Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση περι δασκαλου κιθαρας


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σπάστηκα.

 

Λυπάμαι ειλικρινά, δεν ήταν στις προθέσεις μου, ειδικά για μια κυρία, απλά δεν ήξερα, δεν ρώτησα και τη πάτησα. Πλην όμως δεν μετανοώ, καθότι τρολ.

 Καλό βράδυ, απέχουμε γύρω στα 1000 χλμ, για να σκεφτώ................  :D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

magna ωραιο αυτο με το μονοχορδο... οχι δεν ξερω κλιμακες.. το μονο που ξερω ειναι ολες οι θεσεις τις πεντατονικης... τα υπολοιπα πατηματα που κανω , ειναι απο το αυτι, εαν μου καθεται καλα το κραταω.. κατα καιρους ξεκινησα να μαθω διαφορα Modes (mixolydian Κτλ) , μαθαινα τη πρωτη θεση και μετα απο μερες το αφηνα κ το ξεχναγα...   

 

 

Μάλλον πρέπει να ασχοληθείς λίγο και με θεωρία...Πώς βγαίνουν οι κλίμακες,τόνοι,ημιτόνια,διαστήματα κλπ.Περιοριστικό ακούγεται αυτό με το αυτί γιατί υπάρχουν πράγματα στα οποία δεν είναι εξοικειωμένο το αυτί που όμως ταιριάζουν απίθανα!

 

 

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως μετά από 4 χρόνια ενασχόλησης (και ανάλογης προόδου) ο δάσκαλος δεν έχει πάρα πολλά να σου προσφέρει,  οπότε η εξέλιξή σου ειδικά στο θέμα του αυτοσχεδιασμού θα έλθει κυρίως από τη δικιά σου εντατική και συστηματική μελέτη και "ψάξιμο", τόσο σε θεωρία όσο και σε εξάσκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι ειλικρινά, δεν ήταν στις προθέσεις μου, ειδικά για μια κυρία, απλά δεν ήξερα, δεν ρώτησα και τη πάτησα. Πλην όμως δεν μετανοώ, καθότι τρολ.

 Καλό βράδυ, απέχουμε γύρω στα 1000 χλμ, για να σκεφτώ................  :D

 

Σχωρεμένος!Σε ξέρω για τρολ αλλά σε έχω δει να ξεφεύγεις κιόλας οπότε ούτε εγώ μετανοιώνω.Καλό βραδυ κι από μένα.

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου OP καλά όλα αυτά για κλίμακες, μονόχορδα, κλπ.

 

Όμως ο αυτοσχεδιασμός είναι άλλη ιστορία.

 

Αυτά είναι τα εργαλεία.

 

Τι να τα κάνεις όμως αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις?

Να τα κάνεις να "δουλέψουν" για σένα?

 

Ένας καλός δάσκαλος θα σε καθοδηγήσει στον τρόπο αντίληψης των ήχων, και στο πώς μπορεί αυτή η αντίληψη να μετουσιωθεί από σένα σε έκφραση.

 

Θα σου μάθει να ακούς τον εαυτό σου μέσα από ηχοχρώματα και να τον εκφράζεις όπως θέλεις.

 

Πολλοί ξέρουν αρπέτζιος και κλίμακες και , και .... (και λιώνουν την ταστιέρα), αλλά τους είναι πάρα πολύ δύσκολο να παίξουν κάτι (από το πουθενά, ή από μέσα τους) που να βγάζει κάτι εσωτερικό, πραγματικά δικό τους, και να το επικοινωνήσουν.

 

Τα εργαλεία είναι πάντα εργαλεία, αλλά το πώς τα χρησιμοποιεί ο καθένας είναι αυτό που κάνει την διαφορά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο, τι σου πει ένας δάσκαλος (για όποιο αντικείμενο) σε μια ώρα,  θα το ανακαλύψεις μόνος σου σε ενα (ίσως και παραπάνω) μήνα .

μπορει ποτέ, ή μπορει ενας δασκαλος να μην ξερει ή να μην θελει να σου μαθει τιποτα παραπανω απο τα τυπικα, απο οσα δηλαδη μπορεις να μαθεις διαβαζοντας μονος σου, και μια που θελεις να ‘’’’‘’αυτοσχεδιαζεις’’’’’’ τα υπολοιπα θα πρεπει να τα εφευρεις ετσι και αλλως μονος σου   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μπορει ποτέ, ή μπορει ενας δασκαλος να μην ξερει ή να μην θελει να σου μαθει τιποτα παραπανω απο τα τυπικα, απο οσα δηλαδη μπορεις να μαθεις διαβαζοντας μονος σου, και μια που θελεις να ‘’’’‘’αυτοσχεδιαζεις’’’’’’ τα υπολοιπα θα πρεπει να τα εφευρεις ετσι και αλλως μονος σου   

 

 

Μιλούσα για τον μέσο συνετό δάσκαλο και τον μέσο συνετό μαθητή. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου OP καλά όλα αυτά για κλίμακες, μονόχορδα, κλπ.

 

Όμως ο αυτοσχεδιασμός είναι άλλη ιστορία.

 

Αυτά είναι τα εργαλεία.

 

Τι να τα κάνεις όμως αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις?

Να τα κάνεις να "δουλέψουν" για σένα?

 

Ένας καλός δάσκαλος θα σε καθοδηγήσει στον τρόπο αντίληψης των ήχων, και στο πώς μπορεί αυτή η αντίληψη να μετουσιωθεί από σένα σε έκφραση.

 

Θα σου μάθει να ακούς τον εαυτό σου μέσα από ηχοχρώματα και να τον εκφράζεις όπως θέλεις.

 

Πολλοί ξέρουν αρπέτζιος και κλίμακες και , και .... (και λιώνουν την ταστιέρα), αλλά τους είναι πάρα πολύ δύσκολο να παίξουν κάτι (από το πουθενά, ή από μέσα τους) που να βγάζει κάτι εσωτερικό, πραγματικά δικό τους, και να το επικοινωνήσουν.

 

Τα εργαλεία είναι πάντα εργαλεία, αλλά το πώς τα χρησιμοποιεί ο καθένας είναι αυτό που κάνει την διαφορά.

 

Μεγάλη αλήθεια!Άλλοι τα καταφέρνουν, άλλοι όχι και σπάνια ακούς σόλο που να σε παρασέρνει,ακόμα κι από δάσκαλο...

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλούσα για τον μέσο συνετό δάσκαλο και τον μέσο συνετό μαθητή. ;D ;D

καταλαβα τι λες... απλα πηρα αυτο που εγραψες σαν αφορμη για να γραψω αυτο που σκεφτομουν…
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου OP καλά όλα αυτά για κλίμακες, μονόχορδα, κλπ.

 

Όμως ο αυτοσχεδιασμός είναι άλλη ιστορία.

 

Αυτά είναι τα εργαλεία.

 

Τι να τα κάνεις όμως αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις?

Να τα κάνεις να "δουλέψουν" για σένα?

 

Ένας καλός δάσκαλος θα σε καθοδηγήσει στον τρόπο αντίληψης των ήχων, και στο πώς μπορεί αυτή η αντίληψη να μετουσιωθεί από σένα σε έκφραση.

 

Θα σου μάθει να ακούς τον εαυτό σου μέσα από ηχοχρώματα και να τον εκφράζεις όπως θέλεις.

 

Πολλοί ξέρουν αρπέτζιος και κλίμακες και , και .... (και λιώνουν την ταστιέρα), αλλά τους είναι πάρα πολύ δύσκολο να παίξουν κάτι (από το πουθενά, ή από μέσα τους) που να βγάζει κάτι εσωτερικό, πραγματικά δικό τους, και να το επικοινωνήσουν.

 

Τα εργαλεία είναι πάντα εργαλεία, αλλά το πώς τα χρησιμοποιεί ο καθένας είναι αυτό που κάνει την διαφορά.

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με τα λόγια σου αγαπητέ. ;)

Respect! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου