Προς το περιεχόμενο

Roland Fantom G6 Song Tempo problem


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Μπαίνω αμέσως στο ψητό...

έχω ενα Song όπου συγκέντρωσα ουσιαστικά 6 τραγουδια απο το προγραμμα μας (το χρησιμοποιω σαν συμπληρωματικα μπακινγκ τρακς σε audio μορφη, μιας κ στελνω που στελνω μετρονομο, ειπα να κανω κ κανα "παπα" ή να κοροιδεύω οτι παιζω  ;D )

κ τα εχω στη σειρα, με τις απαραιτητες αλλαγες στα bpm προγραμματισμενες όπου πρεπει.

το seq ειναι περιπου ετσι:

οντιο τρακ 1 : μετρονομος

οντιο τρακ 2 : αρχειο ηχου 1 κ παει λεγοντας για καποια τρακς ακομα.

εχω το καθε αρχειο σε ξεχωριστο τρακ για λογους διαφορετικης μιξης.

επιπλεον, σε καποια σημεια εχω τα αντιστοιχα Set up σε Live Mode παντα κ παιζω κ καποια μερη. προφανως καθε σετ απ εχει το δικο του bpm για να συγχρωνίζονται τυχόν εφε.

το προβλημα λοιπον ειναι στο οτι αν δεν αλλαξω το σετ απ τιν στιγμη που αλλαζει το bpm στο song τοτε μενει στο πρηγουμενο bpm (κ ας γραφει στο song το σωστο, στο σετ απ γραφει το προηγουμενο κ σε αφτο παιζει...) με συνεπεια να υπαρχει προβλημα!!!

παραδειγμα:

τρακ 1 bpm=130 σετ απ1 bpm=130

μπαινει το τρακ 2 που εχει bpm=125 κ επειδη δεν αλλαξα έγκαιρα στο σετ απ 2 (όπου το bpm=125) παραμενει στο 130 κ μαλιστα στο σετ απ 2 μου γραφει 130 bpm.

Φανταζομαι οτι η λυση ειναι στο system menu->sync/tempo αλλα ποια απο ολες τις επιλογες κανει αφτο που θελω??

να προσθεσω οτι επειτα απο αυτο το μεγαλουτσικο μεντλευ κ την αλλαγη λυση που θα βρουμε (φανταζομαι θα "υπακουει" το bpm του song κ οχι των σετ απς) πρεπει να επιστρεψω στη φαση που ειμαι τωρα, δλδ να "υπακουει" στα bpm του σετ απ για να μην πανε τα εφε οπου να 'ναι!!!

Ευχαριστω για το χρονο σας κ τυχον λυση/εις !!

Καλη καλημερααααααα  :)

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επικοινώνησε με το τεχνικό τμήμα ή στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης στο 2610.435400.

Επίσης βγάλε από την επικεφαλίδα την λέξη problem, το G6 δεν έχει τέτοιες παιδικές ασθένειες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήλπιζα οτι ειναι θέμα ρυθμισης...

Καλως, θα τους καλεσω το πρωι!

Ευχαριστω πολύ!

 

Υ.γ. : πως θα κανω την αλλαγη που λες για τον τίτλο;;;;

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχω αντιληφθεί το πρόβλημά σου 100%, αλλά έχω την εντύπωση πως μάλλον φταίει που δεν έχεις σώσει το κάθε Live Set με δικό του tempo. Είναι ένα χαρακτηριστικό που προστέθηκε στην προτελευταία ή τελευταία έκδοση αν δεν απατώμαι. Αν δεν τα πειράξεις, όλα τα Live Sets είναι ρυθμισμένα να παίζουν στο ίδιο tempo (120bpm).

 

Πας σε κάθε Live set, πατάς το κουμπάκι Tempo αριστερά της οθόνης, το αλλάζεις (ταυτόχρονα αλλάζει και η ένδειξη στη μικρή οθονίτσα LED αριστερά της οθόνης), μετά πατάς WRITE και ξανασώζεις το ίδιο Live Set στην ίδια θέση που ήταν αποθηκευμένο. Επαναλαμβάνεις την ίδια διαδικασία για όσα Live Sets σε ενδιαφέρει να καλούν songs.

 

Λογικά τώρα με το που θα αλλάζεις από το ένα Live Set στο άλλο, θα αλλάζει και η ένδειξη της μικρής οθονίτσας του tempo, και επομένως θα παίζονται αντίστοιχα και τα songs που είναι σεταρισμένα να καλούν.

 

Εύχομαι να δουλέψει αυτή η μέθοδος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cyclops Σε κάθε live set έχω σώσει το αντίστοιχο bpm, σκέφτομαι μήπως καπου το πραμα σκαλώνει διότι έχω βάλει κ αλλαγη του bpm σαν εντολη κ στο seq. Η λύση ειναι κοντα...  :P

καλημέρα  8)

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου