Προς το περιεχόμενο

Relic σε Strat hardware


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερασιτεχνικές λύσεις είναι:

Για τα μεταλλικά μέρη λίγο με ένα μουσκεμενο πανί 2 φορές την ημέρα. Για τα πλαστικά βύθισμα σε τσάι για μια δυο μέρες. Επίσης καμία τυχαία άμμοχαρτια για θαμπωματα. Επίσης μπορείς να τα αφήσεις τώρα στο μπαλκόνι για κανά δυο βδομάδες. Ολα αυτά διασταυρώσε τα γιατί είναι όπως είπα ερασιτεχνικές τεχνικές που έχω δει ιντερνετικα. Και στο Καστομ σοπ αντίστοιχα πράγματα κάνουν μη νομίζεις.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα δει ενα βιντεο που τα εκαναν relic με ενα χημικο που η βαση του ηταν το υδροχλορικο οξυ αν δεν κανω λαθος.

 

Θα μπορουσα να το κανω με σκετο υδροχλορικο οξυ?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα δει ενα βιντεο που τα εκαναν relic με ενα χημικο που η βαση του ηταν το υδροχλορικο οξυ αν δεν κανω λαθος.

 

Θα μπορουσα να το κανω με σκετο υδροχλορικο οξυ?

 

Ευχαριστω

Μην τολμησεις καν...εκτος του οτι ειναι ενα ισχυρο διαβρωτικο,σε αντιδραση με μεταλλα παραγει αερια επικινδυνα για την υγεια (ειμαι χημικος)

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τολμησεις καν...εκτος του οτι ειναι ενα ισχυρο διαβρωτικο,σε αντιδραση με μεταλλα παραγει αερια επικινδυνα για την υγεια (ειμαι χημικος)

 

Ευχαριστω για την πληροφορια,δεν θα το κανω τελικα,θα δοκιμασω αυτο που ειπε ο φιλος dimitrioszouzou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με οξύ το έχω κάνει.

Ίσως ό,τι δυσκολότερο έχω κάνει μέχρι τώρα σα mod στις κιθάρες μου...

Δυστυχώς η αλήθεια είναι πως το καλύτερο relicing στα μεταλικά μέρη γίνεται με υδροχλωρικό.

 

Αλλά:

Που θα το βρεις, καθώς ισχυρά οξέα δεν πουλιούνται εύκολα.

Θα πρέπει να είναι συγκεκριμένο μαγαζί/προμηθευτής με βιομηχανικά υγρά κλπ...

Εκτός αυτού, απαιτεί χειρισμό σε ανοιχτό χώρο, λόγω αναθυμιάσεων, αλλά, η διάβρωση που θες για να είναι αληθινό, πρέπει να γίνει από τις αναθυμιάσεις.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κάποιος να κάνει relic βουτώντας μεταλικά μέρη στο οξυ.

Ενδέχεται να μην έχει τρέμολο π.χ. μετά από λίγο...

Θα πρέπει να έχεις ένα κάρο μέτρα ασφαλείας για σένα, όπως μάσκες (και δεν εννοούμε αυτές που έχουμε σπίτι για βάψιμο ή ρινίσματα...), ποδιά από pvc ή άλλο υλικό που να μη διαβρώνεται απο υδροχλωρικό, γυαλιά καθώς υδρατμοί ενδέχεται να επηρρεάσουν τα μάτια, κλπ, κλπ...

Και τέλος, που θα το πετάξεις?

Τουαλέτα, νιπτήρες, νεροχύτες, σε γυάλινα βαζάκια και στα σκουπίδια κλπ, τα ξεχνάς.-

 

Έτυχε να έχω κάποτε, λόγω δουλειάς του πατέρα μου, τα περισσότερα από τα απαραίτητα για την ασφάλειά μου και το έκανα.

Άποψή μου, είναι πως κάν' το με άλλο τρόπο, πιο ασφαλή για σένα.

Αναλόγως με την υπομονή που θα έχεις μπορεί να βγει το ίδιο ρεαλιστικό.

Αν μη τι άλλο, θα σε βοηθήσει να αναπτύξεις τη δεξιοτεχνία σου για μελλοντικές τροποποιήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμασω με ξυδι,απο οτι ειδα κανει δουλεια και ειναι καπως light το relic,αυτο ακριβως που θελω.

 

Θα σας ενημερωσω οταν εχω νεα.

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταλλικά μέρη ξυλωσε τα και βουτιξε τα σε κοκακολα. Τα πλαστικά βράσε μισό λίτρο νερό με 7-8 κουταλιές γαλλικό καφε. Άστο  5  λεπτά να χλυανει λίγο βουτιξε τα μέσα και άστα 4-5 ώρες. Το πρωτο δεν το έχω δοκιμάσει ο ιδιος , το δευτερο το έχω δοκιμάσει με εξεραιτικα αποτελεσματα. Αν θες σου  στέλνω και φώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω harrisxr650

 

Το εχω κανει σε πλαστικα μερη με επιτυχια,

 

Οσο για το παλαιωμα με το ξυδι δουλεψε αρκετα καλα.

 

Θα ποσταρω μια φωτογραφια μολις μπορεσω.

 

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου