Προς το περιεχόμενο

Gibson Les paul Studio ή Fender Deluxe Lone Star stratocaster ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Η ''κύρια'' κιθάρα μου είναι μια lonestar strat (του '96 ή του '97, τότε που ήταν made in U.S.A.).

 

  Έχω και μια Gibson les paul studio της ίδιας χρονολογίας, αλλά υποθέτω ότι είναι πολύ διαφορετική από τις σημερινές, τουλάχιστον ως προς το βάρος αφού είναι βαριά κιθάρα, με πολλά μπάσα και ελάχιστο ''σκάσιμο'' ή ατάκα, ενώ οι σημερινές studio είναι ''chambered'')

 

  Είναι 2 τελείως διαφορετικές κιθάρες.... έχεις έναν Mustang ο οποίος εξομοιώνει κάποιους κλασσικούς Fender ενισχυτές, και πιστεύω θα έδενε ωραία με την στρατ. Η συγκεκριμέμη στρατ έχει τον humbucker Pearly Gates ο οποίος μαμεί και δέρνει για κλασσικό ροκ. Tους texas special ή θα τους αγαπήσεις ή θα τους μισήσεις, ειδικά στα γκάζια, αν όχι στα καθαρά.

 

  Οι μαγνήτες της μιας LP έχει τους 490R και 498Τ (όπως και η δικιά μου) που είναι απλά καλοί μαγνήτες για rock-hard rock. Η άλλη έχει τους Burstbuckers. Δεν ξέρω πια αν η Gibson την βγάζει μόνο για τον Thomman, πάντως παλιά η Gibson Les Paul studio faded των 700-800 ευρώ και τους Burstbuckers (που δεν έβγαινε ''αποκλειστικά για τον Thomann'') γενικά είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις τόσο για τον ήχο όσο και για την αίσθηση. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι κοντά αυτή η καινούργια στην παλιά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Η ''κύρια'' κιθάρα μου είναι μια lonestar strat (του '96 ή του '97, τότε που ήταν made in U.S.A.).

 

  Έχω και μια Gibson les paul studio της ίδιας χρονολογίας, αλλά υποθέτω ότι είναι πολύ διαφορετική από τις σημερινές, τουλάχιστον ως προς το βάρος αφού είναι βαριά κιθάρα, με πολλά μπάσα και ελάχιστο ''σκάσιμο'' ή ατάκα, ενώ οι σημερινές studio είναι ''chambered'')

 

  Είναι 2 τελείως διαφορετικές κιθάρες.... έχεις έναν Mustang ο οποίος εξομοιώνει κάποιους κλασσικούς Fender ενισχυτές, και πιστεύω θα έδενε ωραία με την στρατ. Η συγκεκριμέμη στρατ έχει τον humbucker Pearly Gates ο οποίος μαμεί και δέρνει για κλασσικό ροκ. Tους texas special ή θα τους αγαπήσεις ή θα τους μισήσεις, ειδικά στα γκάζια, αν όχι στα καθαρά.

 

  Οι μαγνήτες της μιας LP έχει τους 490R και 498Τ (όπως και η δικιά μου) που είναι απλά καλοί μαγνήτες για rock-hard rock. Η άλλη έχει τους Burstbuckers. Δεν ξέρω πια αν η Gibson την βγάζει μόνο για τον Thomman, πάντως παλιά η Gibson Les Paul studio faded των 700-800 ευρώ και τους Burstbuckers (που δεν έβγαινε ''αποκλειστικά για τον Thomann'') γενικά είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις τόσο για τον ήχο όσο και για την αίσθηση. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι κοντά αυτή η καινούργια στην παλιά.

 

 

 

η Fender Deluxe Lone Star Strat είναι μεξικάνα θα εχει διαφορές εσυ που την έχεις? την Gibson lpJ την βγάζω από το μυαλό μου .Η Gibson Les Paul studio faded εάν την βρω θα μπω στην πριζα ;D Πάντως με την κιθάρα σου έπαθα πλάκα. Εχεις να μου πεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα 700-800 ευρώ ?

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε vasilisgeo72 το βιντεάκι που πόσταρες του Gregor Hilden να παίζει με την Lonestar δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

Αυτός μπορεί να σε πείσει να αγοράσεις οποιοδήποτε σκουπόξυλο...  ;) ;) ;)

Όλα τα βιντεάκια του είναι ένα προς ένα.

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Fender Deluxe Lone Star Strat είναι μεξικάνα θα εχει διαφορές εσυ που την έχεις? την Gibson lpJ την βγάζω από το μυαλό μου .Η Gibson Les Paul studio faded εάν την βρω θα μπω στην πριζα ;D Πάντως με την κιθάρα σου έπαθα πλάκα. Εχεις να μου πεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα 700-800 ευρώ ?

και μια που έχεις εμπειρία και από τις δύο .....ποια θα ξανά αγόρασες  ;)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε vasilisgeo72 το βιντεάκι που πόσταρες του Gregor Hilden να παίζει με την Lonestar δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

Αυτός μπορεί να σε πείσει να αγοράσεις οποιοδήποτε σκουπόξυλο...  ;) ;) ;)

Όλα τα βιντεάκια του είναι ένα προς ένα.

σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο για αυτό βρίσκομαι εδώ ;D

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι οι γνώμες μας είναι υποκειμενικές, αλλά αφού ρωτάς...

 

Την Gibson Les Paul με κλειστά τα μάτια.

 

 

Καλή είναι και η Lonestar και σχετικά ομορφούλα (ξέρεις... για Strat... ;D ) αλλά καμία σχέση με την Gibby σε ποιότητα κατασκευής. Strat και ιδιαίτερα μεξικάνες (που δεν είναι και κάτι να... στοιχειώσουν τα όνειρά σου...) έχει γεμίσει ο τόπος. Με κανα 400-άρι, τσιμπάς μια αργότερα από τα μεταχειρισμένα, της αλλάζεις τον αδόξαστο στις μόντες και την κάνεις ότι θες. Και στο λέω εγώ που έχω αλλάξει μαγνήτες στην Les Paul μου και θα τις αλλάξω και το hardware σε λίγο καιρό. Κλάιν μάιν. Είναι κιθάρες για να τις κρατήσεις μια ζωή. Και με τα σωστά ηλεκτρονικά, την κάνεις να ακούγεται όπως εσύ θέλεις.

 

 

Την Gibby.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι οι γνώμες μας είναι υποκειμενικές, αλλά αφού ρωτάς...

 

Την Gibson Les Paul με κλειστά τα μάτια.

 

 

Καλή είναι και η Lonestar και σχετικά ομορφούλα (ξέρεις... για Strat... ;D ) αλλά καμία σχέση με την Gibby σε ποιότητα κατασκευής. Strat και ιδιαίτερα μεξικάνες (που δεν είναι και κάτι να... στοιχειώσουν τα όνειρά σου...) έχει γεμίσει ο τόπος. Με κανα 400-άρι, τσιμπάς μια αργότερα από τα μεταχειρισμένα, της αλλάζεις τον αδόξαστο στις μόντες και την κάνεις ότι θες. Και στο λέω εγώ που έχω αλλάξει μαγνήτες στην Les Paul μου και θα τις αλλάξω και το hardware σε λίγο καιρό. Κλάιν μάιν. Είναι κιθάρες για να τις κρατήσεις μια ζωή. Και με τα σωστά ηλεκτρονικά, την κάνεις να ακούγεται όπως εσύ θέλεις.

 

 

Την Gibby.  8)

Η αλήθεια είναι οτι η gibson είναι η Τ..αύλα μου ;D κανένα καταστημα εκτός Ελλάδος σαν τον Thomann μπας και βρω την les paul studio του 2011 η 2012 στην τιμή που θέλω ξέρουμε γιατί για την LPJ έχω αμφιβολίες ???

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

η Fender Deluxe Lone Star Strat είναι μεξικάνα θα εχει διαφορές εσυ που την έχεις?

 

Η διαφορά τους στην ουσία είναι ότι η μια κατασκευάζονταν στην Αμερική, ενώ η άλλη στο μεξικό. Οι μαγνήτες είναι ίδιοι. Το τρέμολο είναι διαφορετικό, καθώς η αμερικάνα είχε το 2-point tremolo, ενώ η μεξικάνα το εξάβιδο. Πιστεύω πως, παρότι μεξικάνικη, θα είναι μια αξιοπρεπέστατη κιθάρα. Δεν θα περίμενα να ακούσω καμιά τρελή διαφορά πάντως.

 

Πάντως με την κιθάρα σου έπαθα πλάκα.

 

Ποιά κιθάρα?  ;D  Αυτή που έχω στη φωτό, δεν είναι η lonestar, αλλά της έχω βάλει και αυτής τον Pearly Gates. Πολύ καλός μαγνήτης, σίγουρα μεγάλο ατού για την συγκεκριμένη σειρά της Fender.

 

Εχεις να μου πεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα 700-800 ευρώ ?

 

Πέρα από τις συγκεριμένες Fender και Gibson, όχι. Βέβαια και εγώ θα σου έλεγα αν είναι να πάρεις την Gibson, μην πάρεις αυτή την LPJ, παρε με λίγα παραπάνω λεφτά αυτή

 

που ΔΕΝ είναι ''φτιαγμένη αποκλειστικά για Τόμαν'' και τέτοιες π@@@ς

 

Επίσης πολύ καλά λόγια λένε και για την μεξικάνικη σειρά Classic Player

http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw3sb.htm

 

Aυτά πάνω-κάτω σε αυτό το μπάτζετ.

 

Η σειρά του 2013 κανει 1300 ευρώ στον thomann

 

Πάντα τόσο περίπου έκαναν οι ''κανονικές'' LP studio. Απλά βγήκαν κάποια επετειακά μοντέλα κάποια στιγμή με P-90s και η faded (με Burstbuckers), και ήταν πιο φθηνές για λόγους που έχουν να κάνουν με το φινίρισμα. Η faded που πόσταρες και εσύ, έχει λάβει καλά σχόλια, παρά την αισθητά πιο χαμηλή τιμή της από τις άλλες.

 

και μια που έχεις εμπειρία και από τις δύο .....ποια θα ξανά αγόρασες  ;)

 

Την Lonestar, αλλά αυτό έχει να κάνει με τη μουσική που παίζω, επίσης με βολέυει πιο πολύ για live καθώς με τη Gibson μου πιάνεται η μέση (βέβαια οι καινούργιες είναι chambered άρα πιο ελαφριές, αλλά θα ακούγονται και διαφορετικά). Έχει 2 μονους μαγνήτες, είναι ωραία για καθαρά παιξίματα, έχει έναν ΠΟΛΥ ωραίο για rock διπλό μαγνήτη (Pearly Gates). Bέβαια ο ήχος μιας les paul στην θέση neck δεν αναπληρώνεται με τίοτα, αλλα τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου