Προς το περιεχόμενο

πεταλια για σολο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

greetings .....! και καλο καλοκαιρι...

οπως λεει και ο τιτλος θα ηθελα να μου πει (οποιος γνωριζει παρακαλω δεν μπορω αλλους πειραματισμους) πεταλια για να χρησιμοποιω στα σολο...γενικα παιζω technical metal οποτε υπαρχουν πολυ γρηγορα πραγματα και δεν μου πολυαρεσει ο ηχος...(ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΣΟΛΟ! )

το στακ ειναι

-Engl Fireball 50

-Carvin Custom (ΕΜG 81-85)

-Boss SD-1 (used for booster)

- ???????? (used for soloing)

εεεεεευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι το SD το χρησιμοποιείς σαν boost για τα solo ή το έχεις συνέχεια on? Πάρε ένα delay να δώσεις λίγο ατμόσφαιρα στο πράγμα και είσαι μια χαρά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

greetings .....! και καλο καλοκαιρι...

οπως λεει και ο τιτλος θα ηθελα να μου πει (οποιος γνωριζει παρακαλω δεν μπορω αλλους πειραματισμους) πεταλια για να χρησιμοποιω στα σολο...γενικα παιζω technical metal οποτε υπαρχουν πολυ γρηγορα πραγματα και δεν μου πολυαρεσει ο ηχος...(ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΣΟΛΟ! )

το στακ ειναι

-Engl Fireball 50

-Carvin Custom (ΕΜG 81-85)

-Boss SD-1 (used for booster)

- ???????? (used for soloing)

εεεεεευχαριστω...

Tι εννοεις;

clean boost;

frequency boost;

overdrive για να boostαρεις το ηδη υπαρχον βρωμικο καναλι;

Το fireball ειναι 60 watt.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτόν τον ενισχυτή, αυτούς τους μαγνήτες και το SD-1 ΔΕΝ χρειάζεσαι περισσότερο gain. Εγω προσωπικά θα έβαζα ένα delay (όπως προαναφέρθηκε) και ένα EQ στη λούπα προκειμένου να χρησιμοποιείται μόνο στα lead (συχνοτικό πείραγμα μέχρι να βρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καταλαβαινω οτι για τα ρυθμικα δεν τον χαλαει ο ηχος του ενισχυτη του, αλλα για τα σολο του θελει ενα πεταλι να παιζει πανω στο καθαρο καναλι. (Σωστος; )

Δοκιμασε πρωτα ενα eq (πχ danelectro fish n' chips υπερ-παμφθηνο μεταχειρισμενο http://smart.noiz.gr/details.php?id=128173) στον ηχο του ενισχυτη σου, μπορει να σου δωσει το αποτελεσμα που θες (πχ να αυξησεις τα πριμα-μεσσαια για τα σολο σου κ να κοψεις μπασσα) κ να σε βολεψει τελικα το βρωμικο του ενισχυτη σου+eq για τα σολο.

Απο κει και περα, αν θες πεταλι, εγω δεν εχω να σου προτεινω για σολο μεταλ...Αλλα για προτασεις πρεπει να διευκρινισεις κ τι ηχο θες περιπου (πχ σολο ηχος καποιας μπαντας/κιθαριστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος ο τελευταιος ..εκτος απο το οτι δεν θελω για να παιζω στο καθαρο καναλι...με την παραμορφωση θα παιζω απλα θελω κατι να γεμιζει το ηχο περισσοτερο...σε στυλ children of bodom solo , born of osiris (follow the signs(GO LISTEN TO THAT)) Vai Petrucci...γενικα αρκετα εως πολυ γρηγορα με φρασεις που να ακουγονται αψογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου