Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω έναν ενισχυτή ο οποίος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά! μόλις γράφτηκα και εγώ στο noiz και θέλω τα φώτα σας!

Ψάχνω έναν ενισχυτή ο οποίος να είναι:

 

μικρός σε μέγεθος

10-30 watt

για χρήση στο σπίτι άντε και καμιά πρόβα αν δεν κλείσουμε studio

να παίζει καλά στα καθαρά

να έχει bass middle treble tone controls

και να συνεργάζεται καλά με πεταλάκια

 

τώρα δεν με νοιάζει αν:

 

θα είναι λαμπάτος η τρανζιστοράτος αρκεί όταν πάω να τον ακούσω να με καλύπτει

θα είναι 2κάναλος 3κάναλος κλπ και μονοκάναλος μια χαρά δηλαδή

θα έχει effects loop

θα είναι βαρύς

θα έχει 12άρι η πιο μικρό ηχείο αρκεί όταν πάω να τον ακούσω να με καλύπτει

 

θα προτιμούσα το faceplate του να είναι μπροστά και όχι πίσω

το budget είναι μέχρι 1000 γιούρος χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να τα φτάσω αναγκαστικά εννοώντας ότι αν βρω κάτι που να μου αρέσει στα 700 τα 500 ή και τα 300 γιου θα προτιμηθεί!

 

η μουσική που παίζω είναι είτε κορίλες τύπου opeth (με τα συγκρότημα) είτε πιό μελιστάλαχτα τζαζοκαθαρά όταν είμαι μόνος μου

 

έχει κανείς γνώμη για τους yamaha thr10? το μόνο που με προβληματίζει είναι τα μικρά ηχεία τους...

ακόμα τσέκαρα χθες έναν boogie f50 στις αγγελίες αλλά σκεφτόμουν ότι είναι πιό μεγάλος απότι σκεφτόμουν...

 

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραιτητο να παρεις boogie..Εχει πολλες αγγελιες στα watt που θελεις,λαμπατους και μη..

 

Αν και για τα βατ που ζητας τρανζιστορατος δε θα σε καλυψει..Αν καταληξεις να παρεις τρανζιστορ παρε παραπανω βατ ετσι ωστε σε καθε σημειο της εντασης να βγαζει τον ιδιο ακριβως ογκο χωρις να εχεις προβλημα με την ενταση π.χ. σε ωρες κοινης ησυχιας οπως θα ειχες ενδεχομενως με καποιον λαμπατο..

 

Αν και για τα χρηματα που διαθετεις,μπορεις να βρεις ειδικα μεταχειρισμενο,φοβερο λαμπατο με πολλες δυνατοτητες!

 

Κανε ενα search να δεις,εχουν υπαρξει παρα πολλα θεματα προηγουμενως που θα σε βοηθησουν και θα σε ενημερωσουν περισσοτερο γι'αυτο που ψαχνεις.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα με τετοιο budget και χαλαρες προτιμησεις παιζουν απειρες επιλογες.

 

Η Mesa/Boogie προσφερει πολλους ενισχυτες που θα σου ταιριαζαν γαντι αλλα μπορει να ειναι αρκετα δυνατοι. Ο F50 ειναι πολυ ωραιος, ισως οπως ειπες λιγο μεγαλος. Ο πιο κλασσικος μικρος Boogie ειναι ο Studio .22 τον οποιο ισως βρεις μεταχειρισμενο σχετικα ευκολα αλλα να ξερεις οτι ειναι για το μεγεθος του παλι ΠΟΛΥ δυνατος.

 

Αλλη noiz-approved λυση ειναι ο Koch Studiotone. Μεσα στο budget σου και καινουριος, τιγκα στα features, γλυκυτατος ηχος, σχετικα ευκολος στο κουβαλημα, τα κανει ολα και συμφερει.

 

Μετα παιζουν και ενισχυτες με πιο κλασσικα και vintage ηχοχρωματα - ισως καποιος Vox AC αν δε σε χαλαει το μεγεθος? Καποιος μικρομεσαιος Orange? Μικρος Fender αν βρεθει ισως? Αν σου αρεσει καποια κλασσικη σχολη ηχου να μας το πεις ωστε να μπορουν οι υπολοιποι να σου προτεινουν ενισχυτες αναλογου τυπου.

 

Οταν λες οτι σε ενδιαφερουν πολυ τα καθαρα και η λειτουργεια με πεταλια πολλοι αυτοματως (και οχι αδικως) θα λεγανε Fender αλλα στη θεση σου δε θα εμενα απαραιτητα εκει. Οπως ειπα με τετοιο tolerance στα specs γινεται χαμος απο μηχανηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις εκατοντάδες χιλιοσυζητημένες προτάσεις που υπάρχουν (και που θα ακολουθήσουν), ήθελα να σχολιάσω τον Yamaha THR10 που προαναφέρθηκε... εξαιρετικός ενισχυτής με πολύ ωραία ηχητική ποιότητα σε συνδυασμό με τα ενσωματωμένα του εφφέ, αλλά όχι ιδιαίτερα futureproof για την περίπτωσή σου, εννοώντας πως είναι κυρίως οικιακός και όχι για πρόβες και λάιβ.

 

Aπό κει και πέρα το μπάτζετ σου σου επιτρέπει πολύ μεγάλη ελευθερία κινήσεων - και μάλιστα χωρίς καν να φτάσουμε τα 1000 - για κάποιον πρωτίστως με καλά καθαρά (και προσωπικά σου συνιστώ λαμπάτο). Αν δεν θες οπωσδήποτε του κουτιού με τη μυρωδιά και το feeling της "καινουργίλας", οι αγγελίες θα πρέπει να είναι ο πρώτος σου σταθμός, αρκεί να πάρεις κάποιες γνώμες προηγουμένως (πχ. από εδώ) και αν είναι δυνατόν να τον περιεργαστείς και ακούσεις από κοντά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά! μόλις γράφτηκα και εγώ στο noiz και θέλω τα φώτα σας!

Ψάχνω έναν ενισχυτή ο οποίος να είναι:

 

μικρός σε μέγεθος

10-30 watt

για χρήση στο σπίτι άντε και καμιά πρόβα αν δεν κλείσουμε studio

να παίζει καλά στα καθαρά

να έχει bass middle treble tone controls

και να συνεργάζεται καλά με πεταλάκια

 

τώρα δεν με νοιάζει αν:

 

θα είναι λαμπάτος η τρανζιστοράτος αρκεί όταν πάω να τον ακούσω να με καλύπτει

θα είναι 2κάναλος 3κάναλος κλπ και μονοκάναλος μια χαρά δηλαδή

θα έχει effects loop

θα είναι βαρύς

θα έχει 12άρι η πιο μικρό ηχείο αρκεί όταν πάω να τον ακούσω να με καλύπτει

 

θα προτιμούσα το faceplate του να είναι μπροστά και όχι πίσω

το budget είναι μέχρι 1000 γιούρος χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να τα φτάσω αναγκαστικά εννοώντας ότι αν βρω κάτι που να μου αρέσει στα 700 τα 500 ή και τα 300 γιου θα προτιμηθεί!

 

η μουσική που παίζω είναι είτε κορίλες τύπου opeth (με τα συγκρότημα) είτε πιό μελιστάλαχτα τζαζοκαθαρά όταν είμαι μόνος μου

 

έχει κανείς γνώμη για τους yamaha thr10? το μόνο που με προβληματίζει είναι τα μικρά ηχεία τους...

ακόμα τσέκαρα χθες έναν boogie f50 στις αγγελίες αλλά σκεφτόμουν ότι είναι πιό μεγάλος απότι σκεφτόμουν...

 

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις! :)

Παρε τον boogie..

Ειχα το μεγαλο αδερφακι του f-100,απλα τα σπαει..

Και το f-50 το κουβαλας για πλακα ,το εχει ενας φιλος.Βολευει για live ,studio,σπιτι.

Εγω ο μοναδικος λογος που το πουλησα ητανε ο dual rectifier.

Υποστηριζει πολυ καλα τα drive pedals και τα εφφε και πανω απο ολα εχει απιστευτα καθαρα.Για το drive του θα ελεγα οτι ειναι πολυ vintage για τα γουστα μου.

Πολυ καλο μηχανημα..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι opeth , παιζουν με laney... Προσωπικα εχω ακουσει αυτον

 

http://www.thomann.de/gr/laney_irtstudio.htm

 

http://www.thomann.de/gr/laney_irt15h.htm

 

που ειναι σε γενικες γραμμες οτι ζητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για combo πάω οπότε οι ironhert δεν μου κάνουν!

ξέρει κανείς για τους laney vc και lc?

επίσης είδα και αυτόν:

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

φέρνει κανείς bugera στην αθήνα ή είναι αγορά στα τυφλά??

και τελευταία ερώτηση για τώρα: παίζει να συνδέσω 1χ12 καμπίνα στον yamaha thr από την έξοδο ακουστικών? θα ακούγεται και πιο δυνατά θεωρητικά η απλά βελτιώνει τα μπάσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι opeth , παιζουν με laney...

 

Παλιότερα, ναι. Μετά άλλαξαν σε Blackstar και την τρέχουσα περίοδο είναι με Marshall.

 

Όχι, η καμπίνα 1x12 δεν προορίζεται να δεχθεί σήμα από έξοδο ακουστικών. Θα χρειαστείς άλλον ενισχυτή, ή να δίνεις το σήμα στην κονσόλα κι από κει σε PA και monitors, ή μέσω μικροφώνου. Θα δυσκολευτείς όμως μιας και δεν είναι για τέτοια χρήση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά! μόλις γράφτηκα και εγώ στο noiz και θέλω τα φώτα σας!

Ψάχνω έναν ενισχυτή ο οποίος να είναι:

 

μικρός σε μέγεθος

10-30 watt

για χρήση στο σπίτι άντε και καμιά πρόβα αν δεν κλείσουμε studio

να παίζει καλά στα καθαρά

να έχει bass middle treble tone controls

και να συνεργάζεται καλά με πεταλάκια

 

τώρα δεν με νοιάζει αν:

 

θα είναι λαμπάτος η τρανζιστοράτος αρκεί όταν πάω να τον ακούσω να με καλύπτει

θα είναι 2κάναλος 3κάναλος κλπ και μονοκάναλος μια χαρά δηλαδή

θα έχει effects loop

θα είναι βαρύς

θα έχει 12άρι η πιο μικρό ηχείο αρκεί όταν πάω να τον ακούσω να με καλύπτει

 

θα προτιμούσα το faceplate του να είναι μπροστά και όχι πίσω

το budget είναι μέχρι 1000 γιούρος χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να τα φτάσω αναγκαστικά εννοώντας ότι αν βρω κάτι που να μου αρέσει στα 700 τα 500 ή και τα 300 γιου θα προτιμηθεί!

 

η μουσική που παίζω είναι είτε κορίλες τύπου opeth (με τα συγκρότημα) είτε πιό μελιστάλαχτα τζαζοκαθαρά όταν είμαι μόνος μου

 

έχει κανείς γνώμη για τους yamaha thr10? το μόνο που με προβληματίζει είναι τα μικρά ηχεία τους...

ακόμα τσέκαρα χθες έναν boogie f50 στις αγγελίες αλλά σκεφτόμουν ότι είναι πιό μεγάλος απότι σκεφτόμουν...

 

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις! :)

 

Δες και τους Engl παντως. Καθαρα/γκαζια αψογα, ενω εχουν πολυ καλο ονομα οσον αφορα τη συνεργασια με πεταλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα, ναι. Μετά άλλαξαν σε Blackstar και την τρέχουσα περίοδο είναι με Marshall.

 

 

Μήπως ξέρεις ποιον μαρσαλ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου