Προς το περιεχόμενο

Engl Fireball 100 vs Evh 5150III vs Marshall Jvm205H



Προτεινόμενες αναρτήσεις

O ενισχυτης που παιζει ο Λουμις(η οποιος Λουμις) στο ΝΑΜΜ δεν ειναι αυτος που βγαινει στα μαγαζια...

Ειναι νομος και ισχυει για ολους τους ενισχυτες...

Ενδεικτικα δειτε ποσο κανει ενας DIEZEL στο ebay που εχει serial 004 πχ με εναν κανονικο...

Μιλαμε για 2 χιλιαρικα πανω...

Ο λογος?

Σε αυτους τους ενισχυτες που ειναι ειτε ιδιωτικης χρησης(δηλαδη πιστευετε πως ο ντιζελ κι εγω εχουμε τον ιδιο ενισχυτη με καμια διαφορα στα υλικα???) ειτε για τα ΝΑΜΜ οπου θελουν οι ενισχυτες να "πετανε" και βαζουν τα καλυτερα υλικα που μπορουν...

Στη παραγωγη,αυτο που παιρνω εγω, δεν ειναι ιδιο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ με αυτο που βρισκεται στα ΝΑΜΜ και στα στουντιος των πολυ γνωστων καλλιτεχνων...

 

Σόρυ αλλά μπούρδες νόμος. 1) για να πειραχτεί ο ήχος ενός ενισχυτή δεν φτάνει απλώς να βάλεις καλά υλικά, θέλει ουσιαστικές αλλαγές στο κύκλωμα, 2) οι καλοί ενισχυτές έχουν ούτως ή άλλως πολύ καλά υλικά και πολύ καλή κατασκευή, 3) στους 10 επαγγελματίες που φτιάχνουν custom μηχανήματα υπάρχουν και άλλοι 100 που τα παίρνουν stock. Το ίδιο ισχύει για τα στούντιος.

 

Έλεος βρε παιδιά, πρέπει ντε και καλά να δικαιολογήσουμε την (λανθασμένη) εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας. Αν δεν γουστάρεις έναν ενισχυτή δεν τον γουστάρεις, τελεία. Αν βρείς κάποιον ενισχυτή της ίδιας εταιρίας που σου ακούγεται καλά δεν είναι γιατί του φύσηξαν μαγική σκόνη απλά ακούγεται καλά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σόρυ αλλά μπούρδες νόμος. 1) για να πειραχτεί ο ήχος ενός ενισχυτή δεν φτάνει απλώς να βάλεις καλά υλικά, θέλει ουσιαστικές αλλαγές στο κύκλωμα, 2) οι καλοί ενισχυτές έχουν ούτως ή άλλως πολύ καλά υλικά και πολύ καλή κατασκευή, 3) στους 10 επαγγελματίες που φτιάχνουν custom μηχανήματα υπάρχουν και άλλοι 100 που τα παίρνουν stock. Το ίδιο ισχύει για τα στούντιος.

 

Μπουρδες μαλιστα...

Ο ηχος του ενισχυτη(του καλου απο το καλυτερο) εχει να κανει με ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΣΙΜΟ...

Οι καποιοι καλοι ενισχυτες εχουν καλα υλικα...καποιοι εχουν καλυτερα καποιοι εχουν αριστα...εκει φαινεται η διαφορα τους...

Τι νομιζεις οτι κανει εναν ενισχυτη να κοστιζει 500-1000Ε παραπανω σε συγκριση με εναν αλλο...???

1)Ονομα

2)Υλικα

3)Στησιμο

 

Αν υποθεσουμε οτι το ονομα δε το πληρωνεις και το στησιμο ειναι το ιδιο μενουν τα υλικα...

Απο που και ως που ολα τα υλικα ειναι ιδια???? Ενας πυκνωτης δε θα κανει τη διαφορα...ουτε 10...αλλα αριστης ποιοτητας υλικα,με εξαιρετικα καλωδια PEC pots και NOS(η εστω πολυ καλης ποιοτητας) λαμπες πιστευεις οτι δε κανουν τη διαφορα...???

Εδω τις λαμπες που βαζει η engl να αλλαξεις με καλες ακους διαφορα...

Αν αλλαξεις ολα τα υλικα της πλακετας δε θα καταλαβεις διαφορα...????

 

Ανοιξε ενα savage και ενα VH4 η ενα ULTRA LEAD(δε παω στα point-to-point) και θα δεις γιατι εχουν 1000 και 2000Ε διαφορα...

 

Λανθασμενη εικονα δεν εχω εγω στο μυαλο μου...συγκρινε τα υλικα και ελα πες μου...και αν δε ξερεις, οπως εκανα κι εγω,ρωτα καποιον ηλεκτρονικο που μπορει να ξερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε μεγάλε τα 'χεις μπερδέψει. Εσύ μας είπες ότι οι ενισχυτές που έχουν τα μεγάλα ονόματα ακούγονται διαφορετικά από τους ΙΔΙΟΥΣ stock ενισχυτές επειδή έχουν καλύτερα υλικά.

 

Άσε το άλλο, πως ξέρεις ότι ένας ενισχυτής ακούγεται καλύτερα από έναν άλλο διαφορετικό τελείως ενισχυτή λόγω της διαφοράς στην ποιότητα των υλικών; Αφού είναι διαφορετικά κυκλώματα τι ήθελες να ακούς, το ίδιο πράγμα; Ότι θα υπάρχει διαφορά στην τιμή χαίρω πολύ, αυτό εννοείται.

 

Και στην τελική που ξέρεις εσύ τι κάνουν στην NAMM και ποιοί παίρνουν customαρισμένους ενισχυτές, με ποιές ακριβώς customιές και με ποιό ακριβώς αποτέλεσμα; Έχεις ιδία εμπειρία;

 

Αν αλλαξεις ολα τα υλικα της πλακετας δε θα καταλαβεις διαφορα...????

 

Διαφορά θα ακούσω αλλά τι διαφορά, προς το καλύτερο ή το χειρότερο; Δεν είναι και σίγουρο. Ή απλά διαφορετικό;

 

Ανοιξε ενα savage και ενα VH4 η ενα ULTRA LEAD(δε παω στα point-to-point) και θα δεις γιατι εχουν 1000 και 2000Ε διαφορα...

 

Ε καλά, τα 'παμε, η τιμή φυσικά και θα έχει διαφορά. Όμως είσαι σίγουρος ότι θες να μας πείς ότι ο VH4 ακούγεται καλύτερα απ' τον savage (και ποιός το λέει αυτό) επειδή έχουν πιο καλά υλικά ή πιο καλή κατασκευή; Λές και ο savage είναι φτιαγμένος από χαρτομάντηλα και σάλιο.

 

Focus bro, focus.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα focusαρισματος μαλλον...

Ας παρουμε μια εταιρια που κατεβαινει στο ΝΑΜΜ...

Τα υλικα που εχουν μεσα δεν ειναι αυτα που αγοραζεις εσυ...

Χρησιμοποιουν υλικα καλυτερης ποιοτητας...

 

Το ακουγεται καλυτερα ΓΕΝΙΚΑ δε το πιανω καν...ειναι θεμα γουστου...

Μιλαω για ποιοτητα υλικων και κατασκευης...

Οταν εχεις ενισχυτη που τα υλικα του κανουν 200Ε πχ και εναν αλλο που κανουν 700Ε ε ειναι κατασκυαστικα καλυτερος...το voicing ειναι θεμα γουστου...

 

Αν στον ενισχυτη σου αντικαταστησεις τα υλικα του με καλυτερης ποιοτητας δε θα εχει καλυτερο ηχο(δε μιλαμε για ενα πυκνωτη)...???

Θα εχει...

Ολοι εχουμε μονταρει κατι...λιγο ως πολυ...απο πεταλακι μεχρι ενισχυτη...

 

Εξακολουθεις να συγκρινεις ηχους...

Εγω δεν εκανα τετοιο πραγμα...δε συγκρινω engl-mes-marshall-soldano κοκ...

Ειπα για ποιοτητα κατασκευης...και ναι...καλυτερα υλικα--->καλυτερος ηχος...

Βγαλε τις engl λαμπες απο τον ενισχυτη σου και βαλε καποιες καλυτερες...(οποιες εσενα σου κανουν) βγαλε και τους μετασχηματιστες και βαλε Μercury η Ηeyboyer η o'netics η hammond...

Θα βελτιωθει ο ηχος σου...

 

ΥΓ:προσεξε το τροπο που σου μιλαω και το τροπο που μου μιλας εσυ...δε μου κανει εντυπωση γιατι ολοι εχουν παρατησει αυτο το φορουμ...αυτα απο μενα καλη συνεχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε blackie όταν μιλάς για νόμους λες και έχεις την απίστευτη εμπειρία με την ΝΑΜΜ και τον εξοπλισμό των γνωστών κιθαριστων τι ακριβώς απάντηση θες να πάρεις. Συγνώμη φίλε μου αλλά όταν με τόση αυτοπεποίθηση μας παρουσιάζεις την πιθανώς ελλιπέστατη γνώση σου στον συγκεκριμένο χώρο λες και είναι η Αλήθεια ε τι θες να σου πω; Να σου θυμίσω;

 

O ενισχυτης που παιζει ο Λουμις(η οποιος Λουμις) στο ΝΑΜΜ δεν ειναι αυτος που βγαινει στα μαγαζια...

Ειναι νομος και ισχυει για ολους τους ενισχυτες...

.....

Σε αυτους τους ενισχυτες που ειναι ειτε ιδιωτικης χρησης(δηλαδη πιστευετε πως ο ντιζελ κι εγω εχουμε τον ιδιο ενισχυτη με καμια διαφορα στα υλικα???) ειτε για τα ΝΑΜΜ οπου θελουν οι ενισχυτες να "πετανε" και βαζουν τα καλυτερα υλικα που μπορουν...

Στη παραγωγη,αυτο που παιρνω εγω, δεν ειναι ιδιο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ με αυτο που βρισκεται στα ΝΑΜΜ και στα στουντιος των πολυ γνωστων καλλιτεχνων...

 

Ας ήσουν λίγο πιο μαζεμένος και μετά το συζητάμε όσο γουστάρς.  :)

 

...δε μου κανει εντυπωση γιατι ολοι εχουν παρατησει αυτο το φορουμ...αυτα απο μενα καλη συνεχεια...

 

Ναι, αυτό φταίει, το ότι δεν ξέρουμε τι γράφουμε δεν παίζει κανένα ρόλο. Και ποιοί όλοι ακριβώς;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα πεταχτω κι εγώ να πω μια γνώμη. Εχοντας παει τέσσερις συνεχόμενες χρονιές στο musikmesse έχω να πω οτι οι ενίσχυτες που παρουσιάζονται σε τέτοιες εκθέσεις ειναι PROTOTYPE. Που σημειώνει οτι ειναι φτιαγμένοι με τον καλύτερο δυνατό τροπο. Πιθανόν οι μετέπειτα εμπορικές εκδόσεις αργότερα να διαφέρουν λίγο ως προς τα υλικά κλπ ειδικά όταν μιλάμε για μαζική παραγωγή, βλέπε Marshall κλπ. Αυτός ειναι και ο λόγια που τα πρώτα serials πολλών μεγάλων πωλούνται σε υψηλότερες τιμές

"If I didn't build my own amps - I'd be playing a Cornford."

Mark Cameron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω  εμπειρια σε πολλους ενισχυτες.αλλα o fireball μπορει να ακουστει πιο καθαρα και με πιο  πολλα μεσεα απο αυτο το βιντεο.

αλλα ειναι και τα γουστα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικος μου είναι ο ενισχυτης που ακουγεται αδερφε κ δεν εχεις δικιο,αμα είναι να παιζεις με μεσσαια στο 9 κ μπασα στο 3 δεν ακους τον ενισχυτη που αγορασες σωστά.οπου κ να διαβάσεις το σχετικα καλυτερο eq των ενγκλ είναι περίπου όλα στη μέση.κ απο προσωπική εμπειρεία εκεί κοντά είναι.είναι απλό το θέμα.αν σου αρέσει ηχόχρωμα μαρσαλ,οι ενγλ δεν κάνουν.αν σου αρέσει κατι πιο χαιτεκ αλλα ψιλο-scooped τότε είναι μια χαρά.

 

 

Φιλε μην αρπαζεσαι  :) Ο καθενας εχει το δικο του ηχο..Εκει που εσυ μπορει να ακους ωραια και να φτιαχνεσαι,εγω μπορει να θελω να μη τον ακουω..

Γι'αυτο μην πτοεισαι..Ο ενισχυτης ειναι πολυ καλος απλως κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να τους φερει οσο πιο κοντα γινεται!

 

Μπασα,μεσαια,πριμα ιδια ειτε το ενα ειναι στο 2 ειτε το αλλο ειναι στο 10..

Εκει θα εχουμε μια πιο σαφη γνωμη πανω στη συγκριση μεταξυ αυτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω  εμπειρια σε πολλους ενισχυτες.αλλα o fireball μπορει να ακουστει πιο καθαρα και με πιο  πολλα μεσεα απο αυτο το βιντεο.

αλλα ειναι και τα γουστα παντα

 

Ε πιο πολλά μεσαία δεν παει ... Στο 7 είναι και με ενεργοποιημενο το mid boost . Αυτά τα μεσαία βγάζει ο ενίσχυτης . Τώρα το τι μπορεί να κάνεις μετά με περαιτέρω επεξεργασία στο daw σου είναι άλλη ιστορία ...

 

Πάντως γενικα στο συγκεκριμένο βίντεο ο engl εχει ενα αρκουντως αντιπροσωπευτικό ήχο , διότι τον συγκεκριμένο ήχο τον φτιάξαμε μαζί με τον gathulis όπου είναι κάτοχος , καθώς επίσης κι εγω που γνωρίζω τον εξοπλισμο μου και πως μπορω να πάρω ενα μεγάλο ποσοστό των δυνατοτήτων του εξοπλισμού μου . Ως εκ τούτου στην προκειμένη περίπτωση έχουμε ενα ενίσχυτη με υπερβολικό low end το οποίο αν αφεθεί ελεύθερο και δεν μαζευτεί περιορίζοντας τα μπασα , θα έχουμε ενα αποτέλεσμα που θα χάνεται στην μίξη ή θα κρύβει το Μπασο . Απο εκεί και πέρα εφόσον ο ενίσχυτης σε προτρέπει να κόβεις Μπασο , για να μην τρίζει η καμπίνα , τότε δεν εχεις άλλη επιλογή απο το να δώσεις κάποια μεσαία και κάποια πριμα επίσης για να γινει ο ήχος πιο ατακαριστος και πιο διαυγης .

 

Γράφω τα παραπάνω απλώς για να δείξω ότι ο συγκεκριμένος ενίσχυτης με τις ακραίες θέσεις του ως προς τον όγκο που βγάζει και την επιθετικότητα , σε οδηγεί σε συγκεκριμένες ρυθμίσεις και δεν αφήνει πολλα περιθώρια για παραμετροποιηση ιδιαίτερη . Πρώτου άρχισετε τις βρισιές και τα γνωστά , αυτά που αναφέρω πρόκειται για προσωπικές μου απο την προσωπικη μου εμπειρια που βρίσκει αντίκρισμα στον εξοπλισμο μου και στον ήχο που έχω εγω στο κεφάλι μου ...

 

 

Ο ενισχυτης ειναι πολυ καλος απλως κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να τους φερει οσο πιο κοντα γινεται!

 

Μπασα,μεσαια,πριμα ιδια ειτε το ενα ειναι στο 2 ειτε το αλλο ειναι στο 10..

Εκει θα εχουμε μια πιο σαφη γνωμη πανω στη συγκριση μεταξυ αυτων

 

Αυτό κατα την γνώμη μου δεν εχει λογική . Τι συμπέρασμα θα έβγαζε ενας πιθανός μελλοντικοσ αγοραστής αν και οι τρεις ενίσχυτες βγάζανε τον ίδιο ήχο ; Ο σκοπός του βίντεο είναι να δείξει το ηχοχρώμα του κάθε  ενίσχυτη σε νορμαλ ρυθμίσεις και καταστάσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου