Προς το περιεχόμενο

Ενα (οχι και τοσο) καινουργιο κομματι!


stavrilian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθετω προς κριση και σχολιασμο απο την σεβαστη κοινοτητα του ΝΟΙΖ ενα τραγουδι που ειχα γραψει πριν 2-3 χρονια. Ηθελα να το μοιραστω νωριτερα μαζι σας, εχοντας πειραξει λιγο το final EQ, ομως η κακια η ωρα με αφησε μονο με ενα MP3 αρχειο απο το κομματι καθως πηρα τον σκληρο μου δισκο στο χερι πριν προλαβω να δουλεψω τις τελικες λεπτομερειες οπως ακριβως θα ηθελα*. Καλλιο αργα παρα ποτε λοιπον!  ;D

 

[move]  - Να κρατατε παντα backup σε ξεχωριστο δισκο/υπολογιστη - [/move]

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα οσους μπουν στον κοπο να το ακουσουν και εκφρασουν αποψεις, σχολια και προτασεις για το πως θα μπορουσε να γινει καλυτερο. :)

 

https://www.box.com/shared/bepa83e1jo

 

 

*Δεν το αναφερω ως δικαιλογια για τυχον λαθη/παραληψεις βαρατε αλυπητα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην θιγεις θεματα που πονανε και ξυνεις πληγες του παρελθοντος (back up) lol

 

Η γνωση μετα την παθηση με εκανε να εχω 3 back up σε όλα, οχι μονο στα μουσικα you know.

 

Τωρα όσον αφορά το κομμάτι δεν μπορώ να κάνω ουτε μια παρατήρηση ουτε μια πρόταση ούτε τιποτα.

 

Για ενα απλό λόγο.

 

Γιατι κατα την δική μου ταπεινη άποψη είναι άψογο σε όλα και στην συνθεση, και στην ενορχήστρωση, τις εντάσεις, τις επιλογες οργάνων κλπ.

 

Ετοιμο για να προστεθούν τα λόγια.

 

Τα χρυσά ανεκτίμητα αυτιά μου και οι ατέρμονες μουσικές μου γνώσεις δεν μπορούν να βρούν κάτι αρνητικό.

 

Είσαι ένας εξαίρετος τραγουδοποιός. Ενας άρτιος ενορχηστρωτής.

Και σίγουρα όχι μόνο, μιας και εχεις δουλέψει, φαντάζομαι όλη την αλυσίδα της συνθεσης, της εκτέλεσης και του mixdown.

 

The world is yours my friend.

 

Είναι ευχής έργον που το μοιράστηκες μαζί μας.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια Ανθρωπε με την μοναδικη λαμψη! Πραγματικα χαιρομαι που σου αρεσε.  :)

 

Λες οτι δεν μπορεις να κανεις ουτε μια παρατηρη/προταση κι ομως χωρις να το καταλαβεις εκανες μια πολυ πολυ βασικη παρατηρηση:

 

Ετοιμο για να προστεθούν τα λόγια.

 

Ποια λογια? Το κομματι...δεν εχει λογια!  ;D

 

Το συγκεκριμενο κομματι απο επιλογη, αλλα γενικα ποτε δεν τα πηγα καλα με το στιχουργικο μερος! Χανει πολυ χωρις φωνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, αλλα προδιαθέτει για φωνή. Η γνωμη μου ειναι οτι για ορχηστρικο ειναι μονοτονο περαν απο την αρτιοτητά του οπως αναφερα, αλλα για τραγουδι με φωνη θα ηταν τέλειο. Ναι ναι, οπως είπα, προδιαθέτει για φωνή. Και μάλιστα θα ηταν και εμπορικό. Την γνώμη μου σου λέω έτσι? Μην το πάρεις και προσωπικά, αυτά ειναι υποκειμενικά θέματα. λολ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονοτονο σε εισαγωγικά έτσι, το κομμάτι ειναι ανεπτυγμένο άρτια, με την μουσική έννοια μονότονο εννοώ, αυτό θελω να πω .

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι το δίλεπτο πίστευα πως θέλει φωνητικά,μετά με κάλυψε η μπουθάρα  ;D

Τα φωνητικά αν έμπαιναν,τα φαντάζομαι σε κάτι από 14ο χλμ εθνικής με μπόλικο ΕΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ  8)

Όμορφες κιθάρες ,συνολικά έξυπνα όμορφο στα αυτιά μου .

 

Μια παρατήρηση αμελετητέα  ;D

Τα τούμπανα ρε γμτ και ενώ όλο το τραγούδι ακούγεται υπέροχο και τα τούμπανα μαζί του ,μου ακούγονται ολίγον από μηχανάκι και όχι από νδράμμερ ζώντα

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, αλλα προδιαθέτει για φωνή. Η γνωμη μου ειναι οτι για ορχηστρικο ειναι μονοτονο περαν απο την αρτιοτητά του οπως αναφερα, αλλα για τραγουδι με φωνη θα ηταν τέλειο. Ναι ναι, οπως είπα, προδιαθέτει για φωνή. Και μάλιστα θα ηταν και εμπορικό. Την γνώμη μου σου λέω έτσι? Μην το πάρεις και προσωπικά, αυτά ειναι υποκειμενικά θέματα. λολ

 

Οχι βρε συ, τι να παρεξηγησω, την γνωμη σου λες και γιαυτο σ'ευχαριστω, οπως και τον Samy που αφιερωσε χρονο να το ακουσει και να σχολιασει.  :)

 

Τα φωνητικά αν έμπαιναν,τα φαντάζομαι σε κάτι από 14ο χλμ εθνικής με μπόλικο ΕΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ  8)

 

Κοιταξτε, για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, η βασικη μελωδια της κιθαρας, το "του ρουτουτουρου" ;D , ειναι γραμμενο πανω σε φωνη, με στυλ και ηχο σαν αυτο που περιγραφεις Samy.

 

Ενα μικρο δειγμα:

 

Εισαι γυναικα,

Εισαι πλανευτρα,

της καρδιας μου εισαι η κλεφτρα,  

εχεις ομως γκομενο

 

Δουλευοντας το ομως, μετα απο λιγο δεν μου πηγε η καρδια να του "χαραμισω" φτιαχνοτας ενα ακομα χαβαλεδιαρικο σκυλαδικο (ολοι εχουμε πολλα τετοια  :P).

 

Η τελικη ιδεα ηταν κατι σαν soundtrack για road movie, γι'αυτο ισως κρινοντας το ως standalone instrumental κομματι να ακουγεται μονοτονο. Μπορει να εχετε δικιο παρολα αυτα, συν οτι οι στιχοι θα το εκαναν να απευθυνεται και σε μεγαλυτερο κοινο (αυτο δεν ειναι το whole point αλλωστε?  ;) )

 

Αν καταφερω και προκυψει version με στιχους θα επανελθω! Στιχους κανεις?

 

Τα τούμπανα ρε γμτ και ενώ όλο το τραγούδι ακούγεται υπέροχο και τα τούμπανα μαζί του ,μου ακούγονται ολίγον από μηχανάκι και όχι από νδράμμερ ζώντα

 

Εεεε, βασικα εχεις δικιο γιατι ο drummer δεν ηταν...ζωντας  ;D αλλα μηχανακι!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εισαι γυναικα,

Εισαι πλανευτρα,

της καρδιας μου εισαι η κλεφτρα,  

εχεις ομως γκομενο

 

Σωραίος λαίμαι και το πάμε άμα λάχει  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου