά.

"Το neck έχει τον δικό του τόνο. Επομένως, αν αλλάξετε το neck και το βάλετε σε διαφορετικό σώμα, θα έχετε έναν εντελώς διαφορετικό ήχο. Και ο John Suhr μου το έδειξε αυτό με τον εξής τρόπο. Αν έχεις ένα μπράτσο χωρίς χορδές πάνω του και χωρίς κλειδιά και βάλεις ένα μολύβι στην τρύπα όπου υποτίθεται ότι μπαίνει το κλειδί και το κρατήσεις ψηλά, αν το χτυπήσεις στο πίσω μέρος του λαιμού θα βγάλει έναν τόνο. Μερικά μπράτσα έχουν έναν ήχο χαμηλότερο ή υψηλότερο. Και όσο χαμηλότερος είναι ο τόνος του neck όταν το χτυπάτε, συνήθως τόσο περισσότερο μπάσο θα έχει η κιθάρα."

 

ΥΓ Προσπάθησα να το αποδώσω όσο γίνεται καλύτερα 🙃

 

η ερώτηση και απάντηση ξεκινάνε στο 28:56 του βίντεο

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ακριβώς όπως τα λέει συμβαίνει με τις κιθάρες! 

Τα ωραία τα λέει μετά την αναφορά στις κιθάρες, αυτά που έχουν να κάνουν με τη μουσική!!!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πρέπει να έχεις και το κατάλληλο αυτί Ε;

Ο τύπος ακούει διαφορές ανάμεσα σε διάφορα καλώδια mogami.

Εγώ δεν ακούω διαφορά καν από single coil σε humbucker που λέει ο λόγος, όχι να ακούω το quarter sawn maple κλπ 😅

Επεξεργασμένο από Nekkon
  • Like 1
  • Χαχα 4

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πεσει θυμα των luthier.

Δεν εχει δει το βιντεο Tested: Where Does The Tone Come From In An Electric Guitar?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Εχει πεσει θυμα των luthier.

Δεν εχει δει το βιντεο Tested: Where Does The Tone Come From In An Electric Guitar?

@Superfunk εσύ; Να φύγεις γρήγορα από τον λογαριασμό του Σπύρου 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

@Superfunk εσύ; Να φύγεις γρήγορα από τον λογαριασμό του Σπύρου 😄

Το πίστεψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Το πίστεψες;

Να στο πω διαφορετικά...

Περίμενα τον... "ακατανόμαστο" να έχει μπουκάρει εδώ και ώρα και να μας αρχίσει: Ποια κσύλα; Οι μαγνήτες 😄

Αλλά έχει αργήσει και έχω αρχίσει να ανησυχώ 🙄

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Να στο πω διαφορετικά...

Περίμενα τον... "ακατανόμαστο" να έχει μπουκάρει εδώ και ώρα και να μας αρχίσει: Ποια κσύλα; Οι μαγνήτες 😄

Αλλά έχει αργήσει και έχω αρχίσει να ανησυχώ 🙄

 

Δεν εχω πει ΠΟΤΕ ότι παιζουν ρολο μονο οι μαγνητες.

Η κιθαρα ειναι ενα ΣΥΝΟΛΟ μερων. Ολα παιζουν τον ρολο τους ,απλα εχω πει οτι ..ΤΙΜΙΑ ξυλα δεν υπαρχουν και οτι οι μαγνητες οντως παιζουν τον σημαντικοτερο ρολο υπο την εννοια οτι μια ΑΛΛΑΓΗ τους επηρεαζει πιο ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ απο οποιοδηποτε αλλο μερος τον ΗΧΟ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Δεν εχω πει ΠΟΤΕ ότι παιζουν ρολο μονο οι μαγνητες.

Φίου... ήρθε η καρδιά μου στη θέση της 😄

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ΤΙΜΙΑ ξυλα δεν υπαρχουν

Συμφωνώ... Υπάρχουν διαφορετικά (tone woods). 

 

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

οι μαγνητες οντως παιζουν τον σημαντικοτερο ρολο υπο την εννοια οτι μια ΑΛΛΑΓΗ τους επηρεαζει πιο ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ απο οποιοδηποτε αλλο μερος τον ΗΧΟ.

 

Και εδώ συμφωνώ...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

. Υπάρχουν διαφορετικά (tone woods). 

 

Εδω διαφωνω..και ΔΙΟΡΘΩΝΩ 🤣 ΟΛΑ τα κΣΥΛα αλλα και ολα τα ΥΛΙΚΑ (πλαστικα,μεταλλα κτλ.) μια χαρα ΤΟΝΟ μπορει να  βγαΝουν αν φτιαξεις την κιθαρα ΣΩΣΤΑ....ακου εδω ηχαρα το ΠΕΠΙΕΣΜΕΝΟ ΧΑΡΤΙ...

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου