Προς το περιεχόμενο

Αγορά Macbook ή Laptop


Alex-is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά.

Αφού διάβασα προηγούμενα παρόμοια θέματα παραθέτω κι εγώ το δικό μου Γολγοθά.

 

Μέσα στο μήνα έχω αποφασίσει την αγορά ενός εκ των 3 notebooks:

 

1) LG http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1167375&HYNOTEBOOKMEGETHOSOTHONIS=13%2c3++inches&category=69977907&catalog=21

 

2) SONY VAIO

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1140728&HYNOTEBOOKMEGETHOSOTHONIS=13%2c3++inches&page=2&category=69977907&catalog=21

 

και

3) MACBOOK

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1094742&HYNOTEBOOKMEGETHOSOTHONIS=13%2c3++inches&category=69980973&catalog=21

 

 

Εδώ και 2 μέρες το σκέφτομαι συνάχεις και δεν μπορώ να αποφασίσω: Macbook ή όχι!!!

Εχω ένα καλούτσικο desktop (εκεί κάνω όλες της ηχογραφήσεις), συν το ότι ο αδερφός μου έχει HP δυνατό laptop και θα μπορούσαν να το χρησιμοποιώ για συγκεκριμένες δουλειές αν χρειαστεί.

 

1. To notebook to thelw kyriws gia na mporw na hxografw ktl se periodous diakopwn (xristougenna, pasxa, kalokairi kok), alla skeftomai oti kalo thatan na mporw na paiksw kai kana paixnidaki an mou th varesei!

2. Kai me tis 2 mpantes pou paizw afth th stigmh, xrhsimopoioume sta live kapoia proixografhmena simeia (plhktra loopes. k merikes kithares!?) kai isws to mac apoti lene polloi na einai pio stathero ktl (an kai ws twra sta liga live pou kaname den yphrkse provlhma me HP laptop.

3. Tympana kai synths (genikws midi) grafw sto fruityloops (maresei poly to piano roll tou re gmt), gia recordings  xrisimopoiw Ableton Live (me podxt san karta ixou sto pc), kai mixeis kanw me allo programa.

Fovamai kata poso tha maresei to perivalon tou logic gia douleia eidika to piano roll tou, an tha einai symvato to podxt gia usb ixografhsh sto mac kai alla tetoia

 

 

Αν δεν βαριέστε, περιμένω ν' ακούσω προτάσεις και γνώμες για το θέμα!!!

 

Αυτά!

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Και καλά.... τι σ' έπιασε και γράφεις greeklish?

 

Τη γνώμη μου δεν τη λέω γιατί είμαι biased. Προχθές πέταξα και το τελευταίο μηχανάκι με windowzzz που είχα (ένα handheld).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε γμτ! εχω να γραψω νεο θεμα καιρο, και πανω στη φουρια μου το ξεχασα! να τα ξαναγραψω ελληνικος?

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες "να τα σκάσεις" πάρε mac...αλλά υπόψιν οτι φρουτάκια δεν παίζουν (απο όσο ξέρω)...κατα τη γνώμη μου πάρε ένα συνθ-σάμπλερ όσο ελαφρύ μπορείς(όσο αφορά ποιο, καλύτερα να σου πει άλλος που τα γνωρίζει καλύτερα) και κανα πλειστεσιον....εντ ντοντ ραιτ γκρικινγκλις...

Επίσης υπόψιν οτι θα πρέπει να πάρεις και μια καρτούλα ήχου-για θέματα latency....αυτάαααα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ρε παιδια το εκανα ολο Edit και το ξανα εγραψα απτην αρχη...! γιατι τα μισα δε σωθηκαν?

Εχω και xbox!

 

Γιατι μάλλον σώθηκαν τα μισά που έκανα εγώ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτίμησε την αξίοπιστη λύση , πάρε μακ.  ;)

 

Υπόψην οτι το FL δεν παίζει στα μάκ. 

 

Αν κάποιος σου βάλει το πιστόλι στο κεφάλι να μην αγοράσεις μακ , ξέχνα τις πιο πάνω επιλογές σου , προτίμησε TOSHIBA SATELITE.

 

πχ.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&product=1137735

 

Το Logic είναι πανάσχημο και δυσχρηστο αλλά είναι και πάρα πολυ ελαφρύ και προσφέρει ένα μεγατόνο απο δυνατότητες. Το Ableton Live είναι ο ορισμός της αξιοπιστίας και ευχρηστίας αλλά τρομερά βαρύ.

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Logic είναι πανάσχημο και δυσχρηστο αλλά είναι και πάρα πολυ ελαφρύ και προσφέρει ένα μεγατόνο απο δυνατότητες.

 

 

μη τα πετας ετσι ρε κιλον. τι σε πιανει και γραφεις την ΓΝΩΜΗ σου λες και ειναι νομος.

δε μπορεις να πεις "κατα την γνωμη μου "  , "πιστευω "  "μου φαινεται"?

 

Αμα ειναι ετσι μαθε οτι το Logic ειναι πανεμορφο και ευχρηστο και παρα πολυ βαρυ και προσφερει λιγα μονο γραμμαρια απο δυνατοτητες. :) . τωρα  τι λες? :)

 

(αστειευομαι για μερικα απο το παραπανω . το λοτζικ ειναι πανεμορφο και καθολου δυσχρηστο κατα την γνωμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το To-Shi-Ba  που προτείνει ο kilon, μικρό και δυνατό, αλλά για παιχνιδάκια που ζητάει ο φίλος μας με τέτοια κάρτα γραφικών τον βλέπω να παίζει μόνο (όχι ότι είναι άσχημα) MAME !!!

 

Anyway καλό είναι να πάρεις ένα μηχάνημα για να κάνεις μόνο τη δουλειά σου και τίποτα άλλο πάνω σε αυτό. Γνώμη μου : Κράτα το xbox (ή πάρε ένα PS3 όπως εγώ)για games, κράτησε το pc laptop για το FL Studio και πάρε κι ένα Mac μαζί με το Ableton για να είσαι ήσυχος πως δεν θα σου κολλήσει τίποτα.

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη τα πετας ετσι ρε κιλον. τι σε πιανει και γραφεις την ΓΝΩΜΗ σου λες και ειναι νομος.

δε μπορεις να πεις "κατα την γνωμη μου " , "πιστευω " "μου φαινεται"?

 

Αμα ειναι ετσι μαθε οτι το Logic ειναι πανεμορφο και ευχρηστο και παρα πολυ βαρυ και προσφερει λιγα μονο γραμμαρια απο δυνατοτητες. :) . τωρα τι λες? :)

 

(αστειευομαι για μερικα απο το παραπανω . το λοτζικ ειναι πανεμορφο και καθολου δυσχρηστο κατα την γνωμη μου)

 

Νομίζω ότι θα ήταν υπερβολή να πεις το Logic εύχρηστο ειδικά αν το συγκρίνεις με Ableton Live, ή FL ή ακόμα και Digital Performer. Και στο κάτω , κάτω της γραφής δεν λέω και κάτι το καινούργιο , όποιο και περιοδικό να ανοίξεις τουλάχιστον μέχρι την έκδοση 7 την ευχρηστία του την θάβανε.

 

Ότι η 8 έκδοση είναι πολύ πιο εύχρηστη από την 7 θα συμφωνήσω. Δεν υποτιμώ το Logic, και εντάξει το "πανάσχημο" ίσως να είναι υπερβολή μου και προσωπικό γούστο. Σίγουρα όμως αν το πρόγραμμα το είχε ξεκινήσει η Apple από την έκδοση 1 και όχι από την έκδοση 7 , τότε θα έβλεπες τι σημαίνει ευχρηστία.

 

Θες να του πλέξω εγκώμιο?

 

Ορίστε….  λοιπόν είναι το ΜΟΝΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ DAW που σου προσφέρει ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ σε μία τιμή που το κάνει απλά ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ. ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ LOGIC EXPRESS είναι τρομερά απίθανο το τι προσφέρει στα 200 ευρώ. Είτε θές εφέ , είτε samplers έιτε σύνθ ακόμα και με physical modelling το Logic είναι απλά ένας μικρός θησαυρός.

 

Nιώθεις καλύτερα τώρα?  ;)

 

Tα toshiba τα πρότεινα γιατί όπως τα μακ είναι σκυλιά και αυτό πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο σε live καταστάσεις όπου ο φορητός θα υποφέρει ότι χωράει και ξεπερνάει την φαντασία

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου