Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα θορύβου σε ενισχυτή την ώρα ηχογράφησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους...

Αγορασα μια M-audio fast track πριν μερικες μερες και ειπα να ξεκινησω να ηχογραφω τις ιδεες μου στο laptop!Φτιαχνω την καθυστερηση με το asio και ξεκιναω ολο χαρα να συνδεω τον ενισχυτη με το μπασσο και την καρτα ηχου ( ο ενισχυτης ειναι behringer 4500 ultrabass)....στην συνεχεια ανοιγω το cubase καθως νεος ακομα κ ασχετος και παταω το rec και βλεπω οτι το αποτελεσμα εχει πολυ φυσημα....και κανω τα εξης:!

 

1.αφαιρω την τροφοδοσια του λαπτοπ και ελατωνεται ο θορυβος αισθητα αλλα παρατηρησα οτι ο ενισχυτης εχει αυτο τον θορυβο οσο ανοιγω την ενταση.

2.Μετα αλλαζω την πριζα του ενισχυτη μπας και σταματησει αλλα τιποτα και μετα απο δοκιμες αρκτες στην ηχογραφηση διαπιστωνω οτι ο θορυβος ξεκινα οταν παταω τα εφε του ενισχυτη (shape,bright,deep k ultrabass)

3.Τα σβηνω αυτα και εχει ενα θορυβο μικρο στο καναλι της ηχογραφησης....(hum θορυβο)

 

Κατοπιν ψαξιματος κατεληξα να παρω αυτο http://www.ebay.com/itm/160993182728?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

Ειναι σωστη επιλογη η φταιει κατι αλλο?(ενισχυτης η προενισχυση μπασου?)και αν ναι τοτε σε ποια σειρα θα το βαλω μαζι με πεταλακια που εχω πριν την καρτα ηχου?

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφε απευθείας στην κάρτα ήχου, υπάρχουν virtual επεξεργαστές που πατάνε στο λαιμό κάτι behringer και τέτοια, αν όμως και τότε έχεις θόρυβο θα πρέπει να βρεις την αιτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφε απευθείας στην κάρτα ήχου, υπάρχουν virtual επεξεργαστές που πατάνε στο λαιμό κάτι behringer και τέτοια, αν όμως και τότε έχεις θόρυβο θα πρέπει να βρεις την αιτία.

 

Εννοεις μπασσο απευθειας στην καρτα ηχου χωρις ενισχυτη?

virtual επεξεργαστές εννοεις προσομοιωτες  αλλων ενισχυτων απο το προγραμμα?

και κατι τελευταιο αν θελω να βαλω εφε απο πεταλακια μπορω να τα χρησιμοποιησω χωρις τοω ενισχυτη απευθειας στην καρτα ηχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε όλα  ;D

 

Ωραια και αν υπαρχει ακομα αυτο το φυσημα στο καναλι θα πρεπει να παρω to hum debugger και ολα οκ ετσι?Αληθεια αυτο βαζουμε σε σειρα πριν απο την καρτα ηχου και μετα τα πεταλακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φύσημα που έχεις (ειδικά απο τη στιγμή που μειώθηκα όταν έβγαλες το τροφοδοτικό απο το λαπ) είναι 90% κακή γείωση στο ηλεκτρικό σύστημα του σπιτιού σου. Οταν το έβγαλες, συνέχισες να έχεις θόρυβο γιατί είχες συνδεδεμένο με το ρεύμα τον ενισχυτή του μπάσου, ο οποίος όπως σου είπαν και οι απο πάνω, σου είναι σχεδόν άχρηστος για το επίπεδο της ερασιτεχνικής ηχογράφησης. Ακόμη και οι περισσότερες επαγγελματικές ηχογραφήσεις πλέον γίνονται με το μπάσο καρφί στη κάρτα ήχου και τον ήχο τον φτιάχνουν με κανένα πρόγραμμα. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το guitar rig. Εδω πλέον έτσι γράφουνε πολλές μεγάλες μπάντες (κακώς κατεμέ αλλά off topic) τις κιθάρες...

Συμπερασμα:καρφί στη κάρτα σου και guitar rig (η κάτι παρόμοιο) και τέλος.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αμα θα σε βοηθησει, αλλα θα σου πω ενα παρομοιο προβλημα που ειχα.

Ειχα στο στουντιο προβλημα με τη γειωση. Οταν συνδεα το laptop με το τροφοδοτικο του ειχα ενα βομβο στον ενισχυτη της κιθαρας. Οταν εβαζα το το τροφοδοτικο του laptop πανω σε σταθεροποιητη τασης εξαφανιζονταν ο βομβος.

Κατι τετοιο http://www.electrohoros.gr/more_details.php?id_prod=5660 μη φανταστεις κατι πιο ακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να θες να εξαφανίσεις τέτοιους βόμβους πρέπει απλά να δημιουργήσεις μία δική σου γείωση. Για παράδειγμα εγώ είχα τραβήξει ένα καλώδιο απο το σασί του σταθερού υπολογιστή στο.....καλοριφέρ ;D. Μια χαρά γείωση, καθώς το καλοριφέρ είναι συνδεδεμένο με το υδραυλικό σύστημα που πάει στη γη! Ο βόμβος εξαφανίστηκε!

Βέβαια το σωστό είναι να φέρεις ηλεκτρολόγο να στο φτιάξει αλλά εγώ τα κουτσουροβόλεψα έτσι στο πατρικό μου πριν μετακομίσω..

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου