Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για καθαρισμα παλιου λαμπατου ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εναν Fender Super reverb που εχω ξεκινησει ανακατασκευη

Ο ενισχυτης δουλευει αλλα θα αλλαξω πυκνωτες,καθαρισμα ΠΟΛΥ γενικα και αλλες ψιλοδουλιτσες.

Το μεταλικο σασι του ειναι πολυ βρωμικο εσωτερικα και εξωτερικα.

Καμμια ιδεα για καθαρισμα?Σκεφτομουν ΑΖΑΧ η οινοπνευνα.

Μαλλον ειναι καπνα απο καποιο μπουζουκομαγαζο απο τα μηχανηματα καπνου και εχει κολησει πανω.

Οποια ιδεα και αλλες συμβουλες για το project ευπροσδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα  Gregory ,μερικες συμβουλες :Α) οχι Αζαξ και οινοπνευμα εφ'οσον τα εξαρτηματα ειναι επανω.Β) Το σασσι για να γινει καινουργιο θελει λυσιμο απο τα παντα .Ξεχνα το  8)

Γ) αν δεν εισαι ηλεκτρονικος θελει πολυ μεγαλη προσοχη η αλλαγη πυκνωτων κλπ.

Αυτα και καλη επιτυχια. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα  Gregory ,μερικες συμβουλες :Α) οχι Αζαξ και οινοπνευμα εφ'οσον τα εξαρτηματα ειναι επανω.Β) Το σασσι για να γινει καινουργιο θελει λυσιμο απο τα παντα .Ξεχνα το  8)

Γ) αν δεν εισαι ηλεκτρονικος θελει πολυ μεγαλη προσοχη η αλλαγη πυκνωτων κλπ.

Αυτα και καλη επιτυχια. 8)

ΟΧΙ ΑΖΑΞ και οινοπνευμα.Αν βρισκεις σκουρια στα εξαρτιματα θελουν αλλαγη και οχι καθαρισμα.(πυκνωτες,κ.α.)

Τα μηχανηματα καπνου που εχουν τα μαγαζια δεν βγαζουν κανονικο καπνο (τσιγαρου)  ;)

 

Καλο θα ειναι το σασι του ενισχυτη να το λυσεις και να το καθαρισεις με καποιο αντισκουριακο αμα εχει σκουρια.Αν εχει βρωμια χρησημοποιησε πεπιεσμενο αερα να φυγουν τα "χοντρα".Οπου εχει σκουρια (που σιγουρα θα εχει) βαλε αντισκουριακο και με μια οδοντοβουρτσα καθαρισε του.Αν σε καποια σημεια (οπως σπυρωματα απο βιδες) εχει διαβρωθει αλλα δεν εχει καταστραφει,βαψτο με χρωμα για μεταλα με ενα μικρο πινελακι.Αυτα για το head.

 

Το ξυλινο σασι της καμπινας πρεπει να επιθεωρησεις αν εχει ραγισει/σπασει πουθενα και ή να το αντικαταστησεις ή στην εσχατη των περιπτωσεων να το ενισχυσεις (πραγμα που δεν το συνιστω γιατι μπορει να επιρεασει τον ηχο της καμπινας)

 

Αυτα......και ανεβασε και καμια φωτογραφια να κανουμε και εμεις κανα οφθαλμολουτρο  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για αντισκουριακό..Πήγαινε και αγόρασε το wd-40 και θα με θυμηθείς..Το χρησιμοποιούν όσοι ασχολούνται με ανακατασκευές κλπ. απο παλιά μοντέλα γεμάτα σκουριά και πραγματικά κάνει πολύ καλή δουλειά.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες.

Κατι γνωριζω απο ηλεκτρονικα οποτε θα προσπαθησω να λυσω την πλακετα.

Μιλαμε για πολυ βρωμα και πολυ λαδιλα πανω στα εξαρτηματα.

Αυτο που αλλαξα ειναι το Νοβοπαν που ηταν πανω βιδωμενα τα ηχεια γιατι ηταν ψιλορημαδι.

Εφτιαξα αλλο με κοντρα πλακε θαλασσης και το εβαψα(εχω φωτο απο το καινουργιο)

Βαζω και φωτο απο τα κουμπια,πως καθαριζουν μετα το πλυσιμο.

Το σασι ειναι κιτρινο απο την καπνα οπως θα δειτε.

Οι πυκνωτες εχουν σκασει και θα ρους αλλαξω,ομως και ετσι το τερατακι επαιζε.

Με την ευκαιρια ανοιξα και εναν Marshall που εχω,του καθαριζω τα ποτενσιομετρα και λεω να του αλλαξω κι εκει πυκνωτες.Αυτος ειχε το εξης προβλημα.

Οταν ζεσταινοταν (στο 20λεπτο περιπου)σταματουσε να παιζει ξαναερχοταν ο ηχος οταν του σκαλιζα τα ποτς οποτε πιστευω εκει ειναι το προβλημα του.

Οτι νεωτερα εχω απο το project θα μιλαμε

0425.thumb.jpg.42ec8b4f86143cd9f6fb6a8238c5faf6.jpg

0430.thumb.jpg.dca50a3e7d6736862ba671a4c6150eae.jpg

2499.jpg.197b0ea44e5ee00bb111e06f5e209929.jpg

2528.jpg.38540a7de7b7aaaa4e7329166c90df8f.jpg

2538.jpg.ae352beb0b7c850ae268934481df2793.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε οτι έχει πάνω η μεταλλική επιφάνεια και καθάρισέ τη πρώτα με ένα σφουγγάρι να μαζευτούν λίγο τα λάδια και μετά προσπάθησε για τη σκουριά συρματόβουρτσα γιατί μου φαίνεται να κανει καλύτερη δουλειά απο γυαλόχαρτο στην προκειμένη περίπτωση ή αλλιώς αντισκουριακό για να μην το πληγώσεις και να έχεις και καλύτερο αποτέλεσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκετο σφουγγαρι χωρις καποιο καθαριστικο?

Τραβαει ελαχιστη λαδιλα αλλα το περισσοτερο μενει στο σασι.

Μηπως το ριξω οπως ειναι στο πλυντηριο πιατων να τρελαθει ο κυρ Leo Fender? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που θα πω ειναι πάντα με αγάπη και οχι για κανένα αλλο λόγο και ζητω συγνώμη εξ αρχης .

θεωρω εγκληματικό να προσπαθησεις μονος σου να ανακασκευασεις αυτο το μηχανημα στην κατασταση που ειναι απο την στιγμη που δεν εισαι επαγγελματιας ηλεκτρονικος , ακομα κι εγω προσωπικα που ειμαι ηλεκτρονικος ( χωρις ομως να το κανω επαγγελματικα εννοω να ζω απο αυτο και να εχω και το μπακγκραουντ ενος μαγαζιου το οποιο παντα εγγυαται κατι παραπανω στα θεματα ασφαλειας)  και εχω φτιαξει τα παντα και μαλιστα σε μεγαλα ρευματα θα αποφευγα να το ακουμπησω για λογαριασμο άλλου ,θα το επιανα μονο αν ηταν δικο μου αναλαμβανοντας πληρως την ευθυνη του εαυτου μου, διοτι  απο τις φωτογραφιες εντοπιζω οτι εγκυμονεί πολλους κινδύνους τοσο για την προσωπικη ασφαλεια του χρηστη οσο και για τα υπολοιπα μηχανηματα που θα συνδεθει.

 

Υπάρχουν έξω αρκετοί έντιμοι και φτηνοι μάστορες που θα στο κανουν καινούριο με λίγα λεφτά και θα το χαρείς στην συνέχεια.

 

τελειώνοντας αν αποφασίσεις να το κανεις τελικά μόνος σου να βαλεις λαστιχενια τσιμουχακια στις οπες που περνανε καλωδια γιατι τις βλεπω αρκετα κοφτερες για τα ταλαιπωρημενα καλωδια του και επισης να τριψεις και να περασεις με ειδικο βερνικι τους μετασχηματιστες γιατι ειναι μεσα στην σκουρια και θα εχεις θεμα .

 

καλη συνέχεια ευχομαι

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου