Προς το περιεχόμενο

Διασημες LP μη Gibson???


frail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα,

εχω δει και σε αυτο το φορουμ οπως και σε αρκετα αλλα προτασεις για LP copies μη Gibson (Tokai, Burny, Edwards κλπ) και ειμαι πεπεισμενος οτι προκειται για κιθαρες πολλες φορες ανταξιας ποιοτητας με Gibson...

Η απορια μου ομως ειναι υπαρχουν γνωστοι μεγαλοι καλλιτεχνες που να χρησιμοποιουν τετοια οργανα? Εστω και οχι σαν κυρια απλα να ειναι γνωστο οτι εχου παιξει και αν υπαρχει καποιο σχετικο λινκ...

Θα ειχε ενδιαφερον να τους μαζεψουμε εδω  :P

Εγω παντως ψαχνω και δε βρισκω  >:(

 

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και ειμαι πεπεισμενος οτι προκειται για κιθαρες πολλες φορες ανταξιας ποιοτητας με Gibson...

 

δε νομίζω φίλε μου...αυτό δεν γίνεται δυστυχώς που λες...μακάρι να γινόταν... 8)

φιλικά... ;) :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα την τυχη να δοκιμασω καποια Greco, η Edwards κοπια les paul.....εχω δοκιμασει παντως hamer lespaulοειδη και heritage και ειναι στην χειροτερη περιπτωση εφαμιλλες των Gibson (στις περισσοτερες των περιπτωσεων ηταν πολυ καλυτερες.....ειδικα οι hamer νομιζω ειναι απο τις πλεον underrated κιθαρες)....νομιζω ο G.Moore επεζε (παιζει?) με heritage .....ουτως η αλλωστε μην κοπτεσαι και ιδιαιτερα αν καποιος γνωστος κιθαριστας παιζει η οχι με καποια κιθαρα.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες frail! Ενδιαφέρον θέμα θίγεις... Κάτι ψιλολέγαμε στο παρελθόν...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=11682.msg150493#msg150493

 

... αλλά θέλει καλή μνήμη για να τα ξεθάψεις!! Όσο για το αν είναι αντάξιες μιας Gibson, oι γνώμες διίστανται αφάνταστα, ειδικά στο παρόν φόρουμ. Η δικιά μου γνώμη είναι ότι δεν μπορείς να γενικεύσεις με ένα "ναι" ή "όχι". Αναλόγως το κομμάτι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο κιθαρίστας από της Μουσικές Ταξιαρχίες έπαιζε με post lawsuit Ibanez LP copy (ίδια με την δικιά μου αλλά άλλο χρώμα :P)

"Έχεις πάρει τον εαυτό σου πολύ στα σοβαρά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοπτομαι για να επηρεαστω η να εχω την κιθαρα αυτουνου... απλα οπως λεει και ο φιλος bloody_sunday νομιζω οτι εχει ενδιαφερον το θεμα!

Καλα σιγουρα δε γενικευεται με το ναι ειναι εφαμιλης ποιοτητας η οχι δεν ειναι απλα απο τη στιγμη που υπαρχει περιπτωση να ειναι καποια κομματια τοσο καλα (οπως και πιθανοτατα συμβαινει) σκεφτηκα οτι ολο και καποιος γνωστος θα τις δοκιμασε :P κοιταω και το παλιο θεμα!

Ελπιζω να συκεντρωσουμε τα γνωστα παραδειγματα εδω!

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεγας Billy F. Gibbons απο τους τεραστιους ΖΖ TOP χρησιμοποιει εδω και παρα πολλα χρονια παλιες ΤΟΚΑΙ στα Live του Group (μια και η original 59 LP του δεν ειναι για...ξεπορτισματα)

 

Δεν ειναι θεμα αν ειναι ανταξιες η οχι αλλα θεμα availability και του γεγονοτος οτι στις ΗΠΑ οι Gibson ειναι πιο ΦΤΗΝΕΣ απο τις ΤΟΚΑΙ αυτες....οπως και οτι οσο καλη και να'ναι η κιθαρα για το 99,9% των Les Paulaκηδων αν δεν ΓΡΑΦΕΙ Gibson αποκλειεται αμεσως.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που έχω να πω ως κάτοχος μιας LP Ibanez και μιας και έχω παίξει με Gibson Les Paul είναι οτι από άποψη ήχου δεν έχουν καμία σχέση. Μόνο να σκεφτεί κανείς οτι η Ibanez είναι bolt on θα καταλάβει για τι διαφορά μιλάω. Ιδικά με τους original Super 70s που φοράει η δικά μου είναι η νύχτα με την μέρα. Έχει μεν έναν πολύ καλό ήχο που προσοπηκά μου αρέσει τρελά. Και απο θέμα ποιότητας κατασκευής είναι αρκετά αξιοπρεπείς αλλά καμία σχέση με Gibson.

 

Είναι μια πολύ καλή κιθάρα για τα λεφτά που την αγόρασα (και για τα λεφτά που την αγόρασε ο πρώην ιδιοκτήτης της) αλλά κακά τα ψέματα, οι Gibson είναι εντελώς άλλη φάση. Και είναι και λογικό αφού έχουν λίγες χιλιάδες ευρώ διαφορά στην τιμή τους.

 

Αλλα αν με εβαζαν να διαλεξω αναμεσα σε μια Epiphone LP και την δικια μου τοτε Ibanez  με τα 1000 (αν και η Epi ειναι πολυ καλη για λεφτά της.)

"Έχεις πάρει τον εαυτό σου πολύ στα σοβαρά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Curlytree πώς γίνεται να συγκρίνεις μια bolt on LP με μια set neck LP; Kαι το ότι είναι κάτι ακριβό δεν το καθιστά αυτόματα και καλό. Αλλά πλιζ να μην ξεκινήσουμε πάλι, έχω σκυλοβαρεθεί τις μάχες headstocks - ξύλων - Fender εναντίον Gibson κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου