Προς το περιεχόμενο

DOMINANT ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΟ MIX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο κυριως συμβαινει οταν παιζω νευρικα ρυθμικα στο neck με μετρια gain.(πως να το περιγραψω τωρα αυτο, :roll:)

O ηχος μου γενικοτερα ειναι highcutατος με πολλα μπασομεσαια(λιγα μπασα αλλα boostarw στα 320hz).

Με τους single coils auto δεν μου συμβαινει αλλα δεν δινουν τον ηχο που θελω για αυτη την κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το bass cut στα 600 λογικά θα ακούς μόνο αρμονικές από τις τυλιχτές χορδές και σχεδόν καθόλου την ίδια την νότα... λογικά στην μουσική σου η κιθάρα δεν έχει τον πρώτο λόγο ε; 8)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ενας ΣΙΓΟΥΡΟΣ τροπος να καταστρεψεις οποιδηποτε κομματι ειναι να δωσεις "εμφαση" στις κιθαρες...και να ξεχασεις το..κομματι... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα κομπρεσσαρω λιγο με ψιλομεγαλο attack και ψιλομικρο decay για να μην μου κοβει τις αττακες(δεν περισσευει απο αυτες στις lespaul :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε για hard rock κιθαρες μια και μαλλον αυτο το ειδος παιζεις

ενα ratio 10:1 έως και 20:1 ,threshold στα -5 με – 12dB attack αργο attack τοσο ωστε να μη χανεις τα "peaks" στα ακκορντα .

Κατα τη γνωμη μου στις βρωμικες κιθαρες πρεπει να αφηνεις αρκετο decay γιατι χανεις sustain αλλοιως.

 

Για PUNCHY ρυθμικες κιθαρες χωρις να "υπερκυριαρχουν στο mix" δοκιμασε αυτο

 

Threshold -20 to -25dB,Ratio 4:1 ,Attack 80 to 100 ms, Release 0.8 to 1.2 seconds

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2ες ρυθμισεις compressing που προτεινεις οντως εδωσαν χωρο στα αλλα οργανα!Ι ll work on it.Thanx!

 

Και κατι ασχετο οταν ειπες οτι μαλλον παιζω hard rock στραβωσα :evil: ,γιατι αν και στα 70ς χαρακτηριστικαν ετσι καποιες απο τις πιο ωραιες μουσικες που εχουν παιχτει,αργοτερα καποιοι αρχισαν να το συγχεουν με το αηδιαστικο Hair Metal,ξερεις wanna be rockstars,νιαουρισμα,snares στο θεο,τα bands των μεταλλαδων που τα χουν μπας και ριξουν καμια γκομενα(μπλιαχ)

πωπω κακος εγινα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου