Προς το περιεχόμενο

Ο εξοπλισμός μου για ηχογραφηση (πως σας φαινεται;)


vagiosap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες, χρόνια πολλά και υγεία σε όλους.

 

Επιτέλους αξιώθηκα στα 32 να κάνω την πρώτη μου σοβαρή απόπειρα ηχογράφησης δίσκου. Θα κινηθώ σε πλαίσια prog.rock που σε περιπτώσεις θα αγγίζει τα όρια του metal. Έχω γράψει περίπου 65 λεπτά μουσικής ψιλοπρόχειρα και τώρα ξεινάει η δύσκολη δουλειά. Σκοπός μου είναι να γράψω κιθάρες, μπάσο και πλήκτρα στο σπίτι μέσω κομπιούτερ και μετά drums και φωνητικά σε studio. Μετά, θα κάνω μια προσπάθεια να το μιξάρω εγώ (αν δε τα καταφέρω θα το κάνω σε studio) και το master θα το στείλω έξω.

 

 

Ο εξοπλισμός που έχω είναι ο εξής

ΚΙΘΑΡΕΣ:ESP eclipse ii ssb ( το καμάρι μου, την άλλη εβδομάδα έρχεται από thomann)

            EPIPHONE les paul custom ( μου αρέσει αρκετά ο καθαρός ήχος της, οπότε ίσως την χρησιμοποιήσω)

ΜΠΑΣΟ: ΒC RICH (δε θυμάμαι ποιο, δεν είναι δικό μου θα μου το δώσει ένας φίλος, αλλά από όσο μου είπε είναι πολύ καλό)

ΠΛΗΚΤΡΑ: KORG M-50, Ηλ. πιάνο TECHNICS  SX-PC25

MIDI CONTROLLER: M-AUDIO OXYGEN 61

H/Y: i7 (δε θυμάμαι χαρακτηριστικά) με 8Giga μνήμη , 64Bit

ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ: LEXICON LAMBA 24bit / 48Khz που μου φτάνουν και με περισσεύουν, έχει και HiZ είσοδο για κιθάρες, μπάσο αλλά και stereo είσοδο για τα πλήκτρα

ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ: DIGITECH RP2000 (δε θα τη χρησιμοποιήσω για την ηχογράφηση, αλλά με βοηθάει για να βρω τα κατάλληλα effects απο πριν, και μάλλον θα ψάξω έναν τρόπο να ακούω μέσα από αυτήν τα καθαρά σήματα που στέλνω)

DAW: CAKEWALK SONAR 8

SOFT SYNTHS ΚΑΙ VST FX: Δεν έχω πολλά, όλα είναι free

ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ: Sony MDR-7510

 

Πως σας φαίνεται; Όπως καταλάβατε κιθάρες, μπάσα, πλήκτρα θα τα ηχογραφήσω μέσω κάρτας με ακουστικά. Ίσως μετά πάω σε studio για να βρω ήχους για τις κιθάρες και να τις περάσω μέσα από ενισχυτές, δεν ξέρω. Σίγουρα όμως θα έχω ήδη περάσει από πριν με vst τα εφφε που θέλω (delay, reverb, chorus κτλ) και μετά θα τις περάσω απο amp.

 

Μακάρι να μου πάει καλά. Οποιαδήποτε παρατήρηση από κάποιον έμπειρο, καθώς εγώ δε γνωρίζω και πολλά από αυτά, απλά ψάχνω καθημερινά στο internet, όχι μόνο αποδεκτή αλλά και ευπρόσδεκτη!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όμως θα έχω ήδη περάσει από πριν με vst τα εφφε που θέλω (delay, reverb, chorus κτλ) και μετά θα τις περάσω απο amp.

 

Αυτα τα εφε περνανε τελευταια στην αλυσιδα πριν απο τα ντραιβ.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα εφε περνανε τελευταια στην αλυσιδα πριν απο τα ντραιβ.

 

Αλήθεια;;

Γιατί εγώ το σκεφτόμουν με την λογική (λέμε τώρα  ;D ) ότι όταν παίζω με ενισχυτή, πρώτα περνάει το σήμα από πεταλιέρα και μετά από την καμπίνα.

Thanx πολύ σημαντική παρατήρηση, πιθανώς με σώζεις από μεγάλα χαϊρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ενταξει στεκει οπως το λες αλλα...

αν παιζεις με την παραμορφωση του ενισχυτη τα delay , reverb μπαινουν καλυτερα στην λουπα (αν εχεις) οποτε μετα την παραμορφωση (η' μετα στο CAKEWALK)

Αν τα πας ολα απο την πεταλιερα καντο οπως θες

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ενταξει στεκει οπως το λες αλλα...

αν παιζεις με την παραμορφωση του ενισχυτη τα delay , reverb μπαινουν καλυτερα στην λουπα (αν εχεις) οποτε μετα την παραμορφωση (η' μετα στο CAKEWALK)

Αν τα πας ολα απο την πεταλιερα καντο οπως θες

Σκέφτομαι να μην περάσω καθόλου τα σήματα μέσα από τν πεταλιέρα, γιατί από όσα έχω διαβάσει βγαίνει πολύ ξερός ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ειμαστε στην ιδια φαση ηχογραφησης

Εγω θα περασω το σημα απο το daw σε reamp-box και

1. οσα μερη ειναι με παραμορφωση θα τα γραψω κατευθειαν με οποιοδηποτε drive απο πεταλι ή του ενισχυτη (αναλογα με την περιπτωση) και αν θελω εφε θα τα βαλω μετα στο daw

2. μερικα λιγα καθαρα ή και αυτα με τον τροπο 1 ή μονο το chorus πριν τον ενισχυτη (που μπορει να ειναι δυο ενισχυτες απο την στερεο εξοδο του πεταλιου  σε στερεο εγγραφη)

 

για delay και reverb λεω να ασχοληθω μονο με του cubase ή καποια αλλα vst που παιζουν

Προσοχη στις εντασεις που θα στειλεις απο το daw στον ενισχυτη.

 

Αν υπαρχουν καποιες παρατηρησεις απο ποιο εμπειρους ασ υποθουν παρακαλω!

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικά περάσω από reamp τις κιθάρες (που είναι και το πιο πιθανό) , θα το κάνω σε studio, γιατί μόνος δεν νομίζω να ανταπεξέλθω με τίποτα. Επομένως θα το αναλάβει κάποιος γνώστης. Το θέμα είναι ότι δε θέλω οι κιθάρες να ακούγονται το ίδιο καθώς στο μυαλό μου έχω 3-4 διαφορετικούς ήχους ανά περίπτωση (θα ηχογραφήσω σε ξεχωριστά κανάλια για να μπορέσω να τους ξεδιαλύνω) και δεν νομίζω με το reamping να φτάσω σε επιθυμητό αποτέλεσμα. Αυτό είναι που με προβληματίζει.

Για τα εφφε που θα χρησιμοποίησω τουλάχιστον delay, reverb, phaser, flanger και chorus έχω σημειώσει ποια και με τι παραμετροποιήσεις τα θέλω αλλά και σε ποια μέτρα, επομένως μάλλον θα είναι σχετικά πιο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω με το reamping να φτάσω σε επιθυμητό αποτέλεσμα. Αυτό είναι που με προβληματίζει.

 

Γιατι βρε

Τοσος κοσμος το δουλευει ετσι. τι επαθε;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου