Προς το περιεχόμενο

2 καρτες ηχου σε 1 ζευγαρι μονιτορ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεψού και την άλλη πολύ απλή λύση που είχα χρησιμοποιήσει και εγώ στο παρελθόν.

Συνδέεις την κύρια κάρτα ήχου σου με balanced XLR καλώδιο στην XLR είσοδο των μόνιτορ και την δεύτερη κάρτα με καρφί ή RCA στην αντιστοιχή unbalanced είσοδο των μόνιτορ. Ανάλογα το ποια κάρτα θα χρησιμοποιείς , αυτή θα ακούς, και ούτε switch ουτε έξοδα ούτε τίποτα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε, μεχρι τωρα εχω την Tascam US-224 http://www.zzounds.com/item--TASUS224 την οποια την εχω καιρο και με "βολευει". Τωρα ομως θα κανω μια αναβαθμιση με το MBox 2 Pro Firewire το οποιο (ακομα) δεν ξερω.

Ελεγα για καποιο διαστημα τουλαχιστο να ειχα και να δουλευω και τις 2

Δεν μπορει να κατασκευαστει ενα τετοιο "κουτι"?

PS. Thanx Νικοδημε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψού και την άλλη πολύ απλή λύση που είχα χρησιμοποιήσει και εγώ στο παρελθόν.

Συνδέεις την κύρια κάρτα ήχου σου με balanced XLR καλώδιο στην XLR είσοδο των μόνιτορ και την δεύτερη κάρτα με καρφί ή RCA στην αντιστοιχή unbalanced είσοδο των μόνιτορ. Ανάλογα το ποια κάρτα θα χρησιμοποιείς , αυτή θα ακούς, και ούτε switch ουτε έξοδα ούτε τίποτα.

 

Δυστυχως τα Tascam VL-A5 που εχω, εχουν omni εισοδο (την μια μεσα στην αλλη δηλαδη)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα τότε πάω πάσο στο θέμα των ηχείων.

 

Άλλη λύση που επίσης είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν αλλά όταν δούλευα και τις δύο κάρτες ήταν να στέλνω την ψηφιακή έξοδο SPDIF της μιας στην αντίστοιχη είσοδο της άλλης και από το software mixer να επιλέγω αν θα ακούγεται στα ηχεία και με ποση ένταση κτλ. Το ότι δούλευα cubase με την πρώτη δεν ακύρωνε την δυνατότητα routing μέσω του software mixer της δεύτερης και έτσι έκανα την δουλειά μου μια χαρα.

Λογικά κάτι τέτοιο θα μπορείς να το κάνεις και εσύ αλλά δεν ξέρω τι software θα έχει το m-box pro.

 

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμμμμ δεν μπορώ να βρώ αν έχει δικό του DSP software Mixer, αλλά το Mbox 3 σίγουρα έχει.

 

Είσαι σίγουρος ότι αξίζει να αναβαθμιστείς παίρνοντας ένα σχετικά παλιό interface? (Λογικά η AVID θα σταματήσει να το υποστηρίζει με updates σε λιγο καιρό) Το προτιμάς λόγω Pro Tools?

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου