Προς το περιεχόμενο

"Βγάλσιμο" 2ου τομ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα πως έχω ένα θεματάκι με τη δομή της δεξιάς πλευράς του σετ. Δηλαδή με το τρίο ride-crash-2o tom. Σκέφτηκα πως αφού δεν χρησιμοποιώ καθόλου σχεδόν το 2ο τομ να το βγάλω έτσι ώστε να χωρά πιο άνετα το ride. Επειδή όμως το 2ο τομ στηρίζεται στην κάσα δεν ξέρω αν γίνεται να αφήσω την κάσα με μία τρύπα από πάνω , αν θα έχω δηλαδή ικανοποιητικό ήχο . Όποιος μπορεί ας βοηθήσει αν γίνεται . Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου οτι κανεις πλακα.

 

Δηλαδη αφου σου ηρθε η σκεψη να βγαλεις το 2ο τομ, το επομενο πραγμα που εκανες ηταν να ερθεις να ρωτησεις σε φορουμ?

 

ΕΛΕΟΣ

 

Η μήπως το δοκιμασες και σου χαλασε τον ηχο  :o

 

Δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα. Θα στηνεις πιο ανετα και θα εισαι αρχοντας. Ο ηχος της μποτας δεν θα αλλαξει καθολου ουτε καποιο αλλο προβλημα θα δημιουρηθει.

 

Φυσικα ολα τα παραπανω θα τα ειχες διαπιστωσει ιδιοις ωσιν, αν αντι να γραφεις στα φορουμ καθοσουν να παιξεις! ! !

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο καλύτερα αποτελέσματα μπορεί να έχεις, αφού η κάσσα θα απαλλαγεί από το βάρος του τομ κι έτσι θα δέχεται λιγότερη πίεση το κέλυφος (άρα θα πάλλεται πιο εύκολα).

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,βαλε το πρωτο τομ στην κασα...!η βουλωσε την!!! ;D

 

σοβαρα τωρα,κανεις δεν ειναι τοσο "εμπειρος" ωστε να ακουσει αυτην την "διαφορα",οσο και πολλες αλλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα πως έχω ένα θεματάκι με τη δομή της δεξιάς πλευράς του σετ. Δηλαδή με το τρίο ride-crash-2o tom. Σκέφτηκα πως αφού δεν χρησιμοποιώ καθόλου σχεδόν το 2ο τομ να το βγάλω έτσι ώστε να χωρά πιο άνετα το ride. Επειδή όμως το 2ο τομ στηρίζεται στην κάσα δεν ξέρω αν γίνεται να αφήσω την κάσα με μία τρύπα από πάνω , αν θα έχω δηλαδή ικανοποιητικό ήχο . Όποιος μπορεί ας βοηθήσει αν γίνεται . Ευχαριστώ! :)

 

Έχεις δίκιο. Ο ήχος της κάσας σου θα αλλάξει, όπως και το rebound που θα αισθάνεσαι στο πετάλι. Μπορείς να βάλεις ένα κοντό tom holder από την κάτω μεριά και να το σφίξεις ακριβώς στο ύψος πριν "πεταχτεί" πιο πάνω από την τρύπα ώστε να μην φαίνεται (ιδέα). Νομίζω ότι υπάρχουν και ειδικές τάπες για αυτό τον σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος κανονικα θα "βελτιωθει" απλα εσυ δεν θα το ακουσεις... ;D

 

Αν προσεξεις,η μοδα ειναι τα τελευταια χρονια να μην εχει τιποτα επανω της η κασα...

 

Παντως ενα τεραστιο πλεονεκτημα που θα εχεις με τρυπημενη κασα χωρις τομ πανω ειναι οτι στο στουντιο θα μπορεις να περασεις καποιο μικροφωνο μεσα απο εκει ωστε να πιανει το attack της κασας και σε συνδιασμο με το κανονικο μικροφωνο που θα βαλεις εξω απο την κασα να εχεις πιο Punchy  ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος κανονικα θα "βελτιωθει" απλα εσυ δεν θα το ακουσεις... ;D

 

 

Στο 7.46 φαίνεται κάποια διαφορά πάντως στην προσομοίωση που κάνει ο Gatzen (αλλά γενικά είναι ψύλλοι στ' άχυρα, όντως ;D). 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βάρος είναι όντως μια έξτρα παράμετρος που επηρεάζει τον ήχο (όπως και η τρύπα). Tip from the big guys..μπορείς να βάλεις βάρος μέσα στη μπότα και θα δεις μεγάλη διαφορά (συνήθως προς το καλύτερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου οτι κανεις πλακα.

 

Δηλαδη αφου σου ηρθε η σκεψη να βγαλεις το 2ο τομ, το επομενο πραγμα που εκανες ηταν να ερθεις να ρωτησεις σε φορουμ?

 

ΕΛΕΟΣ

 

Η μήπως το δοκιμασες και σου χαλασε τον ηχο  :o

 

Δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα. Θα στηνεις πιο ανετα και θα εισαι αρχοντας. Ο ηχος της μποτας δεν θα αλλαξει καθολου ουτε καποιο αλλο προβλημα θα δημιουρηθει.

 

Φυσικα ολα τα παραπανω θα τα ειχες διαπιστωσει ιδιοις ωσιν, αν αντι να γραφεις στα φορουμ καθοσουν να παιξεις! ! !

Συμφωνώ,συμφωνώ!Πρόκειται για έναν αιθεροβάμονα,χαμερπή και φυγόπονο νεολαίο!

Να μην ξαναγράψει εδώ...Mods!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου