Προς το περιεχόμενο

Custom handwired effect units


liagasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, κατασκευάζω εξ ολοκλήρου πεταλια. Custom κατασταση. Δυστυχώς 5-6 κομμάτια που έχω για μενα τα έχω δώσει σε μια μπάντα για "δειγματισμο", και δεν μπορώ να σας δώσω φωτογραφίες τους.Έχω κατασκευάσει, (ως τώρα)

1 Fuzz Face (Jimmy Hendrix) με original BC108c τρανζίστορς

2 Τube Screamer (needs no introduction)

1 Chorus

1 Delay

1 Booster

1 Bass Fuzz

1 MXR Randy Rhodes distortion Plus

 

κ έχω πολλά ακόμη στα σκαριά με αποκορύφωμα λαμπάτες προενισχύσεις.

 

Yπάρχουν τεράστιες δυνατότητες για εντελώς προσωπικό αποτέλεσμα οσον αφορα τα κουμπιά, ποτενσιομετρα, leds, διακόπτες κλπ.

Καθως επισης κ για το housing (χρωμα, μεγεθος), καθως κ για το design το οποιο το κανω εγω (όπως στην περίπτωση του Small MUffa) σε συνεργασία με το άτομο που μου το παραγγέλνει. Δηλαδη το ονομα "Small Muffa" ήταν έμπνευση του μπασίστα.

 

Υπάρχουν πολλές τεχνοτροπίες όσον αφορα φινίρισμα, συνδιασμούς υλικών κλπ. Το Chorus πχ, ειναι σκαλισμένο αλουμίνιο με χρήση χημικών. Αρκετά επίπονη διαδικασία, χρονοβόρα κ δεν συγχωρεί λάθη. Μια σταγόνα παραπάνω, αρκεί για να καταστρέψει το αλουμίνιο. Τα υλικά τα αγοράζω απο εξωτερικό. Τα ηλεκτρονικά (ότι δεν βρίσκω Ελλάδα, επίσης)

 

 

5012716.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπραβο σου,ομορφο αυτο που εβαλες φωτο,αλλα αν θελεις να δωσεις ουσιαστικη ωθηση στη δουλεια σου θα πρεπει να ανεβασεις βιντεακια με καλο ηχο που να δειχνουν τα πεταλια πανω σε καθαρο ενισχυτη και να ακουγονται οι διαφορες αλλαγες στις ρυθμισεις,οπως και δειγματα με τουλαχιστον 2 βασικες στανταρ κιθαρες,μια στρατ και μια lp.

Παρε μια ιδεα στο youtube απο τις παρουσιασεις που κανει το proguitarshop για παραδειγμα.

 

Φιλικα,Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=VXZ3jWFzUFM

 

Προς το παρόν έχω μόνο ένα παλιό video.

Εχεις δίκιο σ αυτό που λες, όταν μου επιστραφούν οι μονάδες (τις έχω δώσει για soundcheck), θα αναρτήσω videos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο σου,ομορφο αυτο που εβαλες φωτο,αλλα αν θελεις να δωσεις ουσιαστικη ωθηση στη δουλεια σου θα πρεπει να ανεβασεις βιντεακια με καλο ηχο που να δειχνουν τα πεταλια πανω σε καθαρο ενισχυτη και να ακουγονται οι διαφορες αλλαγες στις ρυθμισεις,οπως και δειγματα με τουλαχιστον 2 βασικες στανταρ κιθαρες,μια στρατ και μια lp.

Παρε μια ιδεα στο youtube απο τις παρουσιασεις που κανει το proguitarshop για παραδειγμα.

 

Φιλικα,Γιωργος

 

 

+1

 

Όντως θα χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο και για προωθήσεις καλύτερα τα πεταλάκια σου αλλά και για να τα ακούσουμε εμείς οι αχόρταγοι  ;D

 

Το small Muffa μου ακούστικε πολύ ωραίο η μικρή Muff(a) του μεγάλου muff,πετυχιμένο  ;)

 

Καλές δουλειές  :D

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος!!  ;)

Να σε ρωτήσω κάτι, τα κουτιά από πού τα παίρνεις?

Είμαι σε φάση πειραματισμού-κατασκευής πεταλιών αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι τα κουτιά που έχω βρει είναι πολύ δυσχρηστα ή πολύ ακριβά για να αξίζουν αγορά (βλεπε 10€ που αν τα δώσω μετά παίρνω και το πετάλι καινουριο και δεν το φτιάχνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος!!  ;)

Να σε ρωτήσω κάτι, τα κουτιά από πού τα παίρνεις?

Είμαι σε φάση πειραματισμού-κατασκευής πεταλιών αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι τα κουτιά που έχω βρει είναι πολύ δυσχρηστα ή πολύ ακριβά για να αξίζουν αγορά (βλεπε 10€ που αν τα δώσω μετά παίρνω και το πετάλι καινουριο και δεν το φτιάχνω)

 

panafana μάλλον δεν ρώτισες για κουτιά

 

Ο Μουτσιούλης στην Δωδεκανίσου πρέπει έχει με 2 γιούρια περίπου τέτοιο κουτί

 

1412341441.jpeg

 

σε διαστάσεις για πετάλι κάνε μια ερώτιση γιατί απλά είχα δει την τιμή(δεν ρώτισα παραπάνω αν ισχυεί ή αλλάζει) πάνω στο κουτί πριν ένα χρόνο

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος Kbasilis  ;) ;)

από εκεί είχα πάρει μια φορά το κουτί που έχω τώρα αλλα δεν μου άρεσε και πολύ

Μαλλον δεν έψαξα και πολύ τα κουτιά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα κουτάκια του Μουτσιούλη είναι καλά, αλλά τρυπιούνται δύσκολα.

 

Έχω κάνει πάρα πολλά πετάλια με τέτοια και σε όλα δυσκολεύτηκα να τα τρυπήσω (εννοείται στο μαύρο μέρος. Το άλλο τρυπάει και με ...καρφίτσα).

 

Ίσως φταίνε τα τρυπάνια μου, αλλά έχω ακούσει κι απο άλλον οτι είχε το ίδιο θέμα.

 

Επίσης οι βίδες που στερεώνουν το ένα κομμάτι στο άλλο συχνά "λασκάρουν" γιατί οι τρύπες στο αλουμινένιο μέρος χαλαρώνουν εύκολα με το βγάλε-βάλε.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα κουτάκια του Μουτσιούλη είναι καλά, αλλά τρυπιούνται δύσκολα.

 

Έχω κάνει πάρα πολλά πετάλια με τέτοια και σε όλα δυσκολεύτηκα να τα τρυπήσω (εννοείται στο μαύρο μέρος. Το άλλο τρυπάει και με ...καρφίτσα).

 

Ίσως φταίνε τα τρυπάνια μου, αλλά έχω ακούσει κι απο άλλον οτι είχε το ίδιο θέμα.

 

Επίσης οι βίδες που στερεώνουν το ένα κομμάτι στο άλλο συχνά "λασκάρουν" γιατί οι τρύπες στο αλουμινένιο μέρος χαλαρώνουν εύκολα με το βγάλε-βάλε.

 

 

 

 

Συμφωνω, ακριβως ιδιες εμπειριες με αυτα τα κουτια (τοτε που επαιζα με κολλητηρια). Το μαυρο μερος κανει για θωρακιση σε αρμα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Fuzz Face (Jimmy Jimi Hendrix) με original BC108c τρανζίστορς

 

Τα original fuzzface που έπαιζε ο Hendrix είχαν κυρίως transistors Γερμανίου (NKT275).

 

Transistors Πυριτίου (όπως τα BC108) είχαν τα μεταγενέστερα μοντέλα, σίγουρα όμως θεωρούνται κι αυτά "Original spec".

 

:)

 

 

btw, ωραία δουλειά στο κουτί. Μεταξοτυπία?

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου