Προς το περιεχόμενο

Engl Fireball 100 vs Evh 5150III vs Marshall Jvm205H



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σουπερ σφιχτος και καφρικος ο Μαρσαλλ! Σα να σου βγαζει τη γλωσσα εξω!

Πολυ ισορροπημενος ο Peavey. Ο Engl μου ακουγοταν σα λασπη.

Συμφωνω 100%

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμενο, πιο ισορροπημενος απο ολους ακουγεται ο EVh. Τα λιγοτερα μεσαια τα εχει ο Marshall, ο οποιος κοβει και περισσοτερο στη μιξη γιατι ειναι ο πιο "ξυστος" απο ολους, αλλα  δεν εχει "σωμα" ο ηχος του.

 

Ο Engl εχει τα πιο πολλα χαμηλομεσαια απο ολους και στο συγκεκριμενο δεν "ξυνει" καθολου. Ισως φταιει η τοποθετηση του μικροφωνου που ευνοει τους αλλους δυο, ισως εδωσες περισσοτερα μεσαια απο οσα επρεπε στον engl (μηπως εχεις πατημενο το mid boost και κλειστο το bright?) με αποτελεσμα να γινεται λιγοτερο bright ο ηχος και να μην "κοβει" τοσο. Εαν παιξεις lead με τον ηχο του engl οπως ειναι στημενος σε αυτο το βιντεο, θα εχει την πιο fat νοτα σε σχεση με τους αλλους δυο.

 

Αλλα το θεμα οπως εχουμε ξαναπει σε μια συγκριση ενισχυτων, δεν ειναι το eq. Αυτο με ενα απλο πεταλακι ερχεται. Το θεμα ειναι ποσο πλουσιος σε αρμονικες ειναι ενας ενισχυτης, ποσο fat μπορει να γινει, ποσο "σκαστος" ειναι, τα καθαρα του κλπ.

 

Παντως, γενικως, μου αρεσε το video γιατι δειχνει τον "χαρακτηρα" και τη φιλοσοφια του καθε ενισχυτη στους high gain ηχους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι σε crunch θα ακουσουμε?  ;D :P

 

βασικα εγω με τα crunch δεν το χω... αν καποιος θελει , ας στειλει π.μ. να ερθει απο το σπιτι μου να παιξει και να κανουμε βιντεο με κραντς και καθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εγω με τα crunch δεν το χω... αν καποιος θελει , ας στειλει π.μ. να ερθει απο το σπιτι μου να παιξει και να κανουμε βιντεο με κραντς και καθαρα

 

Γ@μω την επαρχια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω ολους  ,

 

 

Αλλο ενα συγκριτικο μεταξυ ενισχυτων που κοστιζουν περιπου τα ιδια... 100 πανω , 100 κατω... Ακουστε ηχαρες που βγαζουν και οι 3 και αφου καταληξετε στο τελος θα σας αποκαλυψω και κατι... 8) 8)

 

 

 

 

 

 

δεν ειπες τι θα αποκαλυψεις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποκαλυψη ειναι οτι ο evh παιζει στο μπλε καναλι που τυπικα ειναι το crunch καναλι... Δηλαδη σε λαιβ σιτσουεισονς πιστευω οτι το μπλε καναλι θα ειναι πολυ καλυτερο απο το κοκκινο... Οποτε το κοκκινο το κρατας για σολο κτλκτλ....

 

Η αποκαλυψη παντως ειναι το ποσο γκαζι εχει αυτος ο ενισχυτης ακομα και στο μπλε καναλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου