Προς το περιεχόμενο

Ασχετος με το θεμα..Δοξαρι για κοντραμπασσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο Noiz.

Ερώτηση : που μπορώ να βρω ένα καλό δοξάρι για κοντραμπάσο,τι να προσέξω κτλ

 

Θα δώσω μέχρι 250 κ θα ήθελα να το πάρω καινούριο.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα να μου προτείνει?

 

(δεν ειμαι μπασιστας κ δε γνωρίζω κατι γι αυτα τα θέματα.Ειμαι Αθηνα.)

 

 

(Το ξαναποσταρω γιατι το εβαλα σε λαθος μερος του φορουμ)

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,δυστυχως στην ελλαδα δεν υπαρχει ποικιλια (ουτε) στα δοξαρια για κοντραμπασο.επειδη ειμαι επαγγελματιας μουσικος κ εχω σπουδασει το συγκεκριμενο οργανο θα σου προτεινα καποιο τοξο κινεζικης κατασκευης.ναι,το λεω  με πληρη συνειδηση.δεν το πιστευα..! αγορασα ενα πριν 4-5 χρονια κ ειναι αψογο στη συμπεριφορα του μεχρι σημερα αλλα κ στον ηχο του.καλη κατασκευη κ πολυ καλος ηχος.τιμη απο 80 μεχρι 120 ευρω.....!!! σκεψου οτι για να αλλαξεις τριχες σε ενα τοξο χρειαζεται γυρω στο 70αρι.στη θεσσαλονικη κατα καιρους φερνουν δοξαρια (αναλογα φυσικα με το αν υπαρχει ζητηση...) κ μπορεις να δοκιμασεις κ να επιλεξεις ανετα απο μεγαλο αριθμο διαθεσιμων δοξαριων.

τωρα το τι θα προσεξεις...,να σου κατσει στο χερι κ στο αυτι.μπορει να εχει το βαρος του μπροστα 'η στη βαση του.αυτο θα το κρινεις εσυ (προτεινω ελαφρυ στη μυτη).να "συμμετεχει" κ το ξυλο στη παραγωγη του ηχου του οργανου (αυτο θελει εμπειρια να το ξεχωρισεις..) κ φυσικα να ειναι ισιο....

αν ησουν θεσσαλονικη θα μπορουσα να σε βοηθησω περισσοτερο.στη διαθεση σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.

Αρα μου λες να μη κοιταξω κατι ακριβότερο (κ περισσότερο επώνυμο ) απο οτι καταλαβα γιατι προφανως δεν αξιζει τον κοπο?

 

 

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για το link.οπως ομως γραφω με ενδιαφερει να μαθω τι πρεπει να προσεξω σε μια τετοια αγορα,μιας κ δεν εχω ιδεα απο το αντικείμενο,για να μην μπω στην λογική του "οτι δίνεις,αυτο παιρνεις".

Δεν θα το χρησιμοποιήσω εγω αλλα καποιος που ειναι επαγγελματιας στο συγκεκριμένο οργανο (κ σε κανα δυο άλλα τωρα που τα λεμε  ;D)

 

Αρα θελω να ξερω,οσο ειναι δυνατον,τι πρεπει να προσεξω για να μην παει τσαμπα,μιας κ αυτος που θα το πιασει γνωριζει το αντικείμενο αλλα εγω οχι...

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για το link.οπως ομως γραφω με ενδιαφερει να μαθω τι πρεπει να προσεξω σε μια τετοια αγορα,μιας κ δεν εχω ιδεα απο το αντικείμενο,για να μην μπω στην λογική του "οτι δίνεις,αυτο παιρνεις".

Δεν θα το χρησιμοποιήσω εγω αλλα καποιος που ειναι επαγγελματιας στο συγκεκριμένο οργανο (κ σε κανα δυο άλλα τωρα που τα λεμε  ;D)

 

Αρα θελω να ξερω,οσο ειναι δυνατον,τι πρεπει να προσεξω για να μην παει τσαμπα,μιας κ αυτος που θα το πιασει γνωριζει το αντικείμενο αλλα εγω οχι...

γαλλικό ή γερμανικό πιάσιμο.τιμές απο 100 ευρω ως 3000-4000ευρω

εκεί ειναι καλοί άνθρωποι , θα σου πουν οτι θες να μάθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μου προτείνεις το συγκεκριμένο μαγαζι για την αγορα μου,μιας κ θα με βοηθήσουν αυτοι.(προφανώς εχεις εμπιστοσύνη ;) )

ευχαριστώ μαν.

Οταν λες γερμανικό ή γαλλικό πιάσιμο?

(εχω δει πως το πιάνει αλλα δεν εχω ιδέα τι εννοεις με αυτο,χιχιχιχιχι)

 

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα οτι δινω παιρνω αν καταλαβα καλα ειναι η αποψη σου?

Οκ,θα περιμενω αμα ειναι ετσι λιγο να παρω κατι ακριβότερο.

 

 

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι δεν αξιζει τον κοπο να αγορασει καποιος επωνυμο κ κατα συνεπεια ακριβο δοξαρι.αν καταλαβα καλα εισαι αρχαριος.προτεινω ενα δοξαρι το οποιο για αρχη (και οχι μονο...) θα κανει τη δουλεια του κ εσυ θα δεις αν μπορεις να το "αντεξεις".συμφωνω με τον theod,αλλα εισαι αρχαριος κ νομιζω οτι σ'αυτο το επιπεδο δεν αξιζει στους καιρους μας κατι ακριβο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου