Προς το περιεχόμενο

Cort x6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε τότε είσαι μια χαρά! Δες το site της εταιρίας εδώ:

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/high-output/index.php?page=all

 

Πρόσεξε να επιλέξεις κάποιον που να μην είναι active γιατί δεν θα μπορείς να τον βάλεις στην κιθάρα σου χωρίς μετατροπή.

 

Αυτός για παράδειγμα θεωρώ ότι είναι μια καλή αρχή:

 

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssh-6b_black.htm

 

Αν και ανάλογα τα γούστα μπορείς να κατέβεις ή να ανέβεις σε output (από JB Μέχρι Dimebucker)

 

Είχα τον sh5 και έπαιζα άνετα με γκάζι, ο sh6 εχει ακόμα περισσότερο output που νομίζω θα σε καλύψει για τις old-schooλιές που παίζεις.

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2 μερες τωρα ρωταω απο μαγαζια, αλλοι μου λενε seymour, αλλοι emg δεν ξερω που θα κατασταλαξω γενικα...θα παω να τους ακουσω μια μερα και οποιος εχει πιο πολλα γκαζια, εκεινον θα παρω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδες επειδη εχω μπερδευτει, αυτη τη στιγμη εχει ξεκουρδιστει η κιθαρα, για να την κουρδισω, ξεβιδωνω τις τρεις βιδουλες οι οποιες αυτη τη στιγμη δεν ειναι και πολυ σφηγμενες, κουρδιζω οπως προβλεπεται και ξαναβαζω τις 3 βιδουλες ή με το κουρδισμα θα αλλαξει το υψος της γεφυρας και θα θελει seturisma?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον παιδες επειδη εχω μπερδευτει, αυτη τη στιγμη εχει ξεκουρδιστει η κιθαρα, για να την κουρδισω, ξεβιδωνω τις τρεις βιδουλες οι οποιες αυτη τη στιγμη δεν ειναι και πολυ σφηγμενες, κουρδιζω οπως προβλεπεται και ξαναβαζω τις 3 βιδουλες ή με το κουρδισμα θα αλλαξει το υψος της γεφυρας και θα θελει seturisma?

 

ευχαριστω

δεν νομιζω να εχεις προβλημα με το υψος της γεφυρας... εγω καθε φορα που μου ξεκουρδιζει την κουρδιζω κανονικα χωρις προβληματα... επισης για τις 3 βιδες που λες δεν ειναι αναγκη να της βγαζεις τελειως απλα να ειναι χαλαρες (δηλ να τις γυρισεις με το δαχτυλο σου οσο παει καθολου παραπανω) και μετα απλα κουρδιζεις... εμενα δεν μου κανει προβληματα με το υψος οταν ξεκουρδιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η κιθάρα έχει Floyd δεν χρειάζεται καν να ξεβιδώνεις τις 3 βίδες του nut. Θα κουρδίζεις από τις "ροδελίτσες" που έχει κάτω το Floyd. Αν τερματίσουν οι ροδελίτσες προς τα κάτω ή προς τα πάνω, τότε ξεβίδωσε τις βίδες του nut και κούρδισε από τα κλειδιά.

 

Επίσης οι βίδες του nut νομίζω ότι πρέπει να είναι σφιγμένες (με ένα allen κλειδάκι) γιατί αν είναι χαλαρές και χρησιμοποιήσεις το Floyd, τότε θα ξεκουρδιστεί εύκολα η κιθάρα. Αυτή άλλωστε είναι και η λειτουργία του Locking Nut.

 

Τέλος αν άλλαζε το ύψος της γέφυρας κάθε φορά που κουρδίζαμε και χρειαζόταν setup, ζήτω που καήκαμε!  ;D

Πέραν της πλάκας δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τη γέφυρα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιοι παιδες...Χιλια ευχαριστω!!!

Κατι ακομα παιζω κατι τραγουδια των iced earth και λενε στο gp tuning Eb, για να την κουρδισω σε αυτο το κουρδισμα Eb ο δεικτης πανω στο κουρδηστηρι τι πρεπει να δειχνει? 440Hz ειναι η μεση στο κουρδηστηρι μου korg ga 30 στα ποσα πρεπει να ειναι για να ειναι Eb tuning?

Eυχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζεται να αλλαξεις το reference του κουρδηστιριου σου - απλα κουρδισε σε Eb αντι για E και παει λεγωντας. Σαν να εχεις καποταστο στο 1ο ταστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

πήγα να δοκιμασω κουρδισμα σε μισο τονο κατω και τα κανα μανταρα. :P

Τελικά αποφασισα να αλλαξω χορδες, πηρα κατι 10 αρες, εβγαλα το πισω πλαστικο, το εβαλα να κραταει τη γεφυρα στην ευθεια της, βγαζω ολες τις χορδες, περναω τις καινουργιες και μεχρι να κουρδιστουν σε standard tuning, δε φτάνουν και αρχισουν και σηκωνουν τη γέφυρα απτο τεντωμα υποθετω.Τι κάνω σε αυτη τη περίπτωση?

Υπαρχει κανεις απο θεσσαλονικη που να θελει να μου δειξει απο κοντα?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρωτηση: Απο που αγορασες την κιθαρα? Αν την αγορασες απο τον Τσελιο (μιας και λες Θεσσαλονικη και Cort) μπορεις να την πας εκει για service δωρεαν και να ζητησεις να εισαι παρων για να μαθεις πως γινεται, θα σου δειξει ο Κωστας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου