Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για OD/booster παρακαλω...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλου ειναι το προβλημα τοτε κατ'εμε...

Το OD κανει το ακριβως αντιθετο...

σφιγγει...

Τι μεγαφωνα εχεις?

 

Έπεσες  διάνα !!!  η καμπίνα μου είναι καρά σφικτή   fatbottom 2x12 p50…..το ξέρω,  είχα Marshall  1936V  v30s  και την έδωσα για να πάρω τη FB,  αλλά από ότι αποδείχτηκε δεν ταίριαζε τόσο στο στυλ μου,  όχι ότι με χαλάσει  αλλά  δεν έχει  « αλητεία »….

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν γινει κατι τετοιο την έβαψα.... :-\

 

Eτσι οπως τα περιγραφεις μπορει να ισχυουν τα παρακατω...

(τον ενισχυτη τον ξερω,ειναι καπως ξερος στην αποκριση του αλλα απο ζωντανια αλλο τπτ)

 

1)Τα μεγαφωνα και η καμπινα που χρησιμοποιεις δεν ταιριαζουν με τον ενισχυτη(γνωστο οτι η VHT-FRYETTE ειναι περιεργη με τις καμπινες)

 

2)BIASING(τα γνωστα κλασσικα εικονογραφημενα...biasing σε θερμοκρασια παγου,αποκριση και ζωντανια διακοπες)

 

3)Μαγνητης(προφανες)

 

4)Υψος μαγνητη(Προφανες)

 

5Ενταση ενισχυτη(αν παιζεις σε ενταση τηλεορασης ξεχνα αυτα που ζητας)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσες  διάνα !!!  η καμπίνα μου είναι καρά σφικτή   fatbottom 2x12 p50…..το ξέρω,  είχα Marshall  1936V  v30s  και την έδωσα για να πάρω τη FB,  αλλά από ότι αποδείχτηκε δεν ταίριαζε τόσο στο στυλ μου,  όχι ότι με χαλάσει  αλλά  δεν έχει  « αλητεία »….

 

Η συγκεκριμενη ειναι η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΜΠΙΝΑ που εχω παιξει ΠΟΤΕ!!!!!

Δε μου αρεσε καθολου...

Ειχα και χαρλευ μπεντον που ηχητικα τη παταγε...

Κατασκευαστικα ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ αλλα ηχητικα εχει ενα περιεργο ατακ στα μεσσαια που δε φευγει ΠΟΤΕ!!!!

Τι EQ ,τι μαγνητες τπτ...

Ασε τα μπουστερακια και παρε μια 4χ12 με Celestion greenbacks που ταιριαζουν στον ενισχυτη και σε αυτα που γουσταρεις να παιξεις η μια 2χ12(ΟΧΙ τη FATBOTTOM!!!!!!!!!!!!) με celestion lynchbacks...

Οσο και να το παλεψεις στο λεω απο τωρα εχεις χασει.... :P :P :P

 

φταις κι εσυ ομως ρε βαλαντη γιατι τοση ωρα αφηνεις τα παιδια και προτεινουν αρες μαρες κουκουναρες...

πες το προβλημα εξ'αρχης... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Oχι την fat bottom!!!!

O ενισχυτης που εχεις τα σπαει..δεν χρειαζεσαι booster - μουστερ και τα συναφη.

Συγνωμη που το λεω αλλα χρειαζεσαι αλλη καμπινα.Παραειναι σφιχτη η δικια σου.

Παιζεις μονο στο σπιτι;με μπαντα;

Γιατι εαν παιζεις μονο στο σπιτι ,τζαμπα λεφτα θα δωσεις για πεταλι.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackie: Το ξέρω για τη καμπίνα, είναι στα σχέδια μου να την αλλάξω. Πάντως δεν τη λες κακιά καμπίνα ηχητικά, το attack της μου αρεσει, απλά είναι αρκετά σφικτή και hifi στα καθαρά και έχει τη μεσαιηλα που αναφέρεις. Για 4χ12 θα είναι λίγο δύσκολο αλλά το σκέπτομαι. Τώρα όσον αφορά τα ηχεία, πέρα  από τα κλασικά  g12-75,  V30, δεν έχω εμπειρία με άλλα και  αυτά που μου προτείνεις  σε ποιο καμπινάκι να τα ψάξω..  οεο ???… για speakare μου κανένα (και από τις αγγελίες)? :)

 

Μαγνήτες (διάφοροι)  και εντάσεις είναι δοκιμασμένα, τώρα για τα biasing είμαι νυχτωμένος και δεν καταλαβαίνω. :-\

 

Πέρα από τον καμπινοπροβληματισμό, θα ήθελα και κάτι σε booster/enhancer, και η λύση του centaur μου φάνηκε καλή, και θέλω να το δοκιμάσω. ;D

 

Sotos9 : Την παρούσα στιγμή με αυτό το setup, παίζω μόνο σπίτι, αλλά θα βγω από κει που θα πάει (με έχει κλείσει μέσα η νεογέννητη κορούλα…. οπότε χαλάλι της) ;D.

 

Σας ευχαριστώ για το κόπο  όλους ανεξαιρέτως. Ευτυχώς που υπάρχετε και βγάζω που και που μια άκρη με τα μουσικά μου μπλεξιματα… ;)

 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackie: Το ξέρω για τη καμπίνα, είναι στα σχέδια μου να την αλλάξω. Πάντως δεν τη λες κακιά καμπίνα ηχητικά, το attack της μου αρεσει, απλά είναι αρκετά σφικτή και hifi στα καθαρά και έχει τη μεσαιηλα που αναφέρεις. Για 4χ12 θα είναι λίγο δύσκολο αλλά το σκέπτομαι. Τώρα όσον αφορά τα ηχεία, πέρα  από τα κλασικά  g12-75,  V30, δεν έχω εμπειρία με άλλα και  αυτά που μου προτείνεις  σε ποιο καμπινάκι να τα ψάξω..  οεο ???… για speakare μου κανένα (και από τις αγγελίες)? :)

 

Μαγνήτες (διάφοροι)  και εντάσεις είναι δοκιμασμένα, τώρα για τα biasing είμαι νυχτωμένος και δεν καταλαβαίνω. :-\

 

Πέρα από τον καμπινοπροβληματισμό, θα ήθελα και κάτι σε booster/enhancer, και η λύση του centaur μου φάνηκε καλή, και θέλω να το δοκιμάσω. ;D

 

Sotos9 : Την παρούσα στιγμή με αυτό το setup, παίζω μόνο σπίτι, αλλά θα βγω από κει που θα πάει (με έχει κλείσει μέσα η νεογέννητη κορούλα…. οπότε χαλάλι της) ;D.

 

Σας ευχαριστώ για το κόπο  όλους ανεξαιρέτως. Ευτυχώς που υπάρχετε και βγάζω που και που μια άκρη με τα μουσικά μου μπλεξιματα… ;)

 

 

Τα μεγαφωνα(lynchback κραμα Vintage30-Greenback) που προτεινα δεν υπαρχουν σε καμπινα της αγορας(εκτος αν ειναι splawn η WIZARD).Oποτε αναγκαστικα θα παρεις μια 2χ12 καλη και θα τα ριξεις μεσα...

Μη μπλεξεις με πεταλουρες ακομα...Βρες τη λυση στο προβλημα της καμπινας και μετα...στις αγγελιες υπαρχουν 4χ12 ΠΑΜΦΘΗΝΕΣ και συμφερει η αγορα τους...το τι θα ριξεις μεσα μετα ειναι αλλο θεμα...μη νομιζεις οτι ακουγονται πιο δυνατα...ειναι μυθος των μετροσεξουαλ μικροενισχυτολαγνων...

 

Να σου ζησει η κορακλα!!!!!!! ;) ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ενισχυτη τον ειχα μεχρι προτινος και καταλαβαινω ακριβως το θεμα σου...Ψαχνεις κατι που θα τον κανει λιγο πιο liquid στην αισθηση..

Εγω δοκιμασα μεταξυ αλλων και το TIMIOTATO και ΠΑΜΦΘΗΝΟ digitech bad monkey..!

LEVEL τερμα

LOW στη μεση

HIGH στη μεση

GAIN στο μηδεν

Ηταν τελειο και στο κιτρινο και στο κοκκινο καναλι!

Χτυπα το και θα με θυμηθεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Sotos9 : Την παρούσα στιγμή με αυτό το setup, παίζω μόνο σπίτι, αλλά θα βγω από κει που θα πάει (με έχει κλείσει μέσα η νεογέννητη κορούλα…. οπότε χαλάλι της) ;D.

 

 

 

 

Σε καταλαβαινω απολυτα..και εγω χαζομπαμπας ειμαι και στο σπιτι παιζω με

ipod -jam up pro-ακουστικα...τα γουστα και το gear με την μπαντα.

Να σου ζησει η κορουλα.

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε το jam tubedreamer+, είναι super. Tώρα εγώ βέβαια παίζω μόνο με προενίσχυση engl 530 και cab sims, αλλά το έχω ακούσει και με ενισχυτάκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους. Αρχιζω την αναζητηση μαλλον πρωτα με τη καμπινουλα που μου ηταν λιγο βραχνας...και μετα κοιταω για πεταλ.

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου