Προς το περιεχόμενο

Ο εξοπλισμός μου για ηχογραφηση (πως σας φαινεται;)


vagiosap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι βρε

Τοσος κοσμος το δουλευει ετσι. τι επαθε;

Επειδή δεν γνωρίζω την διαδικασία, στο μυαλό μου έχω ότι απλά με το reamping η κιθάρα θα ακούγεται με τον τυπικό ήχο που βγάζει ένας τυπικός ενισχυτής με παραμόρφωση (δεν έχω και πολλά λεφτά παραπάνω να διαθέσω για να βρω το κάτι παραπάνω). Στην πεταλιέρα μου έχω βρει 3-4 ήχους διαφορετικούς, που στα αυτιά μου ακούγονται ιδανικοί, και δε νομίζω να πετύχω τέτοιους ήχους με το reamping. Απλά έχω διαβάσει ότι μέσω πεταλιέρας, δε θα ακούγεται καλά η κιθάρα, ακόμα και με direct σήμα (ώστε τουλάχιστον να έπαιρνα από εκεί τα εφφε), και έτσι αποφάσισα (;;;; ) να γράψω καθαρά σήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα γραψεις καθαρα μετα εχεις την δυνατοτητα παιζοντας το κομματι να ακους και τις κιθαρες σου μεσω της πεταλιερας και να τους διορθωσεις αν δεν καθονται 100% με τα υπολοιπα οργανα. Αλλιως ειναι ο ηχος μονος του και αλλιως στην μιξη

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα γραψεις καθαρα μετα εχεις την δυνατοτητα παιζοντας το κομματι να ακους και τις κιθαρες σου μεσω της πεταλιερας και να τους διορθωσεις αν δεν καθονται 100% με τα υπολοιπα οργανα. Αλλιως ειναι ο ηχος μονος του και αλλιως στην μιξη

 

Αυτό πως μπορώ να το κάνω; Αλήθεια είμαι λίγο άσχετος με αυτά. Μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις; Δηλαδή αν μετά περάσω τα καθαρά μέσα από την πεταλιέρα και τα περάσω στον daw θα ακούγεται ωραία; Ενισχυτή δεν έχω. Επομένως όλα θα τα κάνω μέσω ακουστικών. Με ενδιαφέρει πολύ αν αυτό είναι εφικτό με καλό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω το amplitude αλλά κάνει δουλειά ή θα ακούγονται ψεύτικες οι κιθάρες; Δε θα ήταν προτιμότερο να κάνω το reamping σε studio; (πάντα από άποψη ποιότητας μιλάω) .

Μάλιστα με το amplitude θα είχα τον χρόνο και την άνεση να βρω τους ήχους που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά! Όπως αναφέρεις, πρόκειται για την πρώτη σοβαρή προσπάθειά σου. Θα συνιστούσα να βγεις από την λογική του "virtual" και να προσπαθήσεις να βρεις σοβαρούς μουσικούς που να μπορούν να σε βοηθήσουν.

Προσπάθησε να βρεις ντραμμερ και ένα καλό στούντιο να ηχογραφήσεις. Μπορείς να υπολογίσεις ορισμένα πράγματα ώστε να μην ξεφύγεις στο budget.

To πρώτο δύσκολο πράγμα είναι να βρεις ντράμμερ ικανό στο να παίξει με γκρουβ σε προηχογραφημένο υλικό. Και αν το κάνει, λογικά θα βρεθείς στην κατάσταση να ξαναγράψεις τα προηχογραφημένα πάνω στο νέο ανθρώπινο παίξιμο για να γκρουβάρουν και αυτά πάνω του. Σχετικά όλα αυτά και αναλόγως την αξία του ντράμμερ.

Το πιο "λογικό" λοιπόν είναι να παίξει στο στούντιο πάνω σε μετρονόμο αλλά να συνοδεύεται από live ¨οργανα, κατά προτίμηση από μπάσο, κιθάρα, φωνή ή ότι άλλο θέλει εκείνος. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να βρει το γκρουβ του αφού θα τον συνοδεύουν ζωντανά οι μουσικοί σε κάθε take.

Μετά μπορείς να πάρεις σπίτι σου αυτά τα takes -ακόμη και από τα Live συνοδευτικά όργανα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν αργότερα με reamp αν είναι γραμμένα connect- και να τα δουλέψεις με μπάσο και κιθάρες (connect) μέχρι να βρεις καλά takes στο σπίτι όπου μετά τα κάνεις reamp στο στούντιο και τέλος βάζεις και τα φωνητικά σου!

Είναι πολύ σημαντικό να έχεις τα τύμπανα πρώτα και να τα έχεις μετά στο σπίτι σου προσθέτοντας μπάσο και κιθάρες, παρά να βάλεις τον ντράμμερ να περάσει τύμπανα τελευταίος πάνω σε υλικό που έχει ηχογραφηθεί πάνω σε grid!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα haryy,

έχεις δίκαιο σε αυτά που γράφεις. Ουσιαστικά drums θα παίξει ο αδερφός μου ο οποίος έχει φέρει τα ηλεκτρονικά drums σπίτι μου οπότε έχουμε βγάλει μαζί τα grooves στο μεγαλύτερο ποσοστό των θεμάτων. Αυτό φυσικά θα μου πεις εν τέλει δεν θα μου λύσει σίγουρα το θέμα που ανέφερες.

Απλά θέλω πρώτα να ηχογραφήσω κιθάρες, μπάσα πλήκτρα γιατί παίζει να κάνω κάποιες ψιλοαλλαγές (όχι τίποτα ιδιαίτερο) σε κάποια μέτρα ή σε κάποια θέματα, οπότε δε θέλω να έχω από πριν τα drums. Τώρα αν δεν γκρουβάρει σε σημεία, πραγματικά από τη στιγμή που θα έχω την άνεση χώρου, χρόνου στο σπίτι μου δεν με πειράζει να ξαναηχογραφήσω τα σημεία που πρέπει. Εξάλλου όσον αφορά τις παραμετροποιήσεις στους ήχους κτλ, τα αναγράφω με την κάθε λεπτομέρεια σε excel ανά κομμάτι και ανά κανάλι, επομένως δε θα μου φάει χρόνο αυτό παρά μόνο η επαναηχογράφησή του.

 

Τώρα όμως προέκυψε και άλλο ένα σημαντικό πρόβλημα. Τώρα που γράφω σε υψηλές εντάσεις παρατήρησα ότι η lexicon lambda, όταν ηχογραφώ στο sonar, ηχογραφεί σε χαμηλή ένταση και τον μετρονόμο. Επίσης, όταν πάω να γράψω δεύτερο κανάλι εκτός από τον μετρονόμο ηχογραφεί και αυτό που ακούγεται στο πρώτο κανάλι. Εχτές προσπαθούσα 4 ώρες να αντιμετωπίσω το πρόβλημα και δεν μπόρεσα με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη γράφεις τον μετρονόμο, πάνε στην κάρτα ήχου και γύρνα το κουμπί Monitor Mix όσο γίνεται πιο πολύ προς τα αριστερά.Direct σημαίνει πως ηχογραφείς από εξωτερική πηγή,όσο το γυρνάς δεξιά προς το playback θα ηχογραφούνται και οι ήχοι που παίζει το pc εκείνη την στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη γράφεις τον μετρονόμο, πάνε στην κάρτα ήχου και γύρνα το κουμπί Monitor Mix όσο γίνεται πιο πολύ προς τα αριστερά.Direct σημαίνει πως ηχογραφείς από εξωτερική πηγή,όσο το γυρνάς δεξιά προς το playback θα ηχογραφούνται και οι ήχοι που παίζει το pc εκείνη την στιγμή.

 

Νομίζω ότι αυτό το knob έχει να κάνει με τις εντάσεις που ακούς μόνο και δεν έπιδρά στις εντάσεις της ηχογράφησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως έχεις ακουστικά που κάνουν διαρροή τον μετρονόμο στα μικρόφωνα? Θέλεις ακουστικά κλειστού τύπου με καλή ηχομόνωση ειδικά όταν ακούς δυνατά. π.χ, http://www.zzounds.com/productreview--VICSIH1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου