Προς το περιεχόμενο

MINI αφιερωμα σε ενα πραγματι μεγαλο γκρουπ :DEEP PURPLE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...σαν 6χρονος δεν αντεχα τις στριγγλιες...

;D

Ακριβως οπως και γω, πανω κατω στην ιδια ηλικια που λες ακουγα απο το LP του αδερφου μου το Child In Time και στο σημειο που αρχιζε ο Gillan να ουρλιαζει επιανα την βελονα και την πηγαινα πιο κατω. :P Το κομματι μου αρεσε υπερβολικα, ο ηχος του Hammond απο τοτε μου εκανε ενα ιδιαιτερο "κλικ", αλλα αυτη η φωνη ηταν ακομα "too much" για τ'αυτια μου. ;D

 

Ακομα δυο κομματια παρακατω, απο το ιδιο αλμπουμ αλλα το ενα παιγμενο live.

Το πρωτο ειναι το "This Time Around" απο το live "On The Wings Of A Russian Foxbat" ηχογραφημενο στις αρχες του 1976, λιγο πριν την διαλυση της μπαντας.

Το δευτερο ειναι το "You Keep On Moving" απο το αλμπουμ "Come Taste The Band" του 1975.

Δυο φανταστικες συνθεσεις απο τη Mark IV lineup της μπαντας, ή αλλιως απο τους Coverdale/Bolin/Lord/Hughes/Paice.

 

 

Εdit:

Με προλαβε ο Fusiongtr με το "You Keep On Moving". ;)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Waterfall :συγνωμη αφεντικο δεν θα το ξανακανω  8) 8)

Ετσι πρεπει ρε παιδια βαζω μπροστα την μηχανη και μετα τρεχετε ολοι για βενζινα  ::)(ποσταρετε ,ποσταρετε !!!) Αυτο ειναι και το λογικο να ανεβασει ο καθενας αυτα που του αρεσουν απο το εκαστοτε group .Ευγε σε ολους σας!!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Ολοι είμαστε πιο ''δεμένοι'' με κάποιον δίσκο ενός αγαπημένου συγκροτήματος για λόγους που έχουν να κάνουν πέρα από το μουσικό περιεχόμενο.

 

  Εμενα οι δίσκοι αυτοί είναι το ''Made in Japan'' που ήταν ο πρώτος μου δίσκος και τον έκανε δώρο ο πατέρας μου, και όσο και αν φαίνεται περίεργο σε μερικούς, το ''The battle rages on'', γιατί ήταν ο πρώτος δίσκος τον DP που άκουσα ολόκληρο. Δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόση γκρίνια γι' αυτό το άλμπουμ...καταρχάς και μόνο που είναι ο τελευταίος δίσκος με την ''κλασσική σύνθεση'', και κατα δεύτερον μια χαρά τραγούδια έχει μέσα. Φυσικά δεν τον συγκρίνω με αριστουργήματα όπως ''Machine Head'' και ''Perfect strangers'' αλλά μου αρέσει και με αυτό μεγάλωσα.  8)

 

Deep Purple - The Battle Rages On

 

Άσχετο, αλλά νομίζω ότι το παραπάνω κομμάτι είναι το μοναδικό που ο Ritchie παίζει με κούρδισμα Drop D.

 

  A, και ένα -αρκετά αντικειμενικό- αφιερωματάκι από το rocking.gr για την Morse εποχή:

 

http://www.rocking.gr/articles/Deep_Purple_-_Morse_code/9661/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε αλμπουμ τους εχει προσθεσει κατι στην ιστορια τους και εχει αφησει το καθενα με τον τροπο του το στιγμα του. Δεν υπαρχει ουτε ενα αλμπουμ τους που να μην περιεχει μεσα τουλαχιστον ενα τραγουδι-διαμαντι.

 

A, και ένα -αρκετά αντικειμενικό- αφιερωματάκι από το rocking.gr για την Morse εποχή:

http://www.rocking.gr/articles/Deep_Purple_-_Morse_code/9661/

Το παραπανω "αφιερωμα" δεν ειναι ασχημο, το ειχα διαβασει πριν κατι μερες. Η ημερομηνια που γραφουν βεβαια (4/5/2011) δεν εχει καμια σχεση με το ποτε γραφτηκε το κειμενο.

Απ'αυτο, ας κρατησουμε το

"Όπου και σε όποια φάση και να τους πετύχει κανείς θα ανταμοιφθεί με μία συναυλία που θα είναι από τουλάχιστον ικανοποιητική έως... τουλάχιστον εξαιρετική!" 8)

 

Δυο κλασσικες Hard Rockιες παρακατω που σκοτωνουν απο το "The Battle Rages On":

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου