Προς το περιεχόμενο

Epiphone The Dot ES-335, απόψεις ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νταξ, όχι και 3000 :)

 

http://www.thomann.de/gb/gibson_es335_dot_plain_vsb.htm

 

Κατά τα άλλα οι sheraton που έχω δοκιμάσει υπερτερούν των epiphone dot. Θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά και στα μεταχειρισμένα όπου κατά καιρούς παίζουν σε πολύ καλές τιμές.

οι sheraton ειδικά για καινούργια ξεφεύγουν τα λεφτά και για να πώ την αλήθεια έχω ερωτευτεί το cherry το χρωμα  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eιχε περασει απο τα χερια μου μια Sheraton και μαλιστα full upgraded.Μεχρι και τα καλωδια ειχαν αλλαχτει.Φοραγε τους paf 57 και ο ηχος της ηταν πολυ κοντα στο αυθεντικο.

Ομως εμενα η κιθαρα μου φανηκε καπως βαρια και αζυγιστη .Οταν κρεμονταν μονο απο την ζωνη εφευγε αριστερα.Αυτο δεν το θεωρησα και πολυ προβλημα αλλα τελικα δεν με βολεψε το μπρατσο κυριως οσο πλησιαζε στο σωμα οποτε επωληθη και μαλιστα σε καλη τιμη.Υπ οψιν δε ηταν Κορεατικη .Τοτε δεν υπηρχαν κινεζικες ακομα.

Απο τοτε ηθελα να παρω μια Gibson και ειχα βρει μια '59 αλλα μας προλαβε η κριση... ::)

Συμπερασμα.Κατα την γνωμη μου μαζευε λεφτα και παρε μια Gibson 335 dot Ειναι καπως φτηνοτερη απο αλλα μοντελα (345 κ.λ.π), θα την εχεις μια ζωη και παντα με αξια μεταπωλησης χωρις καμια ουσιαστικη μετατροπη .Αυτη που προτεινεις χρειαζεται τα διπλα λεφτα για να ακουστει καπως, και οταν θα την συνηθισεις θα καταλαβεις οτι για καποιο περιεργο λογο θα θελεις να παρεις μια καλυτερη μονο που αυτη δεν θα πουλιεται...Οποτε υπομονη αν μπορεις αλλιως συμβιβασμος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχε περασει απο τα χερια μου μια Sheraton και μαλιστα full upgraded.Μεχρι και τα καλωδια ειχαν αλλαχτει.Φοραγε τους paf 57 και ο ηχος της ηταν πολυ κοντα στο αυθεντικο.

Ομως εμενα η κιθαρα μου φανηκε καπως βαρια και αζυγιστη .Οταν κρεμονταν μονο απο την ζωνη εφευγε αριστερα.Αυτο δεν το θεωρησα και πολυ προβλημα αλλα τελικα δεν με βολεψε το μπρατσο κυριως οσο πλησιαζε στο σωμα οποτε επωληθη και μαλιστα σε καλη τιμη.Υπ οψιν δε ηταν Κορεατικη .Τοτε δεν υπηρχαν κινεζικες ακομα.

Απο τοτε ηθελα να παρω μια Gibson και ειχα βρει μια '59 αλλα μας προλαβε η κριση... ::)

Συμπερασμα.Κατα την γνωμη μου μαζευε λεφτα και παρε μια Gibson 335 dot Ειναι καπως φτηνοτερη απο αλλα μοντελα (345 κ.λ.π), θα την εχεις μια ζωη και παντα με αξια μεταπωλησης χωρις καμια ουσιαστικη μετατροπη .Αυτη που προτεινεις χρειαζεται τα διπλα λεφτα για να ακουστει καπως, και οταν θα την συνηθισεις θα καταλαβεις οτι για καποιο περιεργο λογο θα θελεις να παρεις μια καλυτερη μονο που αυτη δεν θα πουλιεται...Οποτε υπομονη αν μπορεις αλλιως συμβιβασμος ;)

συμφωνώ απόλυτα πως σίγουρα θα βολεύει πιο πολυ και θα ειναι καλυτερη η original αλλα ξεκινανε απο 2300 ευρω και ειδικα αυτην την εποχη και στην κατασταση τωρα δεν προκειται να βρω τοσα λεφτα σε λιγοτερο απο 3 χρονια οσο και να το θελω :P απλα σκεφτομουν την epi γιατι ειναι χαμηλη σε λεφτα, και απο οτι μου ειπαν τα παιδια τα αξιζει και σικώνει αναβαθμηση. το μονο θεμα ειναι να παω να τη δοκιμασω για να δω αν μου καθεται καλα. ευχαριστω παντως  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε  θα σου προτεινα να παρεις αυτην την κιθαρα Ibanez ASR70-VB http://www.thomann.de/gr/ibanez_asr70_vb.htm διοτι η συγκεκριμενη για τα λεφτα της ειναι παρα πολυ καλη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε μου την έχω και μπορώ να πώ ότι με μερικές μετατροπές σκίζει.

Εγώ της έβαλα ένα σετ gibson 490s το οποίο την μετατρέπει σε rock machine.

Αλλαγή nut  σε κοκκάλινο και επίεσεις της έβαλα ένα σετ κλειδιά καλής ποιότητας  japan και η κιθάρα με ένα καλό setup πετάει.Σηκώνει αν θές πολύ χαμηλό action χωρίς να ταστάρει.Για τα λεφτά της θεωρώ ότι είναι πολύ καλή ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει απο τα χερια μου πολλες dot . Τιμιες κιθαρες,με πολλα περιθωρια βελτιωσης.

Εχω 4 gibson,3 fender κλπ. Στα λαιβ μου παιζω με την dot... Εχω βαλει επανω grover κλειδια, Duncan jazz/jb Και απλα σκοτωνει.Εχει μαχρι και flame στο μανικι.

Αλλα: Δεν ειναι ολες καλες. Στις 10 ,θα βρεις 2 χαλια,5 μετριες,2 καλες και μια που θα σου κανει ! Εγω δοκιμασα 25(!) μεχρι να την βρω,αλλα τωρα δεν την δινω με τιποτα.

Και ειναι και Cherry !

Kων/νος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει απο τα χερια μου πολλες dot . Τιμιες κιθαρες,με πολλα περιθωρια βελτιωσης.

Εχω 4 gibson,3 fender κλπ. Στα λαιβ μου παιζω με την dot... Εχω βαλει επανω grover κλειδια, Duncan jazz/jb Και απλα σκοτωνει.Εχει μαχρι και flame στο μανικι.

Αλλα: Δεν ειναι ολες καλες. Στις 10 ,θα βρεις 2 χαλια,5 μετριες,2 καλες και μια που θα σου κανει ! Εγω δοκιμασα 25(!) μεχρι να την βρω,αλλα τωρα δεν την δινω με τιποτα.

Και ειναι και Cherry !

Kων/νος

λεω να το πάρω το ρίσκο  ;) τι μαγνήτες λέτε να βάλω για να έρθει κοντά σε μια bluesy original ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου