Προς το περιεχόμενο

The Inka Silver Project


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ τους μαστόρους του Forum... :D

αν και οι δέκα ώρες που λες μου φαίνονται λίγες

Να υπενθυμίσω ότι εκτός από το Κώστα, είμαι (ήμουν) επαγγελματίας illustrator-αερογραφιτζής με μεγάλη εμπειρία στις μάσκες και στη χρήση κομπρεσέρ-αερογράφων. Πάντως νάναι καλά η ψηφιακή τεχνολογία, δεν αναπολώ το "αναλογικό" μου παρελθόν. ;D.

Με λίγα λόγια, πριν ξεκινήσω μία δουλειά, δουλεύω πολύ στις εκτελεστικές λεπτομέρειες ώστε ο τελικός μάστορας να έχει τα λιγότερα απρόβλεπτα. Παρ όλα αυτά...10 ώρες 8)

Τα συγκεκριμένα "ασπρόμαυρα" projects, ενώ φαίνονται εύκολα απαιτούν απόλυτη καθαριότητα, μεγάλη προσοχή στις μάσκες γιατί και η παραμικρή ατέλεια φαίνεται (ενώ σε μία "φωτογραφική" εφαρμογή το μάτι χάνεται στην εικόνα). Είναι γεγονός ότι το οτι στο μισο graphic τα χρωματα ειναι inverted, αύξησαν το χρόνο εργασίας.

 

αν κρίνω και απο τα εργαλεια που χρησιμοποιήθηκαν ειναι η χαρα κάποιου που θέλει μια άριστα βαμμένη-γιαλυσμένη κιθάρα :D

Δεν αρκούν μόνο τα εργαλεία. Θέλει και γνώσεις αλλά και αγάπη για τη δουλειά. Όλη η προσπάθειά μας είναι να φτάσουμε στο έπακρο το τελικό προϊόν.

Να δώσω ένα παράδειγμα. Ένα μέρος των εικαστικών είναι waterslides. Γιατί το waterslide μπαίνει πιο εύκολα σε καμπύλες (υπάρχει waterslide που θερμαίνεται για να παίρνει το καμπυλωτό σχήμα...), γιατί έχει μία διαφάνεια σε σχέση με τη μπογιά...Ότι και να κάνουμε, ακόμα και το ποιό λεπτό waterslide έχει ένα πάχος που ανεπαίσθητα φαίνεται στο λούστρο. Ο Κώστας λοιπόν έχει αναπτύξει-τελειοποιήσει μία τεχνική όπου ελεγχόμενα "λειώνει" το υλικό ώστε να μην φαίνεται τίποτα στο τελικό λούστρο. Eνώ παράλληλα δεν πρέπει να ξεχωρίζει από το υπόλοιπο σύνολο...Λεπτομέρειες θα μου πείτε...αλλά για αυτές ζούμε ;D ;D

 

Αυτοί είναι οι φίλοι μου, αυτός είναι ο συμμαθητής μου. ;)

Λογικά θα σου αρέσει αυτή η κιθάρα...οι βινταζοlowoutput μαγνήτες της θα κάθονται ταμάμ ;D στο διαστημόπλοιο petaboard σου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Marathon, η τεχνική βαψίματος που χρησιμοποιήσατε είναι παραπλήσια με αυτή που χρησιμοποιήθηκε για να γίνει το γραφικό στην Black Dog του Satriani;

(Εγκυκλοπαιδική απορία  :D)

satriani_black_dog.jpg.51d6278804037ed904f95f0d6f23a66d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon, η τεχνική βαψίματος που χρησιμοποιήσατε είναι παραπλήσια με αυτή που χρησιμοποιήθηκε για να γίνει το γραφικό στην Black Dog του Satriani;

(Εγκυκλοπαιδική απορία  :D)

Όχι. Η τεχνική που χρησιμοποιήσαμε φαίνεται στο video. Του Satriani (εάν την έκανα σήμερα εγώ), θα την έκανα ή με μαρκαδόρους ή με τύπωμα (εάν έβρισκα το πρωτότυπο σχέδιο). Από ότι βλέπω το σχέδιο δεν πάει στις καμπύλες ή στο πίσω μέρος. Λογικά η Ibanez έχει κάνει κάποια μορφή μεταξοτυπίας για να κάνει κιθάρες παραγωγής...πόσες έβγαλε?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Η τεχνική που χρησιμοποιήσαμε φαίνεται στο video. Του Satriani (εάν την έκανα σήμερα εγώ), θα την έκανα ή με μαρκαδόρους ή με τύπωμα (εάν έβρισκα το πρωτότυπο σχέδιο). Από ότι βλέπω το σχέδιο δεν πάει στις καμπύλες ή στο πίσω μέρος. Λογικά η Ibanez έχει κάνει κάποια μορφή μεταξοτυπίας για να κάνει κιθάρες παραγωγής...πόσες έβγαλε?

Ναι το είδα το βίντεο και τις φωτογραφίες (και μου έτρεχαν τα σάλια ομολογώ  ;D).

 

Όσο για του Satriani το σχέδιο απ' ότι διάβασα γινόταν με το χέρι. Βγήκαν 100 κομμάτια σε όλο τον κόσμο. Σου παραθέτω και δύο link με πληροφορίες.

 

http://ibanez.wikia.com/wiki/JSBDG

http://www.musicradar.com/news/guitars/ibanez-recreates-joe-satrianis-black-dog-guitar-170998

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για του Satriani το σχέδιο απ' ότι διάβασα γινόταν με το χέρι. Βγήκαν 100 κομμάτια σε όλο τον κόσμο.

Για 100 κομμάτια είναι λογικό να έγιναν στο χέρι. Άσε που δεν θα ήταν κανένα απόλυτα ίδιο με τα άλλα. Αυτό αξίζει τα λεφτά του ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου