Προς το περιεχόμενο

Capsule Coffee Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω εδώ και δύο χρόνια μια της Morris η οποία αλέθει τον καφέ και έχει και το σύστημα για το αφρόγαλο (ούτε μια φορά δεν κατάφερα να το πετύχω  ;D).

 

Την είχα πάρει από το Praktiker γύρω στα 100-120 ευρώ με κάποια εκπτωτικά κουπόνια (κανονική τιμή γύρω στα 200 ευρώ).

 

Έχει 20 bar πίεση και κάνει πολύ ωραίο καφεδάκι, με ωραίο καϊμάκι. Έχει πολλές επιλογές ως προς το πόσο χοντρούς ή λεπτούς θέλεις να αλέσει ο μύλος τους κόκκους. Αν βέβαια ρυθμίσεις τον μύλο να αλέσει πολύ ψιλούς τους κόκκους τότε θα μπουκώσει.

 

Επίσης είναι καλό να φτιάχνεις μία-μία τις δόσεις για να επιτυγχάνεται το ωραίο καϊμάκι, πράγμα το οποίο, αν πρέπει να κάνεις πολλούς καφέδες, καταντάει κουραστικό. 

 

Προσωπικά από άποψη γεύσης καφέ θα την προτιμούσα από αυτές που χρησιμοποιούν τις κάψουλες (έχω δοκιμάσει από αρκετές). Ίσως και από άποψη λειτουργικού κόστους (αναλόγως τι κόκκους αγοράζεις).

Από άποψη όμως λειτουργικότητας θεωρώ ότι υπερτερούν αυτές με τις κάψουλες.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

Από άποψη όμως λειτουργικότητας θεωρώ ότι υπερτερούν αυτές με τις κάψουλες.  :)

 

Δεν θα διαφωνήσω- αν και του φραπόγαλου- αλλά οι κάψουλες έχουν ένα «θέμα»- τουλάχιστον αυτές για την Nesγκαϊφέ: Πολύ ζάχαρη ρε παιδί μου... Οι περισσότερες γεύσεις έχουν ζάχαρη. Καφέ θες, όχι σιροπιαστό.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις κάψουλες άλλων εταιριών, αλλά κάνα δύο γεύσεις της Nesγκαϊφέ δεν έχουν ζάχαρη- σίγουρα του εσπρέσο. Κάτι άλλες «εξωτικές» όμως είναι τέζα.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι καινούργιες εσπρεσσιέρες (υψηλής πίεσης με κάψουλες ή χωρις) απαιτούν τουλάχιστον 50-60 κύκλους λειτουργίας προκειμένου να χτίσουν "πατίνα" καφέ στο κύκλωμα και να φύγει η brand-new-πλαστικίλα.

 

Disclaimer : έχω να βάλω καφέ στο στόμα μου 12 χρόνια. Οι πληροφορίες που καταθέτω προέρχονται από αξιόπιστο επαγγελματία καφεδόβιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καφέ θες, όχι σιροπιαστό.    

 

:D  8)

 

Disclaimer : έχω να βάλω καφέ στο στόμα μου 12 χρόνια. Οι πληροφορίες που καταθέτω

 

  :o :o :o  :-X :-[  :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disclaimer : έχω να βάλω καφέ στο στόμα μου 12 χρόνια. Οι πληροφορίες που καταθέτω προέρχονται από αξιόπιστο επαγγελματία καφεδόβιο.

 

Σε ολόκληρη την ζωή μου ζήτημα είναι αν έχω πιεί 12 καφέδες. Δεν υπερβάλλω. Δεν μ' αρέσει και βαριέμαι αφάνταστα και την διαδικασία του να φτιάξεις και το να έχεις ένα φλιτζάνι/ποτήρι συνέχεια (ή σχεδόν συνέχεια) δίπλα σου. Δεν πίνω ούτε σοκολάτες/κακάο και λοιπά ροφήματα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drama.gif

 

Ο καφές μου *αμεί το στομάχι-νεύρα.

 

330 ml γαλατάκι 1,5% με 2 scoops Whey protein isolate vanilla flavour, 2 φρυγανιές ολικής με 1 κουταλιά σούπας ταχίνι-μέλι χωρίς ζάχαρη + 1 δροσερό φρουτάκι εποχής.

Δοκίμασέ το και τα ξαναλέμε.

 

OP: Sorry για το highjack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω- αν και του φραπόγαλου- αλλά οι κάψουλες έχουν ένα «θέμα»- τουλάχιστον αυτές για την Nesγκαϊφέ: Πολύ ζάχαρη ρε παιδί μου... Οι περισσότερες γεύσεις έχουν ζάχαρη. Καφέ θες, όχι σιροπιαστό.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις κάψουλες άλλων εταιριών, αλλά κάνα δύο γεύσεις της Nesγκαϊφέ δεν έχουν ζάχαρη- σίγουρα του εσπρέσο. Κάτι άλλες «εξωτικές» όμως είναι τέζα.     

Δεν ξέρω καθόλου Terry για τις υπόλοιπες γεύσεις. Δεν έτυχε να δοκιμάσω και αφού λες ότι είναι και γλυκατζούρες, ούτε πρόκειται (είμαι του σκέτου καφέ εγώ  ;D).

 

Όσες κάψουλες εσπρέσσο έχω δοκιμάσει πάντως έχουν πολύ ωραία γεύση αν και δεν φτάνουν τη γεύση ενός εσπρέσσο κανονικής μηχανής.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφές μου *αμεί το στομάχι-νεύρα.

 

330 ml γαλατάκι 1,5% με 2 scoops Whey protein isolate vanilla flavour, 2 φρυγανιές ολικής με 1 κουταλιά σούπας ταχίνι-μέλι χωρίς ζάχαρη + 1 δροσερό φρουτάκι εποχής.

Δοκίμασέ το και τα ξαναλέμε.

 

OP: Sorry για το highjack.

 

Γιαούρτι 2%, φρούτο εποχής, καρύδια, αμύγδαλα, καρύδα τριμμένη, λιναρόσπορος κοπανισμένος και λίγο χαλβά βιολογικό χωρίς ζάχαρη. Το πρωινό των πρωταθλητών  :).

 

OP: Sorry για το highjack, ομοίως.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα φεγγάρι πριν 20 χρόνια σκέφτηκα να κόψω τους φραπέδες και το γύρισα στο γαλλικό,όταν διαπίστωσα πως αντί για 3 φραπεδάκια κατέληξα να πίνω 3 κανάτες νερομπλούκι τη πέταξα τη μηχανή των γαλλικών και συνέχισα με 2 φραπεδιές τη μέρα.

Ύστερα ήρθε ο γάμος και η κιουρία του σπιτιού ήθελε εσπρεσιέρα μια και στο χωριό της μόνο εσπρέσσο και καπουτσίνο πίνανε .Αγόρασα ένα μηχάνημα του διαβόλου και όταν η κιουρία διάβασε κάτι περί προσοχή πίεση κλπ κλπ με έβαλε να της φτιάχνω καφέ γιατί φοβόταν. Τη χώρισα ,της έδωσα και τη μηχανή προίκα και ησύχασα.

Φραπέ χειμώνα καλοκαίρι δις ημερησίως ..............αλλάζω σέικερ μια φορά το χρόνο μια και η πλαστικούρα πιάνει μάκα .

Εναλλακτικά υπάρχει και ο ελληνικός, αλλά βαριέμαι τα μπρίκια.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου