Προς το περιεχόμενο

Engl Fireball 100 vs Evh 5150III vs Marshall Jvm205H



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως πολύ λασπερος ο engl και κάπως ψηφιακός/ψεύτικος. Ο jvm πριόνι και ο evh Πιο ολοκληρωμένος στη μίξη.

 

Η ψήφος μου στον jvm οριακά έναντι του evh όχι για τη διαφορά του ήχου στο βίντεο (είναι μικρή ούτος ή άλλως)  αλλά λόγω του ποιο πολυμορφικου χαρακτήρα του jvm.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κ οι red hot chilli peppers me marshall επαιξαν στην αθηνα αλλα δεν ακουγεσ κιθαρα πουθενα.μια χαρα ειναι οι engl,αναλογα πιο ηχοχρωμα προτιμας.αλλιως δεν θα επαιζαν 400 μπαντες με αυτους.

 

Θέλω να μου πεις έναν λόγο που δεν έκοβε η κιθάρα του κιθαρίστα των Stratovarius (ο οποίος έπαιζε τα κέρατα του και προς τιμήν του έχει γράψει το σύνολο των κομματιών του τελευταίου album που σπέρνει)! Eκτός του ότι φταίει ο ηχολήπτης, αυτό αδυνατώ να το δεχτώ, το να είχαν κακό ηχολήπτη οι Stratovarius δηλαδή :P

 

Aυτές οι 2 συναυλίες έχουν ένα κοινό παρανομαστή btw...τον αλλαγμένο κιθαρίστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει επειγόντως να live-Άρης, θα τα ακούσεις όλα εντελώς διαφορετικά και θα αλλάξεις νοοτροπία σε πολλά θέματα! Αλλιώς συμπεριφέρεσαι μέσα σε μια μπάντα και αλλιώς παίζοντας μόνος σου!

 

 

 

+10000000

 

 

Σοτο έχω παίξει πολλά λαιβ στην ζωή μου . Δεν σου την λέω απλα το γνωστόποιω . Σε όλη μου την φοιτητική ζωή αυτή την δουλειά έκανα . Τότε ήμουν πιο υγιής στο μυαλό. Είχα την φεντερ μου με τον Duncan invader πάνω και τον ενίσχυτη μου τον τραντζιστορ και έβγαινα ακομπλεξαριστα . Στην συνέχεια έπαθα τενιντιτιδα στους βραχίονες . Ετσι αυτό με έκανε να εγκαταλειψω το άθλημα για κάποια χρονια λογο του τραυματισμού αλλά και λογο κορεσμού . Οταν ξανά εποιασα την κιθάρα τότε ασχολήθηκα κυρίως με το gas παρά να κάνω αυτά που έκανα στα 20 μου . Βέβαια απο ότι φαίνεται στα 20 είχα πιο πολυ μυαλό αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρω ότι ο λόγος που δεν έκοβε η κιθάρα των στρατό... Πρέπει να είναι ο Ηχολήπτης κατα την άποψη μου . Τι άλλο ; Με τον παουρμπολ παίζουν τόσοι και τόσοι . Ετσι νομίζω τουλάχιστον ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εισαι τελείως λάθος.εδω είχαν κακο ηχολήπτη οι red hot chilli peppers.τους nevermore apla θυμησου τι ηχο είχαν με τον powerball v1(ton opoio btw o ola englund ton goustarei trela).οι kreator epishs παιζουν με engl.ας αφήσουμε τα πιο πολλα λαιβ ελλαδα τι ηχο εχουν.πχ εγω είδα πρόσφατα τους riverside οι οποίοι είχαν axe fx2 κ ο ηχος τους ιταν τελείωσ ψηφιακος.πρέπει να κρίνω απο κει κ να πω οτι αυτο το μηχανημα είναι μούφα?ξέρω καλα τι ακουσα σπιτι του άρη γτ δικος μου είναι ο engl,τον εχω βγαλει σε live,probes apenanti se jvm410 k soy λεω οτι δεν εχει κανένα πρόβλημα.το μονο σίγουρο ειναι βεβαίως οτι δεν είναι μεσσαιοκεντρικος ενισχυτης.σιγουρα άλλοι κοβουν καλύτερα.αλλα ελα καποια στιγμη να τον ακουσεις με την orange την καμπινα που εχω κ θα αλλαξεις γνωμη οτι οι engl ''δεν κανουν για πουθενα''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα αυτια μου στον engl λειπουν μεσσαια, ο jvm ακουγεται σαν πεταλακι transistor (συμπιεσμενο χωρις δυναμικη και χωρις να απλωνει αρμονικα) και ο evh με αρκατα μεσσαια αλλα πιο ολοκληρωμενος.

ισως να χρειαζεται να μας πεις και τις ρυθμησεις αρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς λες και σου παρεξήγησα τον ενισχυτή...πες το ντε πως είναι δικός σου, κάνει πιο ξεκάθαρα τα πράγματα! Σε πειράζω ;D Είπα πως υπάρχουν και εξαιρέσεις, δε μίλησα για όλους τους ENGL! Το να έρθω να τον ακούσω σκέτο δε μου λέει τίποτα, πλέον κρίνω έναν ενισχυτή μόνο μέσα στο σύνολο της μπάντας! Όχι απλά δεν είναι μεσαιοκεντρικός, δεν έχει μεσαία, τα ψάχνεις! Γι'αυτό και θάβεται στο σύνολο των περιπτώσεων! Και τέρμα να τα βάλεις πάλι κάτι λείπει, έχει κακό eq, V style, όπως οι περισσότεροι ENGL! Σαν χροιά και μόνο μου αρέσουν τρελά, αλλά από κει και πέρα...γούστα είναι αυτά, μη με παρεξηγείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα αυτια μου στον engl λειπουν μεσσαια, ο jvm ακουγεται σαν πεταλακι transistor (συμπιεσμενο χωρις δυναμικη και χωρις να απλωνει αρμονικα) και ο evh με αρκατα μεσσαια αλλα πιο ολοκληρωμενος.

ισως να χρειαζεται να μας πεις και τις ρυθμησεις αρη.

. Δες το βίντεο μέχρι την μέση και θα δεις τις ρυθμίσεις αναλυτικά ...

 

Πάντως σε αυτήν την ηχογράφηση κι εγω πιστεύω ότι ο 5150 κάθεται καλύτερα . Και σφιχτος και ογκώδης. Ο μαρσαλ μου ακούγεται κάπως χαοδης . Μη συγκεντρωτικος στο βίντεο αυτό ...

 

Η έκπληξη βασικά που σας έλεγα είναι ότι ο evh εδώ παίζει στο crunch κανάλι ... Ονειρο ...δηλαδή πιστεύω ότι αυτό είναι το κανάλι της ηχογράφησης στον συγκεκριμένο ενίσχυτη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκπληξη βασικά που σας έλεγα είναι ότι ο evh εδώ παίζει στο crunch κανάλι ... Ονειρο ...δηλαδή πιστεύω ότι αυτό είναι το κανάλι της ηχογράφησης στον συγκεκριμένο ενίσχυτη ...

 

Μα έχει τόσο gain αυτός ο ενισχυτής...άπειρο μιλάμε, από το 2-3 είσαι έτοιμος για καφρίλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε καμια παρεξηγηση προς θεου.λογικο είναι πολλοι να μην γουσταρουν γτ ειναι death metal ενισχυτης.απλα ηθελα να σου πω οτι πολλες φορες ακουμε κατι κ σχηματίζουμε αποψη που ισως είναι βιαστική.πχ εγω έχω παίξει με τον μαρκ 5,αλλα τον combo.ειλικρινά δεν μάρεσε.αλλα δεν παύει αυτο το μηχανημα να εχει ηχογραφησει τους αγαπημενους μου ηχους εβερ.όπως κ δεν πολυπάω τουσ μαρσαλ αλλα αυτοσ που εχει ο αρης ηταν πολυ καλος.anyway ενταξει,ειναι λιγο χάλια ο ηχος του ενγκλ εδω το παραδέχομαι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου