Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε άνοιγμα φακέλου


kbasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας παιδιά,καθώς ήμουν στο fl studio ήθελα να επιλέξω ένα κομμάτι για να το βάλω μέσα στο πρόγραμα.

 

Καθώς πήγα να επιλέξω πήγα πρώτα στο Backup(D) που τα έχω και μετά πήγα να ανοίξω έναν φάκελο με έγγραφα(που έχω μέσα μουσική,εικόνες κτλ.)και καταλάθως το έσυρα μέσα σε έναν άλλο φάκελο.

 

Αυτό έγινε καθώς πήγα να κάνω το δεύτερο κλικ για να ανοίξει έσυρα καταλάθος το ποντίκι μάρκαρε δύο φακέλλους και πάνω στην ταχύτητα έκανα το δεύτερο κλικ πάνω σε δύο μαρκαρισμένους.

 

Πήγα να τον επαναφέρω στην αρχικη του θέση και σε κάποιους υποφακέλους(της μουσικής των εικόνων) μου βγάζει ότι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση επίσης μου λέει όταν πάω το ποντίκι εκεί επάνω πως ο φάκελλος έχει 0 bytes.

 

Έψαξα στον κάδο και δεν βρήκα τπτ(είπα μήπως τα έσβησε).

 

Αυτό τώρα τι μπορεί να γίνει(αν γίνεται)?

Έχω τα windows XP

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, όταν αντιμετωπίζω προβλήματα που δεν με αφήνει να κάνω delete ή move ή οτιδηποτε permission denied, πάντα το λύνω το πρόβλημα σε safe mode (F8 κατα την εκκίνηση), μπαίνω σαν admin και τα διορθώνω όλα. Reboot μετά και κανω login σαν user. Βέβαια μπορείς αν είσαι user να πάρεις δικαιώματα admin μέσα απο πίνακα ελέγχου user accounts κλπ αλλά καλό είναι ο admin να είναι admin και o user user ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλό είναι ο admin να είναι admin και o user user ;)

Τι παει να πει αυτο? Ειναι δυνατoν να μην εισαι Admin στο δικο σου PC?

Και ποιος θα ειναι ο Admin δηλαδη, ο γειτονας? 2894558.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παει να πει αυτο? Ειναι δυνατoν να μην εισαι Admin στο δικο σου PC?

Και ποιος θα ειναι ο Admin δηλαδη, ο γειτονας? 2894558.png

Δεν ξέρω αν εγινα κατανοητός, αυτό που λέω είναι οτι σε ιντερνετ κλπ ποτε δεν κάθεσαι σαν admin.Γιαυτό και στο linux λειτουργικό ποτέ δεν σε αφήνει για λόγους ασφαλείας εκτός και αν θες να ρισκάρεις το admin λογαριασμό σου.Ετσι γίνονται τα καλά...ψάχνεις για μητρώα...για αρχεία που υπήρχαν και ξαφνικά λείπουν κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, όταν αντιμετωπίζω προβλήματα που δεν με αφήνει να κάνω delete ή move ή οτιδηποτε permission denied, πάντα το λύνω το πρόβλημα σε safe mode (F8 κατα την εκκίνηση), μπαίνω σαν admin και τα διορθώνω όλα. Reboot μετά και κανω login σαν user. Βέβαια μπορείς αν είσαι user να πάρεις δικαιώματα admin μέσα απο πίνακα ελέγχου user accounts κλπ αλλά καλό είναι ο admin να είναι admin και o user user ;)

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση,εγώ δεν έχω ιδέα απ'όλα αυτά ούτε που ξέρω το admin ούτε τπτ απ'όλα αυτά,θα ήταν καλό να το κοιτάξει καλύτερα κάποιος ξέρει ή μπορώ να κάνω όλη την διαδικασία μόνο μετά από καθοδήγηση?

 

Και κάτι ακόμα μόλις πριν λίγο έκανα αναζήτηση κάποιον από τους φακέλους που δεν βρίσκω και δεν μου βρίκε τπτ,μπορεί να μην υπάρχει πλέον?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση,εγώ δεν έχω ιδέα απ'όλα αυτά ούτε που ξέρω το admin ούτε τπτ απ'όλα αυτά,θα ήταν καλό να το κοιτάξει καλύτερα κάποιος ξέρει ή μπορώ να κάνω όλη την διαδικασία μόνο μετά από καθοδήγηση?

 

Και κάτι ακόμα μόλις πριν λίγο έκανα αναζήτηση κάποιον από τους φακέλους που δεν βρίσκω και δεν μου βρίκε τπτ,μπορεί να μην υπάρχει πλέον?

Η διαδικασία είναι οτι κατα την εκκίνηση του η/υ (όχι των windows) μετά την ανάγνωση της μνήμης, την στιγμή που σε πετάει στην επόμενη "εικόνα" πατάς F8 κανά 5 φορές περίπου (λέω 5 φορές γιατί μερικοί το κρατάνε πατημένο συνεχόμενα) και σου βγάζει επιλογές που επιλέγεις με τα βελάκια.Safe mode, safe mode with connection, safe mode without connection κλπ. Εσύ επιλέγεις safe mode. Μετά σου βγάζει 2 ή και περισσότερα account, ένα ονομάζεται admin (πρέπει να ξέρεις τον κωδικό που του είχες ορίσει κατα την εγκατάσταση των windows) και τα υπόλοιπα account είναι οι λεγόμενοι users εκ των οποίων ένας είναι και κρυφός λεγόμενος guest (απλά να το ξέρεις). Εσύ επιλέγεις των admin, βάζεις τον κωδικό και μετά σε ρωτάει αν θες να κάνεις επαναφορά συστήματος και σε κάποια απο τις προηγούμενες ημέρες. Εδώ του λες οχι και συνεχίζεις. Πας μετά στο κατάλογο που δεν σε αφήνει, μπαίνεις, παίρνεις το αρχείο και το βγάζεις στο δίσκο σου, στο c:\. Κάνεις ριμπουτ και περιμένεις να μπεις windows (δεν πατάς F8). Αυτά.

Τώρα αν θές να βρεις αρχεία που εσβησες κατα λάθος ή υπάρχει θέμα στα windows γενικότερα (δεν μπορείς να κάνεις λογκιν, σου βγάζει σφάλματα) κάνεις επαναφορά συστήματος, με την προυπόθεση όμως οτι γνωρίζεις οτι εργασίες που έχεις κάνει την σημερινή-χθεσινή (ανάλογα την ημερομηνία της επαναφοράς συστήματος) μέρα θα χαθούν γιατί θα σε γυρίσει σε χθεσινή, προχθεσινη κλπ. Γιαυτό στην επιλογή επαναφοράς συστηματος, αν κάποια στιγμή την χρειαστείς, καλό είναι να δείξεις προσοχή.

Ξέχασα να επισημάνω οτι κατα το safe mode Μην τορμάξεις με τα τεράστια γραφικά που θα αντικρίσεις, λογικό είναι αφού δεν φορτώνονται οι drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία είναι οτι κατα την εκκίνηση του η/υ (όχι των windows) μετά την ανάγνωση της μνήμης, την στιγμή που σε πετάει στην επόμενη "εικόνα" πατάς F8 κανά 5 φορές περίπου (λέω 5 φορές γιατί μερικοί το κρατάνε πατημένο συνεχόμενα) και σου βγάζει επιλογές που επιλέγεις με τα βελάκια.Safe mode, safe mode with connection, safe mode without connection κλπ. Εσύ επιλέγεις safe mode. Μετά σου βγάζει 2 ή και περισσότερα account, ένα ονομάζεται admin (πρέπει να ξέρεις τον κωδικό που του είχες ορίσει κατα την εγκατάσταση των windows) και τα υπόλοιπα account είναι οι λεγόμενοι users εκ των οποίων ένας είναι και κρυφός λεγόμενος guest (απλά να το ξέρεις). Εσύ επιλέγεις των admin, βάζεις τον κωδικό και μετά σε ρωτάει αν θες να κάνεις επαναφορά συστήματος και σε κάποια απο τις προηγούμενες ημέρες. Εδώ του λες οχι και συνεχίζεις. Πας μετά στο κατάλογο που δεν σε αφήνει, μπαίνεις, παίρνεις το αρχείο και το βγάζεις στο δίσκο σου, στο c:\. Κάνεις ριμπουτ και περιμένεις να μπεις windows (δεν πατάς F8). Αυτά.

Τώρα αν θές να βρεις αρχεία που εσβησες κατα λάθος ή υπάρχει θέμα στα windows γενικότερα (δεν μπορείς να κάνεις λογκιν, σου βγάζει σφάλματα) κάνεις επαναφορά συστήματος, με την προυπόθεση όμως οτι γνωρίζεις οτι εργασίες που έχεις κάνει την σημερινή-χθεσινή (ανάλογα την ημερομηνία της επαναφοράς συστήματος) μέρα θα χαθούν γιατί θα σε γυρίσει σε χθεσινή, προχθεσινη κλπ. Γιαυτό στην επιλογή επαναφοράς συστηματος, αν κάποια στιγμή την χρειαστείς, καλό είναι να δείξεις προσοχή.

Ξέχασα να επισημάνω οτι κατα το safe mode Μην τορμάξεις με τα τεράστια γραφικά που θα αντικρίσεις, λογικό είναι αφού δεν φορτώνονται οι drivers.

 

Δεν γνωρίζω τους κωδικούς που μου λες,μέσα από τα windows δεν μπορεί να κάνω επαναφορά σε προχθεσηνή ημερομινία?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν εγινα κατανοητός, αυτό που λέω είναι οτι σε ιντερνετ κλπ ποτε δεν κάθεσαι σαν admin.Γιαυτό και στο linux λειτουργικό ποτέ δεν σε αφήνει για λόγους ασφαλείας εκτός και αν θες να ρισκάρεις το admin λογαριασμό σου.

Παλι δεν γινεσαι κατανοητος. Τι σημαινει "σε ιντερνετ ποτε δεν κάθεσαι σαν admin"?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα με τους admin στα windows vista κ ανω,εχει να κανει κυριως με θεματα ασφαλειας.Ακριβως για τον λογο του οτι ο γειτονας δεν πρεπει να ειναι admin,την δημιουργησαν την ιστορια. Υπαρχει μια λεπτομερεια μεταξυ του user χρηστη με προνομια administrator και του χρηστη "administrator".  Για να κανεις οποιαδηποτε σοβαρη αλλαγη στο pc που να το επιρρεασει σημαντικα,πρεπει να γινει ως χρηστης administrator,γι αυτο και πριν απο καποια αλλαγη πρωτοκολλου ασφαλειας ή πριν καποια εγκατασταση ζηταει αδεια απο τον administrator,γιατι υπαρχει το ενδεχομενο να εχει μπει καποιος στο συστημα. Γι αυτο και η εντολη στο δεξι κλικ 'run as admin",parolo που ο λογαριασμος εχει προνομια admin.

Παντως αν δεν διορθωθει κατι με τις ανωτερω προτασεις ,προτεινω να κατεβασεις ενα freeware προγραμμα,το everything(voidtools).Ειναι μηχανη αναζητησης που αναζηταει τα παντα σε χρονο dt,(εχει ηδη φορτωσει σε database τα αρχεια αλλα δεν φορτωνει σχεδον καθολου τη μνημη). Ετσι μπορεις να αναζητησεις τα αρχεια σου σε περιπτωση που εχουν μεταφερθει σε κανα φακελο τυπου"localhost" ή "app data" ή "{76581324657832657} " (μου εχουν τυχει και τετοια κουλα).

Sthn xeiroterη , εγκαθιστας το ontrack easy recovery ή easus recovery.Ειναι προγραμματα που επαναφερουν αρχεια ακομα και μετα απο φορματ.Αρκει να μην εχει γινει εγγραφη δεδομενων στον δισκο(αν εχει γινει μικρου ογκου ειναι λιγο το κακο).Φροντισε να μην γραψεις τιποτα και κανε ενα recovery,μπορει να βρεις κατι,εγω νομιζω με το πρωτο εχω κανει recovery αρκετα gb μ,ετα απο μπακακαο του δισκου και σωθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα με τους admin στα windows vista κ ανω,εχει να κανει κυριως με θεματα ασφαλειας....

O kbasilis εχει XP. Και ολα αυτα που γραφεις ειναι γνωστα. Αυτο που δεν ειναι γνωστο ειναι αν ο kbasilis ειναι ή οχι Admin στο PC του, το οτι δεν μπορει να μπει σε ενα φακελο δεν σημαινει οτι δεν ειναι Admin.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου