Προς το περιεχόμενο

Ibanez S420 το αρνάκι που έγινε λύκος (σχεδόν)


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα τελικά την κιθάρα που έψαχνα μεταχειρισμένη και ταλαιπωρημένη. Δεν ήταν ακριβώς "άριστη" όπως την περιέγραφε ο πωλητής, τελικά το άριστο είναι όντως υποκειμενικό :P, αλλά έτσι και αλλιώς θα έτρωγε γυαλόχαρτο οπότε μικρό το κακό. Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την αγορά γιατί είμαι και πιο άνετος στις τροποποιήσεις, το κυριότερο.

 

Έχω ήδη μια κιθάρα την οποία έχω ταλαιπωρήσει μέχρι να μάθω set-up και είπα πως αυτήν θα την αναθέσω σε έναν ειδικό γιατί φοβόμουν μην κάνω καμιά χαζομάρα μόνος μου (επειδή με ξέρω :P ) και ψάχνομαι. Το κόστος λοιπόν έπαιζε στα 100-170€ μέχρι που πήγα σε κάποιον που μου λέει, "Δε το κάνεις μόνος σου; Όρεξη αν έχεις πάρε και ένα τηλέφωνο όπου δυσκολευτείς να γλυτώσεις και τα χρήματα" μάγκα μου είσαι κιμπάρης θα πας μπροστά λέω από μέσα μου και φεύγω με το χαμόγελο στα χείλη, ευκαιρία έψαχνα και 'γώ ;D

 

Ρωτάω τους φίλους, δεν είχα κανένα μηχάνημα για εργασία και αν ήταν να την τρίψω στο χέρι θα έτριβα μέχρι να σκουριάσει ο robocop :o , βρίσκουμε ένα γυαλοχαρτομηχάνημα, παίρνω και κάτι εργαλεία ξυλογλυπτικής για να ξύσω τα "κέρατα", ξεκινάω και όλα βαίνουν καλώς... μέχρι που τελειώνω τη δουλειά με το σώμα.

 

Και τώρα ??? , παίρνω την κιθάρα πάω στον κιμπάρη και του λέω, μάστορα, θέλω να σκουρύνει αρκετά και να μην γυαλίζει, να έχει ξύλινη υφή. "Cera por patina" μου λέει, "Qu'est-ce que cela signifie?" τονελέω και κοιταζόμαστε και οι δύο με ύφος :-* . Αφού συνήλθαμε μου λέει "Κερί για πατίνα", "Ααα" του λέω και φεύγω να προλάβω το λεωφορείο. Γυρνάω λοιπόν στην πόλη μου όπου δεν υπάρχει όμως πουθενά τέτοιο πράγμα και όλοι με κοιτάνε σαν να τους μιλάω για τη χαμένη ατλαντίδα, καταλήγω στο συνεταιρισμό όπου και εκεί τζίφος (έλεος). Παίρνω τηλέφωνο του λέω δεν βρίσκω μου λέει αδύνατον του λέω ναι μου λέει έλα θα σου έχω εγώ του λέω οκ και με το που κλείνω, που να περιμένω εγώ ο "έξυπνος" για 1 βδομάδα που θα ξαναπήγαινα, παίρνω σε άλλον. Ανάσα.

 

Του λέω την ιστορία και λέει ΟΧΙ αυτό το κερί δεν κάνει, "Λάδι για όπλα" μου λέει, κοιτάω τον αριθμό που πήρα μήπως έκανα λάθος και του λέω φίλος οκ, μια ερώτηση σέκανα μην αρπάζεσαι, "Όχι παρεξήγηση, tru oil θέλεις". Αγοράζω, ψεκάζω, σκουπίζω, σκουραίνει, χαμογελάω, το πιάνω την άλλη μέρα, αφήνει λάδια :'( και που είπα να το πάρω για να τελειώνω στα γρήγορα αλλά που >:(

 

Φτάνουμε λοιπόν στη σημερινή μέρα που ενώ φανταζόμουν ότι θα σόλαρα τρελά με το κοινό από κάτω να παραληρεί (τώρα ξεκινάω απλά σκέφτομαι το μέλλον ::) ), περιμένω να φύγει το λάδι... Αφού σας έπρηξα τόση ώρα να βάλω και τις φωτογραφίες από το, ημιτελές, έργο.

DSCF2076.thumb.JPG.bc78ae094dca4227e44695070e053408.JPG

DSCF2095.thumb.JPG.276df22745d07d1ba09f41f86c45be20.JPG

DSCF2096.thumb.JPG.cbb310a1b6201f14c693b37b0b9f27fb.JPG

DSCF2099.thumb.JPG.623d45c2c004175b4a8fd83776bd52b8.JPG

DSCF2112.thumb.JPG.7c4a587bf0c4164c7feaa5c9cfaa4724.JPG

DSCF2115.thumb.JPG.22f9bab8941e9c8f9ce39f1a772c8014.JPG

DSCF2124.thumb.JPG.e64f98a9edbfabebce993ca5ff5121ba.JPG

DSCF2127.thumb.JPG.1fdd6e769da67685420ad28856b2294a.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αυτά είναι τα εργαλεία μου, η τελευταία είναι ο ιδρώτας μου, η αλήθεια είναι δε θυμάμαι πότε έκανα τελευταία φορά μπάνιο, ναι  :D

DSCF2120.thumb.JPG.43aa7afaa738a87e82bfab6badd65a82.JPG

DSCF2122.thumb.JPG.d1b1c82f3545efde387c35f04f4c7bb1.JPG

DSCF2130.thumb.JPG.a45dfd294ad82b41784aa6c3cb643d16.JPG

DSCF2132.thumb.JPG.00c7aa16cbb244f01b061fdea2470a5b.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καλή φαίνεται  ;) Πιστεύω είσαι πολύ τυχερός που τα νερά της είναι πολύ καθαρά αλλιώς  ίσως να την έβαφες πάλι....μάλλον ήθελε σιγά σιγά το λάδι να το απορροφήσει .Από την άλλη αν μείνει έτσι πολύ λαδερή , πάρτην μαζί σου παραλία να κάνει ένα μπανάκι  ;D bzzzzzzzzzz

kolimbi_kitharoni.jpg.9e4a75eb18a122e8ed1d064bf4b8b213.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό ότι "άριστη κατάσταση" σημαίνει "με αυτά που έχει τραβήξει και παίζει ακόμα είναι άριστη!"

;D Το μάθημα της ημέρας

 

οκ καλή φαίνεται  ;) Πιστεύω είσαι πολύ τυχερός που τα νερά της είναι πολύ καθαρά αλλιώς  ίσως να την έβαφες πάλι....μάλλον ήθελε σιγά σιγά το λάδι να το απορροφήσει .Από την άλλη αν μείνει έτσι πολύ λαδερή , πάρτην μαζί σου παραλία να κάνει ένα μπανάκι  ;D bzzzzzzzzzz

Τυχερός δεν ξέρω αν είμαι, περίμενα να δω το πολύ 2 κομμάτια μαόνι και είδα 4 :o δεν περίμενα πως σε 400+ ευρό κιθάρα θα έβαζαν 4 κομμάτια. Το λάδι που έβαλα ήταν λάθος οπότε πάλι θέλει ξύσιμο και μετά θα πάω σε οργανοποιό για να πάρω κάτι σιγουρο μην τρέχω πάλι. Θα την τρίβω στο σώμα μου και θα αναρωτιούνται τι κάνω, που να ξέρουνε ότι βάζω λάδι :P

 

Επίσης με βλέπω να ξύνω και το μπράτσο γιατί σε σχέση με της Cort X-6 που έχω είναι χοντρούτσικο, θέλει και κάτι ακόμα ψιλο-φτιαξίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xoντρουτσικο το Wizard?  :o

Ελα ντε  ???

 

περίμενα να δω το πολύ 2 κομμάτια μαόνι και είδα 4 :o δεν περίμενα πως σε 400+ ευρό κιθάρα θα έβαζαν 4 κομμάτια.

Αν θελεις επισυμανε με κοκκινο σε καποια φωτο τα κομματια ξυλου γιατι εγω βλεπω 2 μονο  :)

 

Το λαδακι που εβαλες δεν ειναι κακο....Ειναι πιστευω αυτο που χρειαζεσαι....Απλως μαλλον δεν το εβαλες με την σωστη τεχνικη  ;)

 

Θελει σε ενα πανακι να βαλεις gun stock oil και να αρχισεις να "τριβεις" το σωμα με αυτο...Μολις το περασεις 1 χερι το αφηνεις να στεγνωσει για 24 ωρες (τουλαχιστον) τσεκαροντας πότε ΔΕΝ αφηνει ιχνη λαδιου στο χερι σου.Μετα παλι το ιδιο κ.ο.κ. μεχρι το αποτελεσμα να σε ικανοποιηει.....Το προβλημα ειναι οτι με καθε χερι που περνας αυτο σχιματιζει μια ελαφρια κρουστα στο σωμα με αποτελεσμα τα επομενα χερια να αργουν αν στεγνωσουν.....Θελει υπομονη αλλα το τελικο αποτελεσμα νομιζω δικαιωνει  ;)

 

13395650.jpg

13395656.jpg

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα τον διπλό πίσω και τον μονό στον λαιμό γούστα είναι αυτά,ρίξε καν'να βρωμόσολο να την ''ακούσουμε'',τπτ συγχορδιάρες σκαστές,τπτ δρόπ δ... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xoντρουτσικο το Wizard?  :o

Μόλις τα μέτρησα :-[ το Cort στο 1ο τάστο είναι ~2χλ πιο μεγάλο ενώ στο 15ο είναι ~4. Το θέμα είναι πως έχουν διαφορετικό σχήμα και αυτό μου έδωσε την αίσθηση πως το Wizard είναι πιο γεμάτο - χοντρό. Το Cort είναι D ενώ το άλλο κάτι σε U/C.

 

neckshape.jpg

 

Δεν μ'αρέσει το σώμα να γυαλίζει και να γλυστράει γι'αυτό παιδεύομαι να βρω κάτι να το περάσω από πάνω και να το σκουρύνω. Το λάδι που έβαλα είναι λάθος και μπορείτε να το δείτε εδώ που έκανα πρώτα την παρουσίαση. Επίσης σκεφτόμουν να αλλάξω και τα μεταλικά με χρωμίου ματ αλλά το τρέμολο θα χαλάσει την εικόνα, το μόνο που μπορεί να αλλάξω είναι γύρω-γύρω των μαγνητών και τα knobs με ξύλινα αυτοσχέδια. Με έπιασε μια όρεξη για ξυλοδουλειές ;D

 

Εδώ μπορείτε να δείτε τα 4 κομμάτια

4_kommatia.thumb.JPG.6ce89bc0b5ba6dc3659e3a355c4c861b.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου