Προς το περιεχόμενο

Capsule Coffee Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι εθισμένος στην καφείνη εδώ και πολύ καιρό (σοβαρά...).

Ομοιοπαθης!

Προσπαθησα για ενα διαστημα να "κανω κρατει" και τα νευρα μου,οσο κι αν φαινεται περιεργο,επαιζαν πεντοβολα.

Ημουν ετοιμος να "πλακωθω" με ποιον μου ελεγε καλημερα.

Μολις επινα τους πρωτους ολα ΟΚ.

έπαθα κάτι σαν μετεωρισμό νομίζω, -ή κάτι τέτοιο- δεν είχα καλή αίσθηση της ισορροπίας ξαφνικά, σαν το πάτωμα να μην είναι εκεί που πιστεύεις.

Το ιδιο ειχα περασει πριν καποια χρονια και οι γιατροι απεφανθησαν οτι ειχα αυχενικους ιλιγγους.

Τελικα κατα λαθος καταλαβα σε τι οφειλοταν.

Νομιζω αν δε νιωσει κανεις αυτη την "ασταθη"αισθηση ειναι δυσκολο να το καταλαβει.

Αλλου πατας,αλλου βρισκεσαι.

Απο τοτε μονο εσπρεσσο,αλλοτε μηχανη και αλλοτε Bialetti Brikka οπως προανεφεραν αρκετοι.

Πίνω πέντε εσπρέσσο την ημέρα.

Ξαναμαναομοιοπαθης :D αν τους κανουμε διπλους.

Δεν ξερω φιλτατε Τρολλευ αν πινεις "απ'εξω" καφε αλλα αν συνηθισεις να φτιαχνεις ο ιδιος,θα δυσκολευεσαι να πιεις απο οπουδηποτε αλλου.

Ξερω οτι ειναι λοξα αλλα ναι το παραδεχομαι,ειμαι "λοξος".

Οταν με το καλο παρεις την εσπρεσσιερα:

α)δε θα χρειαζεσαι τους κοριτσαρους αρα μου τους δινεις ;D

β)θα σου πω,αν θελεις,1-2 καφεδες να δοκιμασεις με πολυ καλη σχεση πχοιοτητας-τιμης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πίνω περίπου 1,5 λίτρο καφέ φίλτρου ημερησίως, συν κάποιους εσπρέσο/ελληνικούς στη γύρα

 

...

 

Φαντάζομαι όμως πως η απεξάρτηση δεν πρέπει να είναι πολύ χρονοβόρα και ιδιαίτερα επώδυνη, επι του παρόντος -κι ελπίζω εσαεί- πάντως δεν με απασχολεί καθόλου.

 

Κύριε Ηλία και λοιπά παιδιά, το ζήτημα δε νομίζω πως είναι καθόλου αστείο, ούτε πρέπει να το παίρνει κάποιος ελαφρά όπως υπονοείται/υπονοείτε. Eννοείται επίσης πως δεν μιλάμε μόνο για απεξάρτηση, αλλά και για χρόνιες ζημιές που δεν σβήνονται απλά, ανώδυνα και στο άψε-σβήσε, όπως πχ. ένα σφουγγάρι σβήνει τις κιμωλίες σε ένα πίνακα. Αυτές οι ποσότητες μου φαίνονται εξωφρενικά υψηλές, ειδικά σε καθημερινή βάση. Και για να το ρίξουμε ολίγον τι στο αστείο (αν και ΔΕΝ πρέπει σε τέτοιες περιπτώσεις):

 

 

http://blog.sfgate.com/dailydish/2010/03/23/dave-grohl-confirms-coffee-hospitalization/

 

http://www.axisresidentialtreatment.com/blog/foo-fighters-frontman-dave-grohl-talks-coffee-addiction/

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μου δεν κατάλαβα αυτό το "άμα δεν πιώ καφέ το πρωι δεν λειτουργώ". Πίνω μπόλικο καφέ καθημερινά αλλά όχι επειδή είμαι πρεζάκι της καφεϊνης, απλά επειδή μου αρέσει σαν γεύση. Κατά τα άλλα μπορώ να πιώ και καφέ λίγο πριν πάω για νάνι και δεν με ενοχλεί στο ελάχιστο. Ή μπορώ να μην πιώ καφέ για αρκετές μέρες χωρίς να παρατηρήσω κάποια αλλαγή προς το χειρότερο  (χασμουρητά, ζοχάδες, επιθυμία για μονοπήνιους κλπ).

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κύριε Ηλία και λοιπά παιδιά, το ζήτημα δε νομίζω πως είναι καθόλου αστείο, ούτε πρέπει να το παίρνει κάποιος ελαφρά όπως υπονοείται/υπονοείτε. Eννοείται επίσης πως δεν μιλάμε μόνο για απεξάρτηση, αλλά και για χρόνιες ζημιές που δεν σβήνονται απλά, ανώδυνα και στο άψε-σβήσε, όπως πχ. ένα σφουγγάρι σβήνει τις κιμωλίες σε ένα πίνακα.

 

Λυπάμαι αν έδωσα τέτοια εντύπωση, δεν ήταν στις προθέσεις μου.

Ίσως τα χρόνια που πέρασαν μέσα μου μ'έχουν κάνει πιό κυνικό απ'όσο ενδεχομένως πρέπει.

Σαφώς και δεν είναι αστείο, και είμαι ο τελευταίος που θα προέτρεπα κάποιον να κάνει κάτι τέτοιο ή κι οτιδήποτε εδώ που τα λέμε.

Απο την άλλη, το πως επιλέγει να πορευθεί ο καθένας είναι δική του υπόθεση και το τι είναι/κάνει καλό - κακό στον εαυτό του και πόσο το "μετράει" ή το καταλαβαίνει, αποτελεί μεγάλη συζήτηση και μάλλον δεν είναι κατάλληλη στιγμή τώρα κι εδώ.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ώρα είναι 4 παρά 20 οπότε συγχωρήστε με.....πάλι καλά να λέτε που μας δίνει τέτοιες μουσικές ο γκουρού μόνο με καφέδες  ;D

 

Είναι όντως εξάρτηση.

 

Θα το φιλοσοφήσω το θέμα.

 

Όσους ανθρώπους ξέρω που πίνουν πολύ αλκοόλ,καφέ και καπνίζουν υπερβολικά είναι ή επειδή σκέφτονται πάρα πολύ ώστε να μένουν ψύχραιμοι ή είναι απλά υπερτεμπέληδες  ;D

 

Ο μαθηματικός μου και ο αδερφός μου -ερευνητής φυσικός- ανήκει στην πρώτη κατηγορία. Εξοργίζονται με τα λάθη της κούρασης...είναι τελειομανείς οπότε όλα τα προαναφερθέντα δίνουν κουράγιο,το καθένα με τον τρόπο του.

 

Ο Μr. Ez πχ κάθε φορά πρέπει να αποδεικνύει ότι είναι ο Ez.Αρκετά στρεσογόνο ακούγεται ώστε να δικαιολογεί αυτήν του την εξάρτηση...

 

Επαναλαμβάνω έχω αυπνίες και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αμπελοφιλοσοφώ  ;D

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω λέω να τον κόψω τον καφέ αλλά όχι αυτό το καλοκαίρι γιατί εφέτος κυκλοφορώ ένα κορμί θανατηφόρο. Χρειάζομαι τον καφέ για να με σηκώνει και τον κρατάω σε ένα μικρό γυάλινο μπουκαλάκι που έχω γράψει από έξω «χάπια» για να μην με πάρουν χαμπάρι.

Να εδώ. Αυτό το κορμί κυκλοφορώ φέτος. Είναι Πολωνέζα.

Εδώ είμαστε στην παραλία στο Στρατώνι Χαλκιδικής.

 

Zdenka-Podkapova-5-USGXGLOWX5-1024x768.jpg

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Χρειάζομαι τον καφέ για να με σηκώνει και τον κρατάω

Να εδώ. Αυτό το κορμί κυκλοφορώ φέτος. Είναι Πολωνέζα.

 

 

Σε συμπονώ φίλως ,κατανοώ τι πάει να πει εθισμός ,απ την άλλη όμως κάποια στιγμή στη ζωή σου πρέπει να το πάρεις απόφαση και να το κόψεις............τον εθισμό

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω οτι η οποια εξαρτηση ειναι οτι χειροτερο,ακομα κι αυτες που μπορει να θεωρουμε πιο "ανωδυνες" οπως της καφεϊνης.

Απ'την αλλη δε νομιζω οτι ειμαι ο καταλληλοτερος για συμβουλες.

Οσο για τον φιλτατο atreu και την εξαιρετικη "επιλογη" του εκει παω πασο. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συμπονώ φίλως ,κατανοώ τι πάει να πει εθισμός ,απ την άλλη όμως κάποια στιγμή στη ζωή σου πρέπει να το πάρεις απόφαση και να το κόψεις............τον εθισμό

 

Άστα αυτά για τους εθισμούς. Πες αυτό που θέλεις πραγματικά. Θέλεις να μάθεις το μυστικό μου που ρίχνω τέτοιες θεογκόμενες. Έτσι δεν είναι; Ορίστε. 

60% of the time, it works every time.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα αυτά για τους εθισμούς. Πες αυτό που θέλεις πραγματικά. Θέλεις να μάθεις το μυστικό μου που ρίχνω τέτοιες θεογκόμενες. Έτσι δεν είναι;

 

 

Άσε φίλως το ξέρουμε το μυστικό ,κάθε Σάββατο στο Μύδια μάρκετ για εσπρεσάκι σε κόβω  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου