Προς το περιεχόμενο

Διαμορφωση rehearsal studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συναδελφοι!

 

Θα θελα την γνώμη όσων γνωριζουν περι ηχομονωσης.. Συγκεκριμενα εχω εναν χωρο γυρω στα 18 τετραγωνικά τον οποιο θελω να μονωσω προκειμενου να μπορω να προβαρω ειτε μονος ειτε με μπαντα.. Το καλο ειναι οτι ο χωρος αυτος οπως και το υπολοιπο σπιτι ειναι ακομα οικοδομη.. Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

- Πως μονωνεται ενας χωρος; (τι υλικα χρειαζονται, με ποια διαταξη τοποθετουνται)

- Εχω ακουστα περι ηχομονωσης και ηχοαπορροφησης. Οποιος ξερει κατι πανω σ'αυτο παρακαλω πολυ να με πληροφορησει

- Εχοντας ρωτησει καποιους γνωστες του θεματος, απολυτη ηχομονωση δεν ειναι μια ευκολη υποθεση και ειναι ενα ζητημα που απαιτει μελετη απο ειδικο. Παρολ'αυτα απ οσο γνωριζω το να συμβουλευτεις εναν ειδικο δν ενδεικνυται καθως μονο και μονο απ την συγκεκριμενη μελετη και μονο του εκαστοτε χωρου ζητουν ενα καρο λεφτα..

 

Εν ολιγοις εγω θελω να παρω σωστες αποφασεις πρωτου δρασω, να πετυχω το καλυτερο αποτελεσμα βασει του budget που μπορω να διαθεσω και μια ενημερωσει απο τον καθεναν σας εφοσον γνωριζετε κατι περι του θεματος αφου εγω τωρα αρχιζω και μπαινω σ' αυτα τα χωραφια!

 

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ψαξε στο recording &PA :3-11-2011 /σχεδια ιδιοκατασκευης για χωρο μελετης &προβας .Το θεμα εχει και κατασκευες απο αλλους συμφορουμιτες .Αν εχεις αποριες εδω ειμαστε (μονο μην βιαζεσαι  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συναδελφοι!

 

Θα θελα την γνώμη όσων γνωριζουν περι ηχομονωσης.. Συγκεκριμενα εχω εναν χωρο γυρω στα 18 τετραγωνικά τον οποιο θελω να μονωσω προκειμενου να μπορω να προβαρω ειτε μονος ειτε με μπαντα.. Το καλο ειναι οτι ο χωρος αυτος οπως και το υπολοιπο σπιτι ειναι ακομα οικοδομη.. Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

- Πως μονωνεται ενας χωρος; (τι υλικα χρειαζονται, με ποια διαταξη τοποθετουνται)

- Εχω ακουστα περι ηχομονωσης και ηχοαπορροφησης. Οποιος ξερει κατι πανω σ'αυτο παρακαλω πολυ να με πληροφορησει

- Εχοντας ρωτησει καποιους γνωστες του θεματος, απολυτη ηχομονωση δεν ειναι μια ευκολη υποθεση και ειναι ενα ζητημα που απαιτει μελετη απο ειδικο. Παρολ'αυτα απ οσο γνωριζω το να συμβουλευτεις εναν ειδικο δν ενδεικνυται καθως μονο και μονο απ την συγκεκριμενη μελετη και μονο του εκαστοτε χωρου ζητουν ενα καρο λεφτα..

 

Εν ολιγοις εγω θελω να παρω σωστες αποφασεις πρωτου δρασω, να πετυχω το καλυτερο αποτελεσμα βασει του budget που μπορω να διαθεσω και μια ενημερωσει απο τον καθεναν σας εφοσον γνωριζετε κατι περι του θεματος αφου εγω τωρα αρχιζω και μπαινω σ' αυτα τα χωραφια!

 

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

Τα 18 τετραγωνικα ειναι λιγα απο αποψη ωφελιμου χωρου και απο αποψη ακουστικης (ειδικα για ντραμς). Το budget σου θα καθορισει εαν αξιζει η οχι να προσπαθησεις να κανεις καποια κατασκευη, αλλα τα αποτελεσματα ειναι αμφιβολα εαν δεν επιληφθει την κατασκευη καποιος μηχανικος ακουστικης.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

euxaristw periklh! me mia proxeiri matia pou eriksa eida oti ekanes mpoliki douleia.. auto stin praksi ti apotelesmata exei apo apopsi hxomonwsis??

 

Γραφε Ελληνικα για τι δεν επιτρεπεται ασε που κουραζει .Διαβασε προσεκτικα τισ απαντησεις που δινω και τις παρατηρησεις των αλλων παιδιων απο το φορουμ.Σον ιδιο τομεα εχουν κι'αλλοι ανεβασει δουλειες τους με πιο επαγγελματικη κατασκευη & μελετη. Για το δικο μου που μπορω να μιλησω ειναι οντως μικρος ο Χωρος (11 τετρ.μετρα περιπου )  αλλα  για τον λογο και την χρηση που τον ειχα φτιαξει  ειχε ικανοποιητικα αποτελεσματα.Τωρα που δεν το χρησιμοποιω για τιποτα απο τα δυο αυτα ειναι ευκαιρια να τον αναβαθμισω σε ορισμενα σημεια αλλα δεν υπαρχει η ορεξη και το χρημα .Αυτο που περιγραφω στα σχεδια κοστισε το 2004 νομιζω 600-700 ευρω υλικα και την προσωπικη μου δουλεια .Απο τοτε μεχρι τωρα οι τιμες εχουν αλλαξει .Εξαρταται λοιπον απο πολλους παραγοντες τι θα σου κοστισει και τι αποτελεσμα θα εχεις.Προσφατα συμφορουμιτης εφτιαξε με επαγγελματικο τροπο παρομοιο χωρο μονο για τυμπανα και εδωσε πανω απο 6000 ευρω.Ψαξε το καλα και με υπομονη .Αυτα . ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου