Προς το περιεχόμενο

Σχόλια για το παίξιμο μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σας ευχαριστώ όλους που κάνατε το κόπο να ακούσετε τα τραγούδια και να σχολιάσετε :)

 

κατ'αρχάς,τα τραγούδια είναι διασκευές από άλλα συγκροτήματα.

 

όσων αφορά τις δυναμικές...αν αναφέρεστε στο "αναστροφή στην οδό τσιμισκή" και στο "σαν όνειρο",άλλαζα δυναμικές στο ταμπούρο εν γνώση μου και εσκεμμένα...τώρα αν υπήρχε και πουθενά αλλού πρόβλημα,πραγματικά δεν είχα ιδέα οτι γινόταν κάτι...μήπως μπορείτε να γίνετε πιο συγκεκριμένοι;

 

χθες κιόλας είχαμε πρόβα με τα παιδιά και προσπάθησα να βάλω τις συμβουλές σας σε εφαρμογή...έπαιζα με μετρονόμο στο αυτί και δεν έκανα ούτε καν τα μισά γεμίσματα  που έκανα πιο παλιά...λόγω του οτι το είχα στο μυαλό μου να κάνω λιγότερα γεμίσματα αλλά και του οτι προσπαθούσα να είμαι συγκεντρωμένος στο μετρονόμο :p

 

μία ερώτηση...όταν λέμε groove,εννοούμε ghost notes σε ταμπούρο και κάποιο είδους parariddle ή το συνολικό "feeling";

ή και τα δύο; :p

 

το DVD που προτείνεις seleznioff φαίνεται ΠΟΛΥ ενδιαφέρων και σίγουρα θα του ρίξω αρκετές ματιές...ο wooten είναι ο αγαπημένος μου μπασίστας και μιας και παίζω και λίγο μπάσο θα μου φανεί χρήσιμο :)

 

παρεμπιπτόντως,ο gavin harrison είναι ο αγαπημένος drummer για μένα...ίσως για αυτό να κάνω όσο πιο πολλά και "άκυρα" γυρίσματα-απο εκεί που δε το περιμένεις-μπορώ :p

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία ερώτηση...όταν λέμε groove,εννοούμε ghost notes σε ταμπούρο και κάποιο είδους parariddle ή το συνολικό "feeling";

ή και τα δύο; :p

 

εννοουμε αυτο  ;D

 

 

Steve Jordan: The Groove Is Here (2002) - funk jam

 

 

δες το και μπροστα σε 25000 κοσμο (απο το 3.00 & μετα )

 

Eric Clapton, Willie Weeks, and Steve Jordan - 12.12.12 Concert

 

ενταξει μη στεναχωριεσαι...ΚΑΝΕΙΣ αλλος δεν εχει τοσο groove αλλα ειναι ενα καλο Inspiration.. ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου α) να ακους τον Κυριο Νικο οσον αφορα το grοove .

Kαι επειδη  o Koς Νικος σου δειχνει σε βιντεο τι εννοει αλλα δεν στο εξηγει επαρκως.

Το groove ειναι η αισθηση του ρυθμου που παιρνεις απο ενα κομματι.

Υπαρχουν κομματια που ειναι παιγμενα ''ψοφια'' δηλαδη δεν σε κανουν να αισθανθεις αυτη την''δονηση''-κουνημα (οπως και να το πεις το ιδιο ειναι ) Σε αυτο φταιει συνηθως το διδυμο μπασο -ντραμς και ο μαεστρος που κοιμαται ορθιος κλπ,κλπ.

Ο ντραμμερ με τον μπασιστα πρεπει να groovαρουν μαζι αλλοιως χαιρετα μου τον πλατανο.

Αν κατορθωσεις να αποκτησεις groove,δυναμικες&εμπειρια τοτε ναι θα το χαρεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες κιόλας είχαμε πρόβα με τα παιδιά και προσπάθησα να βάλω τις συμβουλές σας σε εφαρμογή...έπαιζα με μετρονόμο στο αυτί και δεν έκανα ούτε καν τα μισά γεμίσματα  που έκανα πιο παλιά...λόγω του οτι το είχα στο μυαλό μου να κάνω λιγότερα γεμίσματα αλλά και του οτι προσπαθούσα να είμαι συγκεντρωμένος στο μετρονόμο :p

 

Το να παίζεις με μετρονόμο στην πρόβα μπορεί να καταντήσει εκνευριστικό και για σένα αλλά και για τη μπάντα. Εκεί που θα σε βοηθήσει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ είναι στην προσωπική σου μελέτη.

 

Δεν γνωρίζω εάν στους δυο μήνες μάθημα που έκανες ο δάσκαλος σου έδωσε υλικό για περαιτέρω μελέτη. Αν όχι, μια άσκηση που πραγματικά βοηθάει είναι:

 

-Μετρονόμος σε πολύ μικρές ταχύτητες, 40bpm για αρχή και ιδανικά στα 20 με 10bpm.

-Για τουλάχιστον ένα 10λέπτο, παίζεις το κλασικό ροκ μπιτ (μπότα-ταμπούρο-hi hat όγδοα), χωρίς crash, breaks κτλ.

-Tραγουδάς φωναχτά τις υποδιαιρέσεις (εν-και, δι-και, τρι-και, τε-και ή καλύτερα One-end, Two-end, Three-end, Four-end), αν δε, δεις μερικά βίντεο και μάθεις τα τρίηχα, ακόμα καλύτερα.

-Επανάληψη του παραπάνω όσο συχνότερα έχεις τη δυνατότητα.

 

Είναι βαρετό αλλά θαυματουργό. Θα σε βοηθήσει να χτίσεις το εσωτερικό σου ρολόι και έτσι θα παίζεις/ηχογραφείς/αισθάνεσαι/ακούγεσαι καλύτερα!

 

Οι δυναμικές είναι μια πιο περίπλοκη ιστορία. Το ίδιο και το Groove. Ειδικά για το τελευταίο το μόνο πράγμα που μπορεί να το καλλιεργήσει μέσα σου είναι να ακούς άπειρη μουσική. Και να την ευχαριστιέσαι κιόλας, όχι καταναγκαστικά ;D. Μουσική που να γκρουβάρει όμως. Υπάρχει σε όλα τα είδη.

 

Ενδεικτικά μερικοί drummers: Τα μεγαθήρια που ανάφερε ο sf, οι drummers του James Brown, Zigaboo modeliste (Meters), David Garibaldi (Tower of Power), Brad Wilk (Rage against the machine, Audioslave), Questlove (Roots), Billy Martin (Medeski Martin & Wood), Al Jackson Jr (Stax records), δίσκοι της Motown, Bernard Purdie, Jeff Porcaro (Toto). Α, και αν ήσουν και συνδρομητής στο κανάλι του Memphis drum shop λίγο παλαιότερα μπορεί να θυμάσαι και αυτόν:

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ιδανικά στα 20 με 10bpm

Αν θυμάμαι καλά, το έχουμε ξανασυζητήσει. 10 bpm; Το έχεις δοκιμάσει; Δεν στη λέω, ρωτάω από καθαρή περιέργεια γιατί μου φαίνεται τερατωδώς δύσκολο να κρατήσω οποιοδήποτε ρυθμό τόσο αργά, εκτός αν ακούγονται ενδιάμεσα και οι υποδιαιρέσεις. Δηλαδή ναι μεν τα 4α να είναι στο 10 αλλά να ακούγονται και τα ενδιάμεσα 16α ή 32α. Βέβαια, το ότι εμένα μου φαίνεται δύσκολο, δεν σημαίνει ότι είναι αδύνατο...

 

Με τα περισσότερα από τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ.

 

schizm, εκτός από τις πολύ χρήσιμες συμβουλές που γράφτηκαν πιο πάνω, θα σου πρότεινα αν έχεις τη δυνατότητα, να ξαναξεκινήσεις μαθήματα. Θα βάλουν τη μελέτη σου σε μία σειρά και θα σου λυθούν πολλές απορίες.  

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, το έχουμε ξανασυζητήσει. 10 bpm; Το έχεις δοκιμάσει; Δεν στη λέω, ρωτάω από καθαρή περιέργεια γιατί μου φαίνεται τερατωδώς δύσκολο να κρατήσω οποιοδήποτε ρυθμό τόσο αργά, εκτός αν ακούγονται ενδιάμεσα και οι υποδιαιρέσεις. Δηλαδή ναι μεν τα 4α να είναι στο 10 αλλά να ακούγονται και τα ενδιάμεσα 16α ή 32α. Βέβαια, το ότι εμένα μου φαίνεται δύσκολο, δεν σημαίνει ότι είναι αδύνατο...

 

Χάρη, ναι το έχω δοκιμάσει. Έχεις δίκιο, είναι πολύ δύσκολο να πέφτεις πάνω σε κάθε κλικ. Θα πάρει κάποια ώρα μέχρι να καταφέρει ο εγκέφαλος να προσαρμοστεί σε αυτά τα μεγάλα διαστήματα.

 

Ο μετρονόμος πρέπει να δίνει μόνο τέταρτα, αλλιώς δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Εσύ μετράς 16α.

 

Και να μην καταφέρεις να είσαι πάντα πάνω σε όλα τα κλικ, το μυαλό κάνει τέτοια άσκηση και κατανοεί καλύτερα το κενό, που όσο περισσότερο προσεγγίζεις τα 10 bpm, τόσο πιο άνετα και γραμμικά θα παίζεις στα 40, 80, 140, 250bpm. Ελπίζω να μην ακούγονται περίεργα όλα αυτά.

 

Είναι θέμα συνήθειας και θέλησης. Ένας πολύ μεγάλος ντράμμερ το έκανε αυτό για πολλές ώρες καθημερινά, ο Jochen Rueckert. Με μόνη διαφορά ότι αντί για rock beat κράταγε jazz time στο πιάτο και 2-4 στο hi hat.    

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην καταφέρεις να είσαι πάντα πάνω σε όλα τα κλικ, το μυαλό κάνει τέτοια άσκηση και κατανοεί καλύτερα το κενό, που όσο περισσότερο προσεγγίζεις τα 10 bpm, τόσο πιο άνετα και γραμμικά θα παίζεις στα 40, 80, 140, 250bpm. Ελπίζω να μην ακούγονται περίεργα όλα αυτά.

Δεν ακούγονται καθόλου περίεργα και με πρίζωσες!

Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία (βλ. να έχω την απαραίτητη ψυχική ηρεμία για να κάνω κάτι που αγγίζει τα όρια του υπερβατικού διαλογισμού :)). Θενκς. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ, Άφταρ ώρες( με την ελληνική απόδοση και όχι την παραφρασμένη λατινική), εγώ κάνω κάτι καλύτερο ... Παίζω μία νότα την εβδομάδα!

  Δηλ. κάθε Κυριακή 10 η ώρα, παίζω, την πρώτη Κυριακή του ΄μήνα μία νότα στο bass, μία στο hat, την 2η, hat, 3η hat, snare, 4η hat, σε δύο μήνες ολοκληρώνω το μέτρο, έτσι όλο το δίμηνο ζω μέσα στις υποδιαιρέσεις του μέτρου! Εδώ να δεις εσωτερικό μετρονόμο!  ;D

  ... Πάντως όταν μιλούσα εγώ για Drums-Διαλογισμό, σε κάποιους ξινίζανε τα μούτρα! ;D

 

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου