Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση περι δασκαλου κιθαρας


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες ! σκεφτομαι να ξεκινησω μαθηματα κιθαρας...  

 

αυτο που με ενδιαφερει να μαθω ειναι να αυτοσχεδιαζω ... το θεμα ειναι , αξιζει να δινω 70-90 ευρω το μηνα για ιδιαιτερα? θα με βαλει ο δασκαλος σε ενα "καλυτερο τροπο σκεψης " κτλ?

 

 

αν καθισω και ψαξω να βρω ολα τα Modes π.χ. και δουλεψω πανω σε backing tracks θα ειναι εξισου  ικανοποιητικο ?

 

 

παιζω 4 χρονια

 

 

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Εγώ το μονο που μπορω να σου πω με σιγουριά (έχοντας καταπιαστεί με πολλά πράγματα μόνος μου) είναι το εξής:

Ο, τι σου πει ένας δάσκαλος (για όποιο αντικείμενο) σε μια ώρα,  θα το ανακαλύψεις μόνος σου σε ενα (ίσως και παραπάνω) μήνα .

Τώρα,  αν τα 70-90 euro είναι πολλά ή λιγα, η τσέπη σου -και μόνον-το ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι ενας δασκαλος χρειαζεται για τα πρωτα δυο τρια χρονια μεχρι να παρεις τα χαμπαρια σου .Μετα , αν εισαι μεθοδικος και ξερεις που θες να πας με το οργανο ,μπορεις να ασχοληθεις και μονο σου .Ενας δασκαλος θα σου δειξει γενικα για το οργανο ,τα απαραιτητα για να μπορεις να σταθεις,δε θα σε κανει ομως καλο κιθαριστα.Αυτο ερχεται με την προσωπικη ενασχοληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θεωρητικά κλπ πες ότι θα τα βρεις στα βιβλία...

 

Ο δάσκαλος όμως θα σε βοηθήσει στη φυσική τεχνική. Θα σου βάλει σωστά τα χέρια και θα σου κάνει τη διαφορά μεταξύ πρακτικού μουσικού και μουσικού-μαθητή. Όταν κάνεις κάποια μαθήματα (δεν εννοώ δυο και τρία...) και κάτσεις πλάι στον ... παλιό σου εαυτό (δηλαδή κάποιον που μαθαίνει μόνος του κιθάρα) θα καταλάβεις ότι ήταν σωστή η απόφασή σου - υπό την προϋπόθεση ότι θα έχεις καλό δάσκαλο (ό,τι και αν σημαίνει αυτό - ξέρεις, ο δάσκαλος στο ιδιαίτερο θέλει και "χημεία") και βέβαια ότι μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα (το μη καλλιτεχνικό κομμάτι της συζήτησης... )

 

Καλή αρχή.

 

ΥΓ Α, το πιο σπουδαίο. Δάσκαλος + μελέτη. Δάσκαλος χωρίς μελέτη είναι δάσκαλος χωρίς... εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει που εχω δωσει σημασια αυτο το καιρο ειναι στο copy paste (να το πω ετσι) , μαθαινω τραγουδια δηλαδη... επισης διαφορες ασκησεις, τεχνικες κτλ... με αυτοσχεδιασμο ομως δεν εχω ασχοληθει καθολου...

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, αν εισαι μεθοδικος και ξερεις που θες να πας με το οργανο ,μπορεις να ασχοληθεις και μονο σου .Ενας δασκαλος θα σου δειξει γενικα για το οργανο ,τα απαραιτητα για να μπορεις να σταθεις,δε θα σε κανει ομως καλο κιθαριστα.Αυτο ερχεται με την προσωπικη ενασχοληση

 

δηλαδη αρκει να μαθω τις κλιμακες-συγχορδιες-Modes Κτλ και να λιωσω σε backing track...

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα καλή δύναμη στο εγχείρημα ό,τι και να διαλέξεις(μόνος ή με δάσκαλο).Μου γεννήθηκε όμως μια απορία απ'τα γραφόμενα.Καλοπροαίρετα το λέω.Παίζεις 4 χρόνια και δεν ξέρεις τις κλίμακες?

Προσωπικά πιστεύω ότι σαν αρχή στον αυτοσχεδιασμό βοηθά πολύ το μονόχορδο.Αυτοσχεδιασμός με το ανάλογο backing track μιας κλίμακας σε μια χορδή μαθαίνοντας τι νότες πατάς την κάθε φορά.Εμένα πχ με βοήθησε πολύ στη C major το συγκεκριμένο track.

 

 

:)

 

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι δάσκαλος αλλά η ιστορία με έχει διδάξει ότι χρειάζεσαι δάσκαλο στην αρχή για να αποφύγεις λάθη που θα σου είναι δύσκολο να ξεφορτωθείς αργότερα .

 

Ίσως ήδη να κάνεις τα πράγματα με τον λάθος τρόπο, πράγμα που μπορεί σε κάποιες συνθήκες να οδηγήσει ακόμα και σε τενοντίτιδα (το έχω πάθει).

 

Πολλά πράγματα μπορείς να βρεις στο δίκτυο αλλά δεν γνωρίζεις την σειρά που πρέπει να ακολουθήσεις .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου