Προς το περιεχόμενο

Απορίες για διακόπτες πλήκτρων και σχετικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Korg M1 και κάποια από τα κουμπιά στην επιφάνεια ψιλοκολλάνε ενώ το νούμερο μηδέν για να δουλέψει πρέπει να κάτσει ελέφαντας επάνω του! Ξέρω ότι πρέπει να αλλαχτούν τα διακοπτάκια τους. Η ερώτηση είναι εάν πρέπει οπωσδήποτε να αλλαχτούν με επίσημα από τη μαμά εταιρία του πλήκτρου, διακοπτάκια ή αν θα δουλέψουν και μή επίσημα. Φυσικά ξέρω ότι θα πρέπει τα διακοπτάκια που θα μπούνε να έχουν το ίδιο μέγεθος με τα προυπάρχοντα. Και ξέρω ότι τέτοια μπορώ να βρώ με πολύ φτηνές τιμές όπως και ξέρω με ποιά διαδικασία πρέπει να αλλαχτούνε.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα λειτουργήσουν τα μή επίσημα ή άν πρέπει οπωσδήποτε να βάλουμε επίσημα τα οποία κοστίζουν τα μαλλιοκέφαλα μας και άντε να τα βρείς...

Βασικά ξεράδια ξέρω, απλώς λέω ότι ξέρω για να μου πείτε αν αυτά που ξέρω ισχύουν  ;D

Και κάτι ακόμα. Γίνεται το τροφοδοτικό ενός παλιού σύνθ όπως του Μ1 να αλλαχτεί με τροφοδοτικό όχι επίσημο, ενός άλλου σύνθ ή ακόμα κάποιου άλλου ηλεκτρονικού εργαλείου σε περίπτωση που το δικό του τα τινάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Korg M1 και κάποια από τα κουμπιά στην επιφάνεια ψιλοκολλάνε ενώ το νούμερο μηδέν για να δουλέψει πρέπει να κάτσει ελέφαντας επάνω του! Ξέρω ότι πρέπει να αλλαχτούν τα διακοπτάκια τους. Η ερώτηση είναι εάν πρέπει οπωσδήποτε να αλλαχτούν με επίσημα από τη μαμά εταιρία του πλήκτρου, διακοπτάκια ή αν θα δουλέψουν και μή επίσημα. Φυσικά ξέρω ότι θα πρέπει τα διακοπτάκια που θα μπούνε να έχουν το ίδιο μέγεθος με τα προυπάρχοντα. Και ξέρω ότι τέτοια μπορώ να βρώ με πολύ φτηνές τιμές όπως και ξέρω με ποιά διαδικασία πρέπει να αλλαχτούνε.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα λειτουργήσουν τα μή επίσημα ή άν πρέπει οπωσδήποτε να βάλουμε επίσημα τα οποία κοστίζουν τα μαλλιοκέφαλα μας και άντε να τα βρείς...

Βασικά ξεράδια ξέρω, απλώς λέω ότι ξέρω για να μου πείτε αν αυτά που ξέρω ισχύουν  

Ισχυουν, αυτο που ψαχνειs λεγεται tactile switch. Αν θυμαμαι καλα ειναι με τεσσερα ποδαρακια και εχει 6mm υψος. Δεν κοστιζουν πανω απο 20 λεπτα το ενα.

Μετριας ποιοτητας tacts  κανουν ενα δυνατο "κλανγκ" οταν πατιουνται, οποτε αν εχεις να επιλεξεις, προτιμησε τα πιο αθορυβα.

Και κάτι ακόμα. Γίνεται το τροφοδοτικό ενός παλιού σύνθ όπως του Μ1 να αλλαχτεί με τροφοδοτικό όχι επίσημο, ενός άλλου σύνθ ή ακόμα κάποιου άλλου ηλεκτρονικού εργαλείου σε περίπτωση που το δικό του τα τινάξει;

Φυσικα, αρκει να εχει τις ιδιες ή καλυτερες προδιαγραφες. Θα χρειαστει σιγουρα να κανεις καμια πατεντα για να το προσαρμοσεις στην θεση που ηταν το παλιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου