Προς το περιεχόμενο

Allen & Heath ZED-10 usb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ !

να μπω κατευθείαν στην θέμα, σκέφτομαι να πάρω την Allen & Heath ZED-10 usb ο λόγος είναι οτι θέλω να έχω περισσότερα κανάλια και να συνδέσω κάνα mini disc, cd player και ταυτόχρονα να το χρησιμοποιώ για να ηχογραφώ κατευθείαν στο pc, τωρα εχω την saffire6usb και απλά θέλω να κάνω την αλλαγή με την Allen & Heath ZED-10 usb.

Η ερώτηση τώρα, να προχωρήσω στην αντικατάσταση της saffire6Usb με την Allen & Heath ZED-10 usb? ορ νοτ?

επίσης, αντιλαμβάνομαι οτι όντως δεν ειναι ενα "καθαρό" audio interface άπλα κάνει και αυτή την δουλειά, με latency, noise και παρεμφερή θέματα υπάρχει κάποιο ζήτημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και να ζητήσω συγνώμη εαν είναι σε λάθος τοπικ το θέμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα mixer με audio interface θα σου προσφερει εγγραφη τοσων καναλιων οσο οι εισοδοι του(συνηθως). Αν συνδεσεις ειτε το allen n heath ειτε καποιο  καλο αναλογικο μικτη στην καρτα ηχου σου τοτε τα καναλια που θα εχεις ειναι οσα του ηδη υπαρχοντος audio interface(saffire).Οποτε πρωτα αποφασιζεις ποσα καναλια θες να ειναι αποθηκευμενα στο daw σου και επειτα αποφασιζεις για την ποιοτητα ενος ενδεχομενου μικτη. Παντως η allen n heath ειναι εγγυηση. Και για soundcraft εχω ακουσει καλα σχολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ για την απάντηση Σταθη, εννοείτε βέβαια οτι οσα τα ινπουτ τοσα και τα κανάλια... εγω κρατάω αυτο που ειπες σχετικά με το οτι ειναι εγγύηση η Allen n Heath.

και προφανώς θα προχωρήσω στην αγορά της !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθε εταιρια ενδεχομενως να βγαζει τον δικο της ηχο,καλο θα ειναι να τσεκαρεις και κατι αντιστοιχο στα λεφτα του.Ανεφερα αυτο για την allen n heath γιατι εχω δουλεψει με το xone 22 και ο ηχος του ηταν πεντακαθαρος και ευκρινεστατος,με τα 62 και 92 παιζουν dj's που φιγουραρουν στις πρωτες θεσεις του top 100 παγκοσμιως,αλλα υπαρχουν σιγουρα κ αλλες εταιριες για τις οποιες δεν γνωριζω πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα mixer με audio interface θα σου προσφερει εγγραφη τοσων καναλιων οσο οι εισοδοι του(συνηθως)

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση Σταθη, εννοείτε βέβαια οτι οσα τα ινπουτ τοσα και τα κανάλια...

 

Δεν ισχύει, το ZED 10 όπως και τα περισσότερα mixer με usb audio προσφέρουν τη δυνατότητα στέρεο ηχογράφησης στο pc. Δηλαδή δυο κανάλια ταυτόχρονα, όσα σου προσφέρει τώρα και η saffire. Εγώ δεν θα αγόραζα το ZED 10 για να το χρησιμοποιώ σαν USB Audio Interface πάντως. Πρόταση μου είναι να πάρεις μια πολυκάναλη κάρτα ήχου.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει, το ZED 10 όπως και τα περισσότερα mixer με usb audio προσφέρουν τη δυνατότητα στέρεο ηχογράφησης στο pc. Δηλαδή δυο κανάλια ταυτόχρονα, όσα σου προσφέρει τώρα και η saffire. Εγώ δεν θα αγόραζα το ZED 10 για να το χρησιμοποιώ σαν USB Audio Interface πάντως. Πρόταση μου είναι να πάρεις μια πολυκάναλη κάρτα ήχου.

Έχεις απόλυτο δίκιο ! και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, το θεμα ειναι οτι με το συγκεκριμένο μιξερ εχω οτι μου προσφερει η saffire + τα εξτρα καναλια για να συνδέσω mini disc,cd player, mp3 + την φορητοτητα για μια προβουλα ενα liveακι .

Σας ευχαριστω και παλι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου