Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω έναν ενισχυτή ο οποίος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέρει κανείς για τους laney vc και lc?

 

Μπορώ να σου πω για Laney VC εκ των οποίων είχα τον VC15 και τώρα έχω τον VC30:

 

Υπέροχα κρυστάλλινα καθαρά με πολύ χαρακτήρα, πολύ ωραίο βρώμικο overdrive κανάλι, μια χαρά συνεργασία με πετάλια. Τις καφρίλες όμως ξέχνα τες. Δεν τις έχει καθόλου η συγκεκριμένη σειρά. Επίσης ο VC30 είναι αρκετά βαρύς για συχνές μετακινήσεις. Ο VC15 είναι μικρότερος και ελαφρύτερος αλλά με 10'' μεγάφωνο σε αντίθεση με τον 30άρη που έχει 12''.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρεις ποιον μαρσαλ ;

 

Aπό τα πιο πρόσφατα βίντεο που έχω δει (τουρνέ σε Αυστραλία, Ιαπωνία κλπ), είναι κεφαλές JVM και Vintage Modern με 4x12 καμπίνες Marshall. Για του λόγου το αληθές:

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μικρός σε μέγεθος"

ποσο μικρος?κομπο θελεις η κεφαλι?

"10-30 watt"

Ξεκιναμε με 100 περιπου επιλογες

"για χρήση στο σπίτι άντε και καμιά πρόβα αν δεν κλείσουμε studio"

βλεπε πανω...100...

"να παίζει καλά στα καθαρά"

καθαρα τυπου φεντερ η τυπου height gain?

"να έχει bass middle treble tone controls"

Aπο τους 100 που υπαρχουν οι 90 εχουν...

"και να συνεργάζεται καλά με πεταλάκια"

και οι 100...

"opeth"

εδω μας τα χαλας...

 

φιλαρακο δε μου φαινεται να ψαχνεις για ενα ενισχυτη...αλλα για παραπανω...για να δικαιολογησω τις παραπανω "εξυπναδες" μου,να σου πω πως πλεον σχεδον ολοι οι κατασκευαστες εχουν σα target group περιπτωσεις σα τη δικη σου...Αυτο ειναι πολυ καλο αλλα και πολυ κακο συναμα γιατι οι επιλογες ειναι παααρρραααα πολλες...οτι μαρκα και να πεις(απο μαρσαλ μεχρι οραντζ και απο μπλακσταρ μεχρι λανευ,της καλομοιρας κοινως σε αυτα που περιγραφεις).Απλα διαλεγεις αυτον που σου αρεσει...ολοι της κατηγοριας εχουν τα ιδια πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.

Το προβλημα θα το αντιμετωπισεις με το opeth...

Height gain και 20 βαττ και 30 δε παιζουν...αν θελεις ενας ενισχυτη με @@@ και οχι @@@ ενισχυτη για καφριλα...για ν απιξεις κατι τετοια χωρις να του βγαινει η ψυχη του ενισχυτακου χρειαζεσαι σοβαρες τελικες(EL34-6l6-KT88 κοκ...).

Αποψη μου ειναι πως χρειαζεσαι εναν ενισχυτακο για οσο προειπες με τις επιλογες σου να ειναι παρα πολλες και για το opeth κομματι(δε ξερω ποσο θελεις να επενδυσεις σε height gain ηχο)μπορεις να το παρεις απο πεταλια αλλα δεν ειναι το ιδιο...αν ηταν θα ειχαμε ΟΛΟΙ και οχι μονο ο superfunk...

 

τζαζοκαθαρα και opeth στον ιδιο ενισχυτη δεν υπαρχουν...

εκτος αν θελεις κατι που να τα κανει μετρια και τα δυο...

βλεπε mesa boogie οποιοδηποτε μοντελο...(πειτε με εμπαθη αν γουσταρετε αλλα ετσι ειναι)

 

 

Παλιότερα, ναι. Μετά άλλαξαν σε Blackstar και την τρέχουσα περίοδο είναι με Marshall.

 

Aν "παιζουν" με μαρσαλ οπως παλιοτερα "επαιζαν" με λανευ,με μια boss GT-8 εχεις τον ηχο των opeth...στα live τουλαχιστον με μια τετοια εβγαιναν...και ειχαν και ψιλοχαλι ηχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου