Προς το περιεχόμενο

Capsule Coffee Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιαούρτι 2%, φρούτο εποχής, καρύδια, αμύγδαλα, καρύδα τριμμένη, λιναρόσπορος κοπανισμένος και λίγο χαλβά βιολογικό χωρίς ζάχαρη. Το πρωινό των πρωταθλητών  :).

 

OP: Sorry για το highjack, ομοίως.

 

Αρχηγός.

 

Αν βαριέσαι /δεν προλαβαινεις να τρίβεις ξηρούς καρποί πρωι-πρωι πάντως, υπάρχουν subsitutes  Ω3-6-9. Τα προτείνω ανεπιφύλακτα.

Για δεκατιανό τι τρώς?

 

Χίλια συγνώμη στον op...μήπως να ανοίγαμε ενα thredάκι οι διατροφομανείς ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχηγός.

 

Αν βαριέσαι /δεν προλαβαινεις να τρίβεις ξηρούς καρποί πρωι-πρωι πάντως, υπάρχουν subsitutes  Ω3-6-9. Τα προτείνω ανεπιφύλακτα.

Για δεκατιανό τι τρώς?

 

Χίλια συγνώμη στον op...μήπως να ανοίγαμε ενα thredάκι οι διατροφομανείς ?

 

Τα έχω κομμένα και έτοιμα σε μπόλ στο ψυγείο. Δεν με θεωρώ διατροφομανή απλά θέλω να προσέχω τι τρώω. Οι καλές τροφές είναι ουσιαστικά φάρμακα κάτι που συχνά το ξεχνάμε.

 

Και οι καφέδες δυστυχώς δεν είναι και ότι καλύτερο ειδικά αν καταναλώνονται συχνά μέσα στην μέρα, αν συνοδεύονται με τίποτα κουλούρια/μπισκότα/whatever, είναι τύπου starbucks που έχουν πιο πολλές θερμίδες κι από ένα ταψί μουσακα κι αν έχουν πολύ ζάχαρη.

 

Και αυτά τα "δεν μπορώ να ξυπνήσω αν δεν πιώ καφέ" είναι φτηνές δικαιολογίες για τα πρωινά στραβά μούτρα  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chris gti και Χταπόδη:Η Βίσση και η Ελένη Πετρουλάκη προσέχει λιγότερο το τι θα φάει.  ;D ..Μου αρέσει που είπες octapus ότι βαριέσαι την διαδικασία παραγωγής καφέ.Το φίλτρο για τους γαλάτες είναι λιγότερο μπελαλίδικο;!

 

Τα έχω κομμένα και έτοιμα σε μπόλ στο ψυγείο. Δεν με θεωρώ διατροφομανή απλά θέλω να προσέχω τι τρώω. Οι καλές τροφές είναι ουσιαστικά φάρμακα κάτι που συχνά το ξεχνάμε.

+1

 

Και οι καφέδες δυστυχώς δεν είναι και ότι καλύτερο ειδικά αν καταναλώνονται συχνά μέσα στην μέρα, αν συνοδεύονται με τίποτα κουλούρια/μπισκότα/whatever, είναι τύπου starbucks που έχουν πιο πολλές θερμίδες κι από ένα ταψί μουσακα κι αν έχουν πολύ ζάχαρη.

 

Σκέτος χωρίς γάλα και ζάχαρη και χωρίς συνοδευτικά,δεν προκαλεί προβλήματα στην υγεία...ίσα ίσα.Το γάλα κατακρατεί την καφεϊνη.Η ζάχαρη εκτός του ότι παχαίνει...τον καταστρέφει  ;D

 

Και αυτά τα "δεν μπορώ να ξυπνήσω αν δεν πιώ καφέ" είναι φτηνές δικαιολογίες για τα πρωινά στραβά μούτρα  ;D

 

Εγώ είμαι πολύ ύπνος ώστε να λειτουργήσω αφράπωτος και ξενέρωτος  ;D ...καθόλου φθηνή δικαιολογία.Είναι αλήθεια ότι μετά την επίδραση πολλών καφέδων εκτός του ότι μπορεί να πάθεις κρίση πανικού,η ενέργεια πέφτει κατακόρυφα.Συνέπειες αναβολικών θα έλεγε κανείς.

 

Το κόλπο είναι να πίνεις στις στιγμές της ημέρας που χρειάζεσαι ενέργεια.Όχι τις νεκρές μεσημεριανές ώρες μπας και περάσει η ώρα.

 

Πάντως αν πιείτε φραπέ από μένα θα αλλάξετε γνώμη...ικανότατος τεμπέλης γαρ  ;D

 

ΥΓ:Μια μέρα νύχτα με λιγούρες μου την βίδωσε.Έπιασα μια κούπα κι έριξα μέσα αρκετά κομμάτια σοκολάτα πραλίνα nestle dessert και τα έλουσα με καυτό νερό.Τρελάθηκα από την πατέντα... δεν θα μιλήσω τώρα για την αρτηριοσκλήρυνση  ;D

 

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εφτιαξα ενα καφε με τα χερακια μου, τι να μας πουν και οι μηχανες... :P

Κλασσικος φραπε, γλυκος με γαλα και πολλα παγακια, σε μισολιτρο σέικερ (το οποιο ομως χρησιμοποιειται μονο για να πινω καφε και οχι για την παρασκευη του).

2 κουταλακια νεσκαφε ντεκαφεινε (εχουμε νευρα περιεργα...) 3 ζαχαρες, αρκετο γαλα και παγακια.

Προσθεστε το live "We Want Miles" του Miles Davis που παιζει τωρα στο CD player και η ολη ατμοσφαιρα μπορει να περιγραφει με μια λεξη:

Perfection! 8)

Πανω απο 2 καφεδες δεν πινω την μερα, το χειμωνα δε αλλαζουμε σε Ελληνικο ή cappuccino.

 

IMG_4566.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 κουταλακια νεσκαφε ντεκαφεινε (εχουμε νευρα περιεργα...) 3 ζαχαρες, αρκετο γαλα και παγακια.

 

ΔΟΛΟΦΟΝΕ ΜΠΙΜΠΛΙΚΑ  ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΟΛΟΦΟΝΕ ΜΠΙΜΠΛΙΚΑ  ;D

Ετσι ειμεθα εμεις οι keyboardισται: Sweet guys. 8)

 

Αυτό σε πείραξε...το πλαστικό ποτήρι δεν το βλέπεις? ;D ;D

Δεν ειναι "πλαστικο ποτηρι", ειναι ενα shaker της Tupperware, μισολιτρο, γι αυτο και πινω εκει φραπε.

Ποσότης και Πχιότης! 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω μια εσπρεσιερα/καπουτσινιερα deLonghi (χωρις καψουλες κλπ) και ομολογω πως ο καφες που φτιαχνει ειναι πανω απο τον μεσο ορο των καφεδων που πινω εξω.

 

Για καποιον που ανεφερε προηγουμενως το θεμα του αφρογαλου για καπουτσινο το μυστικο ειναι το γαλα (συμπυκνωμενο) πριν το περιλαβουμε με ατμο να ειναι ηδη αρκετα κρυο (προσωπικα το περναω λιγο απο καταψυξη για μερικα λεπτα πριν τον ατμο). Αν δε του κανεις και δυο "κυκλους" (καταψυξη-ατμος-καταψυξη-ατμος) το αποτελεσμα θα ειναι pro.

 

Κακα τα ψεματα ομως, καφες ειναι ενας:

 

220px-Frappe.jpg

 

Σκετος με γαλα παρακαλω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου